Vilnietė Indrė (vardas ir pavardė redakcijai žinoma) naujienų portalui tv3.lt pasakojo, kad vyras susižalojo dar penktadienį karinių pratybų metu nutikus nelaimei.
Nukentėjusysis iškart buvo pristatytas į Respublikinę Vilniaus universitetinę ligoninę, čia nustatytas raktikaulio lūžis. Tačiau vyras buvo gerokai nustebintas sužinojęs, kad su lūžusiu raktikauliu teks važiuoti namo.
„Atvykus padarė nuotrauką, matosi lūžis, bet jam tik uždėjo tvarstį, kad ranka per daug nejudėtų, išrašė vaistų nuo skausmo ir sakė, kad gal kitą savaitę išoperuos, jei bus vietų. Gal? Čia tikrai viskas normalu?“ – stebėjosi Indrė.
Moki mokesčius, o pagalbos negauni
Ji pasakojo, kad pirmoji naktis po traumos prilygo košmarui – vyro miego padėtis tik ant nugaros, skausmas toliau malšinamas vaistų pagalba. Kitą dieną savijauta išliko panaši.
„Žiūriu į savo vyrą ir bandau suvokti, kaip gyvenant Lietuvoje, mokant mokesčius, tu net negauni skubios pagalbos? Tiksliau gauni, nes skubi pagalba yra, kai suleidžia vaistų nuo skausmo ir paleidžia namo... Vos tik bando judėti, lydi nežmoniškas skausmas, juk kaulai lūžę“, – konstatavo moteris.
Indrė pasakojo, kad bando ieškotis ligoninės, kur pavyktų anksčiau padaryti operaciją.
„Gerai, kad yra tėvai, giminės, pažįstami, skambinėji per visas ligonines savaitgalį, kad kažkokiu būdu priimtų greičiau, tai yra geriausiu atveju kokį ketvirtadienį. Tai jei nebandytum tokiu būdu rasti, kad kas priimtų, tai neaišku, kada ta operacija būtų“, – kalbėjo moteris.
Yra operacijų, kurios gali palaukti
Paprašyta pakomentuoti situaciją Respublikinė Vilniaus universitetinė ligoninė nurodė, kad operacijų skubumą, esant kaulų lūžiams, lemia konkrečios klinikinės indikacijos.
„Nedelsiant atliekamos operacijos, kai patiriami atviri lūžiai, lūžus stambiesiems apatinės galūnės kaulams, stuburui ar esant politraumai – t. y. tokios, kurių neatlikus iš karto, vėliau gresia didelės komplikacijos ar net kyla grėsmė gyvybei. Tačiau yra lūžių, kurie chirurginės intervencijos gali laukti keletą dienų ar net iki kelių savaičių – taip gali būti esant uždariems, izoliuotiems, smulkių kaulų, dažniausiai viršutinių galūnių lūžiams. Tokių operacijų rezultatas nepriklauso nuo to, ar jos atliktos iš karto, ar vėliau. Kai kuriuos lūžius net ir rekomenduojama operuoti tik tada, kai jau bus atslūgęs patinimas“, – aiškinama ligoninės atsiųstame atsakyme.
Ligoninė kartu patikino, kad, esant galimybei stengiamasi visas operacijas atlikti kaip įmanoma greičiau, tačiau „tą ne visada galima padaryti iš karto, o kai kuriais atvejais operacijos net ir verta palaukti, nes jai galima geriau pasiruošti.“
„Atsižvelgiant į lūžio specifiką, stengiamasi operacijai paskirti tą operuojantį chirurgą, kuris specializuojasi būtent toje srityje, kad rezultatas būtų kuo geresnis. Dėl šių priežasčių ir atsiranda vadinamosios „atidėtos skubios operacijos“, kuomet suteikus pirmąją pagalbą Skubios pagalbos skyriuje pacientas išleidžiamas į namus ir vėliau su juo susisiekiama bei paskiriama operacijos data“, – nurodė ligoninė.
Įprasta praktika
Įstaigos aiškinimu, paprastai atidėta operacija suplanuojama per 7–10 dienų, o šį laiką pacientas praleidžia namuose, savo įprastinėje aplinkoje:
„Ligoninėje tokie pacientai būtų priversti tiesiog gulėti ir išlaukti tą patį terminą. Tai yra įprastinė praktika, taikoma tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, siekiant valdyti pacientų srautus ir teisingai prioritetizuoti būtinosios pagalbos paslaugas, kad neatidėliotina chirurginė pagalba pirmiausia būtų teikiama tiems pacientams, kurių sveikatai ar gyvybei iškilęs pavojus.
Ir čia kalbama ne tik apie kaulų lūžius – į RVUL atvežami ir pacientai, patyrę insultą, sunkias galvos traumas, su įvairiomis pilvo ar vidaus organų patologijomis bei kitomis ūmiomis būklėmis, kurios reikalauja skubios intervencijos.
Dėl operacijos poreikio ir skubumo sprendimą priima gydytojas, atsižvelgdamas ne tik į patologijos kilmę bei pobūdį, bet ir į bendrą paciento būklę, bei numatydamas gijimo eigą ir galimas pasekmes. Todėl tie pacientai, kurie tikrai negali laukti, yra operuojami iš karto, o kitiems keletą dienų tenka palaukti savo eilės.
Atidėtų skubių operacijų taip pat nereikėtų painioti su planinėmis operacijomis – tokiomis kaip endoprotezavimas ar rekonstrukcijos, kurių laukimo trukmė yra kur kas ilgesnė.“