• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gyventojai butų nuomai vis dažniau ieško socialiniuose tinkluose, o būtent juose aktyviai veikia sukčiai, talpinantys netikrus nuomos skelbimus. Jie prašo pervesti pinigus dar neaprodę buto, o tuomet dingsta. Nors kai kuriems sukčiams iškeliamos baudžiamosios bylos, ekspertų teigimu, šių skelbimų vis daugėja, tad būtina žinoti, kaip netikrus skelbimus atpažinti.

Gyventojai butų nuomai vis dažniau ieško socialiniuose tinkluose, o būtent juose aktyviai veikia sukčiai, talpinantys netikrus nuomos skelbimus. Jie prašo pervesti pinigus dar neaprodę buto, o tuomet dingsta. Nors kai kuriems sukčiams iškeliamos baudžiamosios bylos, ekspertų teigimu, šių skelbimų vis daugėja, tad būtina žinoti, kaip netikrus skelbimus atpažinti.

REKLAMA

Abejones keliančius būsto nuomos pasiūlymus dažnai galima aptikti socialiniuose tinkluose. Siūlomas būstas už stebėtinai nedidelę nuomos kainą, tačiau jo apžiūrėti negalima: esą norinčių išsinuomoti šį butą yra minios, tad paskubėkite, perveskite pinigus jau dabar – taip gyventojus vilioja sukčiai.

Ir tik vėliau paaiškėja, jog skelbime panaudotos nuotraukos – netikros, paimtos iš užsienio skelbimų portalų, o butas gali ir visai neegzistuoti. Tačiau sukčiams tai nė motais – jie jau gavo pinigus.

REKLAMA
REKLAMA

Su sukčiais susiduria net ir NT brokeriai

Naujienų portalui tv3.lt pranešus apie baudžiamąją bylą, kurioje buvo nuteisti netikrus skelbimus kėlę ir pinigus pasisavinę recidyvistai, sulaukėme vienos NT brokerės laiško. Pasirodo, jog net ir NT brokeriai pastebi apgaulingus skelbimus.

REKLAMA

NT brokerė Jovita Aleksejūnienė tikina, jog netikrų būsto nuomos skelbimų tik daugėja. Pašnekovė sutiko pasidalinti ir savo patirtimis.

„Keletą tokių atvejų turėjau. Ieškojau buto savo klientams ir paskambinus neva savininkui jis tiesiog pasakė, kad šiuo metu yra užsienyje ir aprodyti negali, tačiau butą skubiai nori išnuomoti ir jei norim rezervuoti, turim padaryti nemažos sumos pavedimą.

Tokie žmonės pradeda daryti spaudimą, neva daug žmonių domisi ir jei tuoj pat pavedimo neatliksime- butą išnuomos kitiems“, – pasakojo NT brokerė.

REKLAMA
REKLAMA

Anot J. Aleksejūnienės, sukčiai dažniausiai vengia aprodyti neva nuomojamus butus. Visgi, anot pašnekovės, taip būna ne visuomet. Tad net ir nuomininku save pristatančiam asmeniui aprodžius butą, verta išlaikyti atidumą.  

„Kitas atvejis buvo, kai savarankiškai buto ieškantys klientai atvyko pažiūrėti nuomojamo buto, viskas tiko, buvo susitarta jog įsikels į butą po kurio laiko ( po dviejų savaičių), pasirašė sutartį, sumokėjo depozitą ir nuomą, o atėjus įsikėlimo terminui telefono ragelis tiesiog buvo išjungtas. Šioje situacijoje nebuvo patikrinti dokumentai, ar tikrai pinigus grynais perdavė tikrajam savininkui. O dokumentų beveik niekas netikrina. Vienetai, kurie paprašo registrų centro išrašo“, – perspėja J. Aleksejūnienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

NT brokerė taip pat vardija, į ką vertėtų atkreipti dėmesį, pamačius patrauklų buto nuomos skelbimą.

„Visų pirma, tokie skelbimai būna įdėti į mažesnius skelbimų portalus, arba platinami socialiniuose tinkluose. Antra, yra pateikiamos itin gražios nuotraukos su mažesne nei rinkos kaina. Ir jei yra vengiama aprodyti butą ir prašoma pervesti pinigus neapžiūrėjus – yra didelė rizika prarasti pinigus

REKLAMA

Jei apžiūros metu savininkas vengia parodyti buto dokumentus – irgi atsiranda rizika“, – pataria NT brokerė.

Lietuvos policija – atvejų daugėja artėjant mokslo metams

Kai kuriais atvejais, dėl sukčiavimo policija pradeda ikiteisminius tyrimus. Paprastai, tokiais atvejais nuo sukčių nukentėję klientai turi policijai pateikti sąskaitos numerius, į kuriuos buvo pervesti pinigai.

