Lietuvių kalbos ir literatūros valstybinį brandos egzaminą, Nacionalinės švietimo agentūros (NŠA) duomenimis, 175 centruose laiko 17 tūkst. 504 kandidatai, mokyklinį lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą – 9208 kandidatai 190 centrų.
„Egzaminas nėra pasibaigęs, jis vyks iki 13 valandos. Jei mokiniai turi specialiųjų ugdymosi poreikių, jiems egzaminas yra prailgintas vyks iki 14 ir 14.30 valandos“, – žurnalistams trečiadienį sakė NŠA Stebėsenos ir vertinimo departamento direktorius Vidmantas Jurgaitis.
Nefiksuota pažeidimų
Kaip ir ankstesniais metais, mokiniai turi parašyti rašinį, pasirinkę vieną iš siūlomų keturių – dviejų samprotavimo ir dviejų literatūrinių – temų.
Per egzaminą prie kiekvienos temos pateikti du autoriai, tačiau jie – rekomenduojami. Reikalavimas remtis bent vienu privalomu autoriumi lieka, tačiau mokiniai jį gali rinktis ne tik iš tų, kurie nurodyti prie temos, bet iš visų šio dalyko bendrojoje programoje nurodytų privalomų autorių. Jų sąrašas bus pateikiamas užduoties sąsiuvinyje.
Per lietuvių kalbos ir literatūros brandos egzaminą kandidatai gali naudotis suskaitmenintais privalomų programos autorių kūriniais kompiuteryje, atjungtame nuo interneto tinklo.
Iš viso per šį brandos egzaminą kompiuteriu galima naudotis 20 minučių, o iki egzamino pabaigos likus pusantros valandos, kompiuteriu galima naudotis tik 10 minučių, jei laukia kiti mokiniai. Vienu kompiuteriu naudosis ne daugiau kaip penki kandidatai.
Pasak V. Jurgaičio, egzamino metu taip pat galima naudotis „popieriniais variantais“.
Jo teigimu, kol kas Lietuvoje egzamino metu pažeidimų nefiksuota.
„Egzaminas vyksta, visi jo vykdymo protokolai grįš kartu su darbais. (...) Dalis šiandien grįš, dalis – rytoj, tai dalis informacijos ateis kartu su vykdymo protokolais, šiuo metu, bent jau telefonu, nesame gavę informacijos iš jokio vykdymo centro informacijos apie pažeidimus“, – sakė NŠA atstovas.
Egzaminus laikys 75 ukrainiečiai
Dėl karo Ukrainoje į Lietuvą pabėgus 55 tūkst. žmonių, čia esantiems ukrainiečiams abiturientams sudarytos sąlygos laikyti brandos egzaminus. Iš viso tokių norinčiųjų buvo 75 mokiniai.
„Jie egzaminus galėjo rinktis iki pat paskutinio skambučio. (...) Tie, kurie pasirinko iki balandžio 1 dienos, jie įtraukti į pagrindinę sesiją, tie, kurie vėliau – jie galės laikyti egzaminus pakartotinės sesijos metu“, – kalbėjo V. Jurgaitis.
„Rinkosi jie apie 190 egzaminų. (...) Daugiausiai tai anglų kalbos, matematikos, rusų kalbos egzaminai“, – pridūrė jis.
Ukrainiečiai abiturientai egzaminus gali laikyti gimtąja kalba, jie bus verčiami į lietuvių kalba ir vertinami bendra tvarka. Nuo lietuvių kalbos egzamino abiturientai iš Ukrainos – atleidžiami.
Kandidatai, atvykdami į brandos egzaminą, privalo turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą ar vairuotojo pažymėjimą. Be to, per visus brandos egzaminus privalu rašyti juodais tušinukais.
Brandos egzaminus šiemet iš viso laikys 27,7 tūkst. bendrojo ugdymo mokyklų ir profesinių mokyklų baigiamųjų klasių moksleivių.
Pagrindinė brandos egzaminų sesija prasideda birželio 1 dieną ir baigsis birželio 23 dieną muzikologijos mokykliniu egzaminu. Pagrindinės egzaminų sesijos rezultatai bus paskelbti iki liepos 12 dienos.
Lietuvoje norintieji gauti brandos atestatą turi išlaikyti du brandos egzaminus: privalomą lietuvių kalbos ir literatūros bei dar vieno dalyko brandos egzaminą arba atlikti brandos darbą. Iš viso kandidatai gali rinktis ir laikyti ne daugiau kaip septynis brandos egzaminus.