Jungtinės Karalystės Sveikatos apsaugos sekretorius Mattas Hancockas sakė, kad atvejai buvo „labai atidžiai stebimi“, pabrėždamas, kad jie yra susiję su keliautojais. Kaip tik šiuo metu Britanijos ministrų pirmininkų kabinetas ginčijasi dėl to, kaip reikėtų sugriežtinti pasienio reguliavimo tvarkas.
„Jie yra labai atidžiai stebimi, ir mes sustiprinome kontaktų sekimą, kad padarytume viską, ką galime, ir jų plitimas būtų sustabdytas“, – sakė sveikatos apsaugos sekretorius.
Skaičiai pradėjo kilti kaip tik tuo metu, kai Jungtinio skiepijimo ir imunizacijos komiteto (JCVI) pirmininko pavaduotojas profesorius Anthony Harndenas perpsėjo, kad šaliai reikės „priprasti“ prie gyvenimo su koronavirusu.
Kalbėdamas „Sky News“ laidoje „Sophy Ridge“, profesorius Harndenas sakė: „Manau, kad mes turime prie to priprasti. Mes gyvename pasaulyje, kuriame koronavirusas yra taip smarkiai išplitęs ir greitai mutuojantis, atsiras ir naujų atmainų, kurios pasirodys vis skirtingose šalyse. Gali būti, kad turėsime kas metus skiepytis nuo koronaviruso, taip pat kaip ir nuo gripo, tačiau visuomenę reikėtų nuraminti, kad šias technologijas yra gana lengva montuoti ir patobulinti, todėl atradus atmainų, kurios dominuoