Kaip pasakoja šiuo metu Vilniuje gyvenanti R. Pratasevičiaus kolegė Vika Andrukovič, anksčiau R. Pratasevičius nebuvo sulaukęs jokių grasinimų, nepastebėjo artėjančio pavojaus ženklų.
Žurnalistas Baltarusijoje yra paskelbtas „ekstremistu“, bet tai nėra pirmas kartas, kai autoritarinį A. Lukašenkos režimą kritikuojantys žurnalistai apkaltinami nebūtais dalykais. Paprastai iš Baltarusijos išvykę žmonės jaučiasi gana saugiai.
„Ir Graikijoje jis nieko nepastebėjo, tik prieš skrydį pamatė, kad kažkas ne taip. Tiesiog niekas negalvoja, kad keliaujant iš vienos Europos Sąjungos šalies į kitą gali būti įvykdyta tokia operacija“, - pasakojo V. Andrukovič.
Pasak pašnekovės, pastaruoju metu R. Pratasevičius padėjo baltarusių opozicijos lyderei Sviatlanai Cichanouskajai: Graikijoje jis fotografavo jos vizitą, o vėliau su savo drauge nusprendė šiek tiek paatostogauti.
R. Pratasevičius anksčiau buvo „Nexta” informacijos kanalo „Telegram“ platformoje vyriausiasis redaktorius ir bendraįkūrėjas. „Telegram“ pasirodė ypač sėkmingas įrankis suburti autoritarinio režimo oponentams, kurie susivienijo dėl prezidento rinkimų rezultatų klastojimo. Bijodamas arešto R. Pratasevičius Baltarusiją paliko 2019 metais ir apsigyveno Lietuvoje.
Paklausta, kas gali laukti žurnalisto ir jo draugės, V. Andrukovič svarstė, kad Rusijos pilietybę turinti R. Pratasevičiaus draugė gali būti išsiųsta į Rusiją, o pats žurnalistas – tikriausiai kankinamas.
„Draugė irgi buvo sulaikyta, ji yra Europos humanitarinio universiteto studentė. Tačiau ji Rusijos pilietė, turi Rusijos pasą. Gali būti, kad ją deportuos, bet Romano situacija sunkesnė“, - teigė pašnekovė.
V. Andrukovič sako, kad legaliai R. Pratasevičius gali būti sulaikytas 72 valandas, bet A. Lukašenkos Baltarusijoje taisyklės ne visuomet galioja. Mergina baiminasi, kad žurnalistas gali būti kankinamas, nes režimas norės išgauti kuo daugiau informacijos apie jo pažįstamus, draugus, planus ir įvairias iniciatyvas.
„Kompiuteryje jis turėjo programėlę, kuri ištrintų visą informaciją. Aš tikiuosi, kad jis turėjo pakankamai laiko viską ištrinti“, - svarstė Vika.
Pašnekovė abejoja, ar Baltarusijos režimas reaguos į pasaulio valstybių pasipiktinimą, tačiau, jos nuomone, visos avialinijos turi vengti Baltarusijos oro erdvės, o Europos Sąjunga – priimti dar griežtesnes sankcijas.
TV3.lt primena, kad sekmadienį iš Atėnų į Vilnių skridęs „Ryanair“ orlaivis buvo priverstinai nutupdytas Minske. Oficiali Minsko pozicija, kad orlaivyje galėjo būti sprogmuo, bet tarnyboms apieškojus lėktuvą nieko nebuvo rasta.
Kad tai nėra tikroji orlaivio trajektorijos pakeitimo priežastis liudija faktas, jog jau priartėjusį prie Lietuvos oro erdvės civilinį lėktuvą perėmė Baltarusijos karinis naikintuvas MiG-29 ir sraigtasparnis Mi-24.
Lėktuvui nutūpus Minsko oro uoste buvo sulaikytas baltarusių žurnalistas R. Pratasevičius ir jo draugė, kelionės toliau į Vilnių netęsė ir dar keli Rusijos Federacijos piliečiai. Iš viso iš Minsko į Vilnių neatvyko 5 keleiviai, kurie buvo lėktuve, pakilusiame iš Atėnų.
Pats R. Pratasevičius dar Atėnuose pastebėjo, kad jį fotografuoja pavojingai atrodantys asmenys, pranešė „Nexta” komandos atstovas Varšuvoje. Jis spėjo, kad tai buvo Baltarusijos KGB operatyvininkai.
Minske nutupdytu lėktuvu skridusi keleivė nufilmavo, kas dėjosi orlaivyje: