Šiaulių apskrities vyriausiasis policijos komisariatas suvestinėje skelbia, kad rugsėjo 13 d. Joniškyje gyvenanti moteris socialiniame tinkle „Facebook“ radusi skelbimą, jog atiduodamas supamas krėslas, tik reikia susimokėti už pristatymą, paspaudė ant atsiųstos nuorodos ir iš moters sąskaitos buvo nuskaičiuoti 388,69 eurai.
O rugsėjo pradžioje kita gyventoja socialiniame tinkle „Facebook“ rado skelbimą apie dovanojamą krėslą. Visgi susisiekusi su skelbimo autore, moteris į elektroninį paštą gavo nuorodą, kurią paspaudus ji buvo nukreipta į elektroninę bankininkystę bei apgaulės būdu iš jos banko sąskaitos buvo pasisavinta apie 12 tūkst eurų, nurodė policija.
Tokių skelbimų apie neva dovanojamus daiktus – apstu. Galima pastebėti, kad skirtingos netikros paskyros įvairiose grupėse dalijasi tų pačių televizorių ir supamų krėslų nuotraukomis.
„Dovanoju tvarkingą ir be defektų supamąjį krėslą, atsiimti Kuršėnuose, kitur galiu išsiųsti per kurjerį“, – rašoma skelbime.
Toks pat skelbimas kitose grupėse, su pasiūlymu „padovanoti“ lygiai tokį patį krėslą, jau siūlomas kitame mieste – Telšiuose. Beje, šį pranešimą paskelbė jau kito žmogaus paskyra. Kitose socialinio tinklo grupėse šį supamą krėslą „dovanoja“ dar daugiau skirtingų netikrų profilių.
Internautai komentaruose įkėlę susirašinėjimus su šiais „dovanotojais“ tvirtino, kad kai kurie tokie sukčiai prašo tiesiog susimokėti už siuntimą, tačiau prekės taip ir negauna. Dažnu atvej prašoma paspausti ant nuorodų, tvirtinant, kad paspaudus bus galima apmokėti kurjerio išlaidas – taip kai kurie gyventojai apsigauna ir suveda savo banko kortelės duomenis.
O į žmonių, paprašiusių apžiūrėti daiktą gyvai, žinutes šie sukčiai net nereaguoja. Galima suprasti, kad skelbime parašyta, jog daiktą galma atsiimti sutartoje vietoje, tik dėl to, kad kiltų mažiau įtarimų kitiems.
Tie patys pardavėjai susirašinėjimuose dažnai atrašinėja nepagarbiai ir su keiksmažodžiais, kai kiti žmonės bando juos „prigauti“.
Tokių skelbimų egzistuoja ir su pasiūlymais padovanoti televizorių, pavyzdžiui, Klaipėdoje.
Lygiai tokį patį skelbimą įkėlusi ir kita moteris, kuri jau siūlo televizorių padovanoti Telšiuose.
Patarimai, kaip neapsigauti šiais skelbimais
Kibernetinio saugumo specialistas Lukas Apynis tvirtino, kad tam, jog žmonės apsisaugotų nuo tokių sukčiavimų, reikia skeptiškai ir budriai įvertinti per gerus pasiūlymus.
„Žinoma, tokių skelbimų tikrai pasitaiko, kai gyventojai atiduota tam tikrus daiktus nemokamai. Svarbu patikrinti skelbimo autorių, reiktų peržiūrėti jo profilį – nauji ar mažai informacijos turintys profiliai dažnai yra įtartini“, – teigė L. Apynis.
Jis pridūrė, kad vienas svarbiausių momentų yra nespausti ant nepatikimų nuorodų, nes tai gali būti internetinės svetainės, kurios sukurtos tam, kad būtų galima pavogti kitų asmenų duomenis.
„Mokėkite tik per patikimas platformas, kurios suteikia apsaugą pirkėjams, ir niekuomet nesidalinkite savo banko kortelės duomenimis ar slaptažodžiais per neoficialias svetaines.
Reguliariai tikrinkite savo banko sąskaitas, kad greitai pastebėtumėte neįprastus pavedimus, ir jei įtariate sukčiavimą, nedelsdami kreipkitės į banką, o po to į policiją“, – akcentavo kibernetinio saugumo specialistas.
Pabrėžiama, kad jeigu radote tokį skelbimą arba jums atsiuntė kenkėjišką nuorodą, rekomenduotina pranešti skelbimo puslapio administracijai arba Nacionaliniam kibernetinio saugumo centrui, jog kiti vartotojai nepatektų į šias pinkles.
„Naudokite antivirusines programas, kurios gali aptikti pavojingas nuorodas. Švietimas ir atsargumas yra pagrindiniai būdai apsisaugoti nuo finansinių nuostolių ir apsaugoti savo asmeninę informaciją nuo sukčių“, – tvirtino L. Apynis.
Policijos atstovas Ramūnas Matonis teigė, kad tokie atvejai yra žinomi, Jis pridūrė, kad gyventojai turėtų nespausti atsiųstų neaiškių nuorodų ir jokiu būdu nesuvedinėti savo elektroninės bankininkystės slaptažodžių ar kitų asmens duomenų.