20 metų subendrinta laisvės atėmimo bausmė, pripažinimas pavojingu recidyvistu, 5 nusikaltėliai (iš kurių trys – jau įkalinti), bei 24 metų amžiaus vyras, teistas jau 10 kartų – tai tik kelios Panevėžyje nagrinėtos neįprastos telefoninių sukčių bylos detalės.
Šių metų birželio 7 d. būtent tokią telefoninių sukčių bylą išnagrinėjo Panevėžio apylinkės teismas. Šioje byloje nuteisti keturi vyrai – Evaldas Jurša, Lukas Burmonas, Artūras Bertašius ir Silvestras Kalinauskas. Taip pat atsakomybėn patraukta ir A. Bertašiaus žmona A.B.
Bylos medžiagoje rašoma, kad veikdami organizuotoje grupėje 4 vyriškiai ir vieno jų žmona sukčiaudami telefonu iš 4 pagyvenusių žmonių, apgaule išviliojo nuo 200 iki 8 000 eurų pinigines sumas (iš viso apie 14 tūkst. eurų), teigdami, kad nelaimė atsitiko jų artimiesiems žmonėms, kuriems skubiai reikalingi pinigai.
Vieną nukentėjusiųjų, kuri pati norėjo perduoti pinigus neva nukentėjusiajam sūnui, veždami apiplėšė ir jėga atėmė 4 700 eurų. Iš kitos nukentėjusiosios moters telefonu išvilioję 5 000 eurų nusikalstamos veikos nebaigė, nes buvo policijos pareigūnų sulaikyti su paimtais pinigais.
Byloje taip pat nustatyta, kad vykdant šią nusikalstamą veiką L. Burmonas pasisavino valstybės tarnautojo vardą, telefonu prisistatęs nukentėjusiajai ambasados darbuotoju tyrėju. Be to, nuteistieji sukčiaudami neteisėtai įgijo kompiuterį, vėliau jį pardavė kitam asmeniui (2 nukentėjusiųjų įvertinta žala - 2 650 eurų), iš išsinuomoto buto pavogė baldus ir buitinę techniką, įvertintą 550 eurų.
Apgaulės būdu perėmė kompiuterį, jį taip pat pardavė
Kaip rašoma nuasmenintoje teismo nutartyje, šis kompiuteris buvo įsigytas per internetinę pokalbių programėlę „Viber“, paskambinus nukentėjusiam asmeniui į mobiliojo ryšio telefoną, dėl jo kompiuterio, kuris taip pat buvo naudojamas kaip kriptovaliutų kasykla.
Kurioziška ir tai jog, šią apgaulę įvykdyti padėjo ir tyrimo metu nenustatytas asmuo, atliekantis laisvės bausmę Pravieniškių pataisos namuose – jis pardavėjui prisistatė kitu asmeniu. Buvo sutarta, jog už kompiuterį į sąskaitą bus perversta 2500 eurų.
Tuomet Pravieniškių pataisos namuose bausmę atliekantis vyras „Bolt“ sistemoje užsakė pavėžėją, nurodydamas pavėžėjo duomenis nukentėjusiam vyrui, bandžiusiam parduoti kompiuterį. Jis nurodė perduoti kompiuterį pavėžėjui, atsiųsdamas nukentėjusiam pardavėjui suklastotą pinigų pavedimo kopiją, taip įgyjant nukentėjusiojo pasitikėjimą. O pavėžėjas tuomet kompiuterį pasiėmė iš nukentėjusiojo vyro ir nuvežė nurodytu adresu – už paslaugas sumokėjo S.K., kuris taip ir įgijo kompiuterį.
Visai tai įvyko 2021 m. rugsėjo 4 dieną. O jau kitą dieną, laisvės atėmimo bausmę Pravieniškių pataisos atliekantis vyras ir toliau šėlo – nusprendė apgaulės būdu įgytą kompiuterį parduoti. Vėl pasinaudojus „Viber“ programėle, buvo rastas pirkėjas. A.Bertašius vykdydamas S.Kalinausko nurodymą, pristatė kompiuterį nukentėjusiuoju pripažįstamu vyrui – už kompiuterį jis sumokėjo 1250 eurų.
Ėmėsi ir seniai patikrintų triukų
Kitame bylos epizode veikė ne tik A. Bertašius, S. Kalinauskas ir tyrimo metu nenustatytas asmuo, bet ir E.Jurša, šiuo metu atliekantis laisvės atėmimo bausmę. Veikdami bendrininkų grupėje, tyrimo tiksliai nenustatytu laiku, bet ne vėliau kaip 2021 m. rugsėjo 5 d., E.Jurša nurodė S.Kalinauskui surasti asmenį, galintį nueiti pas nukentėjusiuosius paimti apgaule išviliotus pinigus. Šį darbą S.Kalinauskas galiausiai patikėjo A. Bertašiui.
Turbūt visi esame girdėję apie panašaus pobūdžio sukčius – jie skambina senjorams ir juos bando įtikinti, jog sužeistas jų artimasis ir būtina pervesti pinigų. Būtent tokios schemos ėmėsi šie sukčiai.
A.Bertašius paskambino į fiksuoto ir mobilaus ryšio telefoną, melagingai prisistatydamas senjorės anūku, vėliau policijos tyrėju A.Ž. Neva dėl jos anūko kaltės įvyko eismo įvykis, buvo sugadintas automobilis, sužalota vairuotoja, o dėl anūko paleidimo iš policijos reikalingi pinigai. Ir taip senolė sutiko sumokėti 1400 eurų. A.Bertašius senolės pinigus atsiėmė prisistatydamas į senjorės namus.
Kito nusikaltimo tos pačios sudėties bendrininkų grupuotė ėmėsi vos už kelių dienų – rugsėjo 9 d. Ir šis nusikaltimas buvo bene toks pat – ir vėl skambinta į fiksuoto ryšio telefoną, prisistatant anūku, o vėliau – Panevėžio policijos komisaru. Ir vėl buvo sukama panaši melodija – dėl jos anūko kaltės įvyko eismo įvykis, yra sugadintas automobilis bei sužalota vairuotoja, kad nebūtų keliama baudžiamoji byla, reikalingi pinigai.
Senjorė už šias „paslaugas“ sutiko sumokėti 200 eurų, tačiau taip pat buvo įtikinta atiduoti vertingus daiktus neva nukentėjusios vairuotojos sūnui (kuriuo prisistatė A.Bertašius) auksinę grandinėlę su pakabuku, 100 eurų vertės, laikrodį-medalioną, 150 eurų vertės, vestuvinį žiedą, 30 eurų vertės. Visa turto vertė – 480 eurų.
Trečias panašus epizodas įvyko rugsėjo 16 d. – tuomet minėti nusikaltėliai skambino trečiąjai senolei į jos naudojamą fiksuoto ryšio telefoną, prisistatydami jos anūku, o vėliau ikiteisminio tyrimo tyrėju. Ir vėl buvo kartojama, jog dėl jos anūko kaltės įvyko eismo įvykis, yra sugadintas automobilis, sužalotas pats anūkas, bei dėl to, kad nebūtų keliama baudžiamoji byla reikalingi pinigai, kuriuos senolė turi sumokėti neva nukentėjusios vairuotojos sūnui (juo ir vėl buvo A. Bertašius).
Ir vėl buvo nuvykta į senjorės namus – taip buvo atsiimti pinigai. tą kartą buvo išsiviliota 1000 eurų.
Ne tik apgaudinėjo, bet ir fiziškai smurtavo
Na, o vienu atveju, įvykusiu jau spalio 1 d. buvo imtasi ir fizinio smurto. Ir vėl buvo sukama ta pati melodija – paskambinus senjorei pasakojama, jog dėl sūnaus kaltės įvyko eismo įvykis, o šį kartą reikia sumokėti 4700 eurų atsiųstam policijos pareigūno pažįstamam asmeniui (juo ir vėl tapo A.Bertašius).
Tačiau, šį kartą įvykiai pasisuko žiauria kryptimi, mat nuvykus į jos butą, nukentėjusioji atsisakė duoti pinigus. Tuomet banditas. su nukentėjusia moterimi vyko į ligoninę, kur neva guli jos sūnus. Moteris suprato, jog buvo apgauta – tuomet A.Bertašius ją purtė, laikė už galvos, kraustė jos rūbus, taip sukeldamas jai skausmą. Galiausiai A.Bertašiui pavyko atimti iš senolės 4700 eurų.
Akiplėšiškiausias incidentas ir vagystė, pasibaigusi sulaikymu
2021 m. spalio 11 d. grupuotė įgyvendino sėkmingiausią vagystę. Šį kartą jų auka tapo solidaus amžiaus vyras – jis buvo įtikintas, jog dėl jo sūnaus kilo eismo įvykis. Iš pradžių apgavikai sugebėjo išsivilioti 2000 eurų.
Tačiau vėliau A.Bertašius sugrįžo pas nukentėjusįjį ir pareiškė, neva jo sūnui pablogėjo sveikatos būklė ir bus reikalingo veido rekonstrukcijos operacija. Šių melagingų duomenų paveiktas, vyras sukčiui perdavė dar 6000 eurų. Taigi, iš šios aukos banditai sugebėjo išsivilioti net 8000 eurų. O ši suma panaši, kaip visų ankstesnių vagysčių kartu sudėjus.
Paskutinę tokio pobūdžio apgaulę aferistai bandė įvykdyti spalio 21 d. Šį kartą bandyta apgauti moterį, reikalaujant 5000 eurų. Visgi, moteriškei perdavus pinigus ir A.Bertašiui išeinant iš jos buto, aferistą laiptinėje sulaikė policijos pareigūnai. Taigi, šis atvejis kvalifikuotinas kaip pasikėsinimas apgaulės būdu įgyti svetimą turtą.
Taip ir baigėsi telefoninių sukčių vagystės. Visgi, A. Bertašius sugebėjo dar kartą prasikalsti vienas. 2022 m. rugpjūčio 4 d., jis iš buto, kurį tuo metu nuomojosi, pagrobė buto savininkui priklausantį 550 eurų vertės turtą: televizorių su distanciniu pulteliu, spintelę, šaldytuvą, skalbimo mašiną „Beko“, spintą, vonios spintelę, dirbtinę gėlę, du paveikslus, kėdę.
Temidė banditų nepagailėjo
Išnagrinėjęs bylą, teismas banditų nepagailėjo, mat visiems penkiems kaltinamiesiems buvo paskirtos laisvės atėmimo bausmės.
E.Jurša susilaukė ilgiausios bausmės, mat bylos medžiagoje konstatuojama, jog būtent jis subūrė bendrininkus nusikalstamai veikai vykdyti.
40-metis alytiškis nuteistas už 6 sunkius nusikaltimus, iš jų vieną nebaigtą. Teismas jam skyrė 6 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausmę, tačiau, subendrinus su anksčiau skirta ir neatlikta bausme, jam teks kalėti 20 metų. Teismo sprendimu E. Jurša pripažintas pavojingu recidyvistu, nes būdamas recidyvistu - teistas už labai sunkų nusikaltimą, padarė naujus sunkius nusikaltimus.
23 metų vyras A. Bertašius, šiuo metu atliekantis bausmę kalėjime, padaręs 8 nusikalstamas veikas (iš jų vienos nebaigė, nes buvo sulaikytas), nuteistas subendrinta 5 metų 6 mėnesių laisvės atėmimo bausme.
Dviejose nusikalstamose veikose kartu dalyvavusi, jau 4 kartus teista Biržų rajone gyvenanti jo žmona, nuteista 2 metus ir 6 mėnesius kalėti. Atsižvelgus į tai, kad moteris viena augina nepilnamečius vaikus, kurių vienas neįgalus, ankščiau nebuvo nuteista laisvės atėmimo bausme, jos vaidmuo nusikalstamų veikų padaryme buvo antraeilis ir ji iš dalies pripažino padariusi nusikalstamas veikas, gailisi, todėl jai paskirtos laisvės atėmimo bausmės vykdymas atidėtas 2 metams nustatant įpareigojimus – bausmės vykdymo atidėjimo laikotarpiu pradėti dirbti arba būti registruotu Užimtumo tarnyboje, dalyvauti elgesio pataisos programose, neišvykti iš gyvenamosios vietos miesto (rajono) ribų be nuteistojo priežiūrą vykdančios institucijos leidimo. Abiem sutuoktiniams priteista po 1700 eurų bauda.
6 nusikalstamas veikas padaręs S. Kalinauskas (viena jų nebaigta), ne kartą teistas 25 metų panevėžietis nuteistas kalėti 6 metus. Bausmė subendrinta su anksčiau skirta laisvės atėmimo bausme.
Šiuo metu kalintis, 10 kartų teistas 24 metų Panevėžio rajono gyventojas L. Burmonas už padarytas 2 nusikalstamas veikas nuteistas 2 metų laisvės atėmimo bausme. Subendrinus su ankstesne bausme ir pridedant dalį neatliktos bausmės jam teks kalėti 2 metus 8 mėnesius.
„Skiriant bausmes teismas atsižvelgė į padarytų nusikaltimų pobūdį, veikimą organizuotoje grupėje, Kaltinamieji teisme parodymų nedavė, kaltais neprisipažino arba pripažino iš dalies. Nusikaltimus padariusieji jau ne kartą teisti, keli jų 10 ir daugiau kartų, priteistos baudos nesumokamos. Tad teismas sprendė, kad bausmės tikslai bus pasiekti skiriant laisvės atėmimo bausmes“, - sakė teisėjas Č. Kulikauskas.
Teismas priteisė solidariai pagal padarytas veikas atlyginti nukentėjusiesiems padarytą žalą – daugiau nei 17 tūkst. eurų, konfiskavo du automobilius, mobiliuosius telefonus, kuriais buvo padarytos nusikalstamos veikos.
Nuosprendis per 20 dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas Panevėžio apygardos teismui.