Lietuvos policijos Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis naujienų portalui tv3.lt komentavo, jog sukčiavimo atvejai tampa dažnesni artėjant mokslo metams. Taigi, būtent šiuo metu ieškantiems buto nuomai, reikėtų suklusti.

REKLAMA

„Tikslios statistikos neturime, tačiau pastebime, kad tokių sukčiavimų padaugėja artėjant mokslo metams, kai studijuoti į miestus vyksta daug studentų, kurie kartu su tėvais ieško kur išsinuomoti būstą“, – komentavo R. Matonis.

Policija taip pat pataria neskubėti pervedinėti pinigų, gerai apmąstyti, ar nuomininkas atrodo patikimas.  

„Pagrindinis policijos patarimas - neskubėti pervesti avanso ar depozitinio mokesčio neapžiūrėjus būsto ir neįsitikinus, kad toks būstas iš tiesų egzistuoja. Reiktų susitikti su nuomotoju, sutarti dėl nuomos sutarties sudarymo ir tik pasirašius sutartį, pervesti pinigus. Taip pat patariame pasiieškoti daugiau informacijos apie šį butą ar nuomotoją internete“, – pataria R. Matonis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skelbimų portalai su sukčiais susiduria retai

Naujienų portalas tv3.lt pasiteiravo skelbimų tinklalapių administratorių, ar dažnai tenka susidurti su talpinamais netikrais skelbimais.

Skelbimų tinklalapio domoplius.lt atstovė spaudai Julija Martenkivičienė teigia, jog netikri skelbimai aptinkami retai.

„Sukčių skelbimų tinklapyje domoplius.lt pasitaiko itin mažai: galime sakyti, kad tik keletas per ketvirtį. Mūsų klientų aptarnavimo skyrius nuolat tikrina skelbimus, o tinklapio lankytojai aktyviai praneša apie įtartinus pasiūlymus (pvz. prašymus sumokėti avansą, dar neapžiūrėjus buto)“, –

REKLAMA

Anot domoplius.lt atstovės, netikri skelbimai dažniau pasitaiko socialinių tinklų grupėse.

Manome, kad daugiausia netikrų skelbimų pasirodo nemokamose erdvėse, pvz. socialinių tinklų grupėse arba nemokamų skelbimų portaluose, kur lengva slėpti tapatybę, ribotai tikrinamas skelbimo turinys, o susidūrus su apgavyste beveik neįmanoma gauti informacijos apie netikrą skelbimą patalpinusį asmenį“, – komentavo J. Martinkevičienė.

REKLAMA

Esame suinteresuoti vartotojų saugumu, todėl išaiškėjus panašiems atvejams, bendradarbiaujame su policija ir stengiamės maksimaliai padėti nukentėjusiems“, – pridūrė ji.

Naujienų portalas tv3.lt taip susisiekė ir su aruodas.lt atstovais – kai sulauksime jų atsakymo, papildysime.

Susilaukia ir baudžiamosios atsakomybės

Kai kuriais atvejais sukčiai susilaukia ir baudžiamosios atsakomybės.

Štai praėjusį penktadienį Kauno apylinkės teisme buvo išnagrinėta byla, kurioje kaltais buvo pripažinti daug kartų teisti recidyvistai. Jie į skelbimų portalą skelbiu.lt kėlė netikrus buto skelbimus ir sugebėjo iš nukentėjusiųjų išsireikalauti pinigų. Būtent dėl to nukentėjusieji kreipėsi į teisėsaugą, o bylos nagrinėjimo metu pateikė civilinius ieškinius turtinei žalai atlyginti – visi ieškiniai buvo tenkinti pilnai arba iš dalies.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Šioje byloje kaltais buvo pripažinti trys puikiai teisėsaugai žinomi vyrai, veikę bendrininkų grupuotėje.

Griežčiausios bausmės susilaukė Kęstutis Kaškonas – jam paskirta dviejų metų laisvės atėmimo bausmė, vyras pripažintas kaltu padaręs nusikaltimą pagal BK 182 str. 1 d. (sukčiavimas). Bausmė buvo subendrinta su kitu Marijampolės apylinkės teismo nuosprendžiu, tad iš viso K. Kaškonas už grotų praleis 16 metų, 7 mėnesius ir 3 dienas. 

REKLAMA

Kazys Janulevičius susilaukė kiek mažiau griežtos bausmės – jam paskirta 8 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. 

Nuo laisvės atėmimo bausmės pavyko išsisukti tik Aurimui Janulevičiui. Šiam vyrui paskirta dviejų metų laisvės apribojimo bausmė, netaikant intensyvios priežiūros. Tačiau, ši bausmė buvo subendrinta su kita Kauno apylinkės teismo nutartimi, taigi subendrinta bausmė – laisvės atėmimas 2 metų ir 7 mėnesių laikotarpiui, bausmės atlikimą atidedant dvejiems metams. Nukentėjusiems jis turės atlyginti patirtą žalą, vyrui draudžiama keisti gyvenamąją vietą. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų