Nepaisant tikimybės, jog perspėjimai apie sprogmenis greičiausiai yra melagingi, bet policijos vadas R. Požėla siūlo netampyti likimo už ausų ir dėl viso pikto geriau evakuotis. „Labai didžiulė galimybė, kad pranešimai melagingi, bet vis tiek reikia imtis tam tikrų saugumo priemonių. Matyt, jeigu yra konkretus laikas, gal tikrai geriau netampyti už ausų likimo ir žmones evakuoti“, – teigė policijos vadas.
Šiuo metu gauta apie 750 tokių pranešimų, todėl žmonėms sunku prisiskambinti pagalbos numeriu 112, o policijos pareigūnai vėluoja atvykti į kvietimus patikrinti dėl sprogmenų. Pranešimų skaičius nuolat auga.
„Šią naktį prasidėjo masinė koordinuota ataka, tai šiai minutei turime apie 750 pranešimų. Tai pranešimai buvau gauti naktį į elektroninius paštus, pranešimai eina šiuo metu. Kaip į tai reaguoti? Apie tokį pranešimą reikia informuoti 112. Turiu informaciją, kad žmonėms labai sunku prisiskambinti, nes vienu metu daug skambinančių asmenų. Tai tikrai nereiktų žmonėms padėti ragelio, reikia vis tiek palaukti, ar tai bus 10, ar 15 minučių. Ir tokiu būdu perduot informaciją. Kitas kelias tuo pačiu būdu numeriu 112 išsiųsti SMS žinutę, bet yra prašymas detaliau aprašyti situaciją ir būtinai nurodyti adresą“, – penktadienį kalbėjo R. Požėla.
Pareigūnams vėluojant atvykti į vietą, kuri gavo pranešimą apie sprogmenis, administracijoms siūloma evakavus žmones peržiūrėti vaizdo kamerų įrašus, peržiūrėti, ar esama įtartinų ženklų.
Pasak policijos generalinio komisaro, pranešimų vajus apie galimus sprogmenis įstaigose prasidėjo naktį ir tęsiasi per dieną. „Iniciatorių pagrindinis tikslas yra panikos kėlimas. Analogiškos atakos vykdomos kitose Baltijos šalyse“, – teigia R. Požėla.
„Policija tikrina kiekvieną pranešimą, atvyksta. Aišku, dėl suprantamų priežasčių mes galime užtrukti, nes reikia patikrinti daug objektų, nes yra daug pranešimų. Policijos patarimai labai paprasti: gavus informaciją apie konkretų laiką, kad įvyks sprogimas konkrečiu metu, jei tai mokykla ar darželis ar kita įstaiga, tai reikia pasistengti užtikrinti,kad tuo metu žmonės būtų pašalinti saugiu atstumu iš pastato. Ir prašymas administracijai, darbuotojams, kad nelaukiant, kol atvyks policija, reiktų pabandyti pasižiūrėti pavertinti situaciją, jeigu yra vaizdo stebėjimo kameros – paanalizuoti vaizdo stebėjimo kameras. Ir jeigu bent koks įtarimas kyla, tada imtis priemonių, kad asmenys nebūtų grąžinami į objektą. Jeigu tai vaikai, tada sukomunikuoti su tėvais, kad yra kažkokių įtartinų dalykų ir policija dar nėra atvažiavusi, nėra patikrinusi“, – teigė komisaras.
R. Požėlos teigimu, grasinimai ateina iš serverio vienoje Vakarų šalyje, bet iš esmės tai tiksliai nenurodo atakos vykdytojų. Beveik visais atvejais perspėjimai ateina ir Gmail elektroninio pašto dėžučių.
Pasak komisaro, nepaisant didelės gausos bauginančių pranešimų apie užminuotus pastatus ir įstaigas, policija klasifikuoja visus pranešimus ir pasilieka pajėgumų, kad galėtų reaguoti į kitus iškvietimus, kurie gali būti susiję su tikrais nusikaltimais ar išpuoliais.
Penktadienį prasidėjusi masinė informacinė ataka, kai siunčiami grasinantys laiškai, gali būti priderinta prie įsiliepsnojusio Izraelio ir „Hamas“ konflikto, nes buvęs „Hamas“ lyderis Khaledas Meshaalas pakvietė viso pasaulio musulmonus į penktadienio protestą paremti palestiniečius. Kaip žinia, konfliktas įsiliepsnojo „Hamas“ visiškai netikėtai atakavus pietinę Izraelio dalį, o šiuo metu Tel Avivas iš esmės siekia nušluoti Gazos ruožą, kur slepiasi „Hamas“, nuo žemės paviršiaus.