• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors dabar moksleiviams norintiems grįžti į mokyklas nebeprivaloma atlikti COVID-19 testą, tačiau Plungės rajono savivaldybė priėmė, jų pačių žodžiais, nepopuliarų sprendimą. Plungės rajone mokiniai ir mokytojai privalės testuotis prieš grįždami į ugdymo įstaigas.

Nors dabar moksleiviams norintiems grįžti į mokyklas nebeprivaloma atlikti COVID-19 testą, tačiau Plungės rajono savivaldybė priėmė, jų pačių žodžiais, nepopuliarų sprendimą. Plungės rajone mokiniai ir mokytojai privalės testuotis prieš grįždami į ugdymo įstaigas.

REKLAMA

Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Mantas Česnauskas pasipiktino Sveikatos apsaugos ministerijos sprendimais – kartais prisitaikyti tenka minučių intervalu.

„Šį kartą rizikuojame būti labai nepopuliarūs, bet dėl saugumo – verta. Visą praėjusią savaitę SAM ir Vyriausybė trimitavo apie saugų grįžimą į mokyklas. Buvo nurodyta, kad bus privalomas į mokyklas norinčių grįžti moksleivių ir jų šeimų ūkių testavimas prieš grįžtant, o po to – periodinis moksleivių testavimas kas 7 – 10 dienų.

Savivaldybė verčiasi per galvą, organizuoja papildomas darbo valandas mobiliame punkte, organizuoja mobilias brigadas, kad būtų galimybė nuvykti į mokyklas (ir kaimo) ir atlikti testus, esame pasiryžę vežti mėginius į laboratoriją Vilniuje (nes arčiau kol kas nėra galimybės), perlipti kalnus, perplaukti jūras, kad tik vaikai saugiai grįžtų į mokyklas. Trečiadienis – pyst – nebereikia testų, kas nori, kaip nori gali eiti į mokyklas... Nusvyra rankos“, – „Facebook“ skelbia M. Česnauskas.

REKLAMA
REKLAMA

Savivaldybės administracijos atstovas teigia, kad staiga keičiami įsakymai, kurių saugumu abejojama, kelia pyktį.

„Įdėto darbo ir ištampytų nervų bandant „ant greitųjų“ įgyvendinti SAM nurodymus, neišmatuosi, bet ne dėl to pikta: tiek to, metus jau gyvename ir dirbame su COVID-19, greiti sprendimai ir poreikis persiorientuoti ne dienų, ne valandų, o minučių intervale tapo įprastas.

REKLAMA

Bet kur dingo saugumas? Gerus du mėnesius gyvename su labai abejotinais judėjimo ribojimais dėl saugumo, o va į mokyklas (kur, tarp kitko, bene dažniausiai kyla protrūkiai) prašom – drąsiai!

Taigi pasitarę su savivaldybės vadovais, mokyklų vadovais, gydytojais nusprendžiame, kad Plungės rajone profilaktinis mokinių ir mokytojų testavimas vadinamuoju kaupinių metodu bus privalomas norint grįžti į mokyklas“, – skelbia administracijos direktoriaus pavaduotojas.

REKLAMA
REKLAMA

Šiuo metu kaupinių metodu, kai testuojama moksleivis ir visa jo šeima, testuojamos dvi mokyklos: Senamiesčio mokykla ir Žemaičių Kalvarijos gimnazija.

Dėsto argumentus, kodėl reikalingas testavimas

M. Česnauskas viena po kito vardija argumentus, kodėl testavimas mokyklose, jo manymu, reikalingas.

„Mokyklose dažnai kyla židiniai (tikėtina, kad būtent mokykloje prasidėjo didysis spalio mėnesio bumas, ilgam uždaręs visą Plungę); Telšių regione jau užfiksuoti pirmieji vadinamosios britiškosios COVID-19 atmainos atvejai. Ši atmaina pavojingesnė, plinta greičiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sustabdytas skiepijimas „AstraZeneca“ vakcina, kas vėl pristabdo kolektyvinio imuniteto pasiekimo greitį ir didina riziką vėl turėti naujų bangų. Testavimas vykdomas kaupinių metodu, t. y. ne iš nosiaryklės, o vos pora centimetrų iš nosies. Tai tikrai nėra nei skausminga, nei nepatogu, o saugumą bendruomenei padidina keletą kartų, todėl mūsų manymu, tai maža kaina, prisiminus praėjusį pavasarį ar praėjusį rudenį. Tikrai nesinorėtų vėl grįžti į tokias situacijas, kai reikia uždarinėti mokyklas, įstaigas, verslus“, – savivaldybės sprendimą argumentuoja jis.

REKLAMA

Administracijos direktoriaus pavaduotojas svarsto, kodėl SAM atšaukė ankstesnį reikalavimą: „Ir neapsigaukite – ministerija sveikina savivaldybių (ar savivaldybės? Mes gal vieni taip nutarėm) pasirinkimą vaikus į mokyklas grąžinti saugiai ir, cituoju, „rodys mus kaip teigiamą pavyzdį“, tačiau patys reikalavę galų gale atsitraukia, nes, matyt, sprendimas būtų labai nepopuliarus. Tai nieko, savivalda pabūsime nepopuliarūs vardan saugumo.“

REKLAMA

Per mažai turinčių imunitetą

Portalui tv3.lt susisiekus su M. Česnausku, šis teigė, kad medikų skaičiavimais Plungės rajone imunitetą galimai turi vos dešimtadalis gyventojų, būtent tai ir paskatino įtvirtinti testavimą ugdymo įstaigose.

„Ribojimais, kuriuos patys taikėme nelaukdami kol buvo įvesti visos šalies mastu. Milžinišku darbu bandant atsekti kontaktus ir juos informuoti apie privalomą izoliaciją nelaukiant oficialios informacijos iš NVSC (tam mestos papildomos ir Visuomenės sveikatos biuro, ir pačios savivaldybės administracijos žmogiškosios pajėgos).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastangomis visada būti vienu žingsniu priekyje ir padaryti bent šiek tiek daugiau nei reikalaujama, kad užtikrintume savo gyventojų saugumą. Tai bandome padaryti ir šiuo atveju“, – teigia M. Česnauskas.

45-iose Lietuvos savivaldybėse pradinukai grįžta į mokyklas

Primename, kad trečiadienį jau skelbėme, jog Vyriausybė pritarė nuo kitos savaitės taikyti švelnesnį karantiną 45-iose savivaldybėse, kur epidemiologinė situacija geriausia. Šiose savivaldybėse bus galima atnaujinti pradinį ugdymą mišriu būdu. Tarp jų iš didmiesčių – Kaunas ir Šiauliai, taip pat Alytus.

REKLAMA

Švelninti karantiną pasirinkta tose savivaldybėse, kur sergamumas Covid-19 neviršija 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites. Visi pasikeitimai įsigalios nuo kovo 22 dienos, pirmadienio.

„Atsižvelgiant į tai, kad kai kuriose Lietuvos teritorijose matomas Covid-19 atvejų mažėjimas, siūloma kai kuriose savivaldybėse nustatyti kitas karantino režimo priemones nei visoje šalyje“, – Vyriausybės posėdyje trečiadienį kalbėjo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

REKLAMA

Švelnesnis karantinas nei visoje Lietuvoje bus taikomas Akmenės rajono, Alytaus miesto, Alytaus rajono, Anykščių rajono, Birštono, Biržų rajono, Druskininkų, Elektrėnų, Ignalinos rajono, Jonavos rajono, Joniškio rajono, Jurbarko rajono, Kaišiadorių rajono, Kalvarijos, Kauno miesto, Kauno rajono, Kazlų Rūdos, Kelmės rajono, Kėdainių rajono, Klaipėdos rajono, Kretingos rajono, Lazdijų rajono, Mažeikių rajono, Molėtų rajono, Pagėgių, Pakruojo rajono, Palangos miesto, Pasvalio rajono, Plungės rajono, Prienų rajono, Radviliškio rajono, Raseinių rajono, Rietavo, Rokiškio rajono, Skuodo rajono, Šakių rajono, Šiaulių miesto, Šiaulių rajono, Šilalės rajono, Šilutės rajono, Tauragės rajono, Telšių rajono, Ukmergės rajono, Vilkaviškio rajono, Zarasų rajono savivaldybėse.

Šiose savivaldybėse atnaujinamas mišrus pradinis ugdymas, laikantis visų būtinų saugumo priemonių. Mokyklos privalės valdyti asmenų srautus, užtikrinti saugaus atstumo laikymąsi ir kitas būtinas visuomenės sveikatos saugos, higienos, asmenų aprūpinimo būtinosiomis asmeninėmis apsaugos priemonėmis sąlygas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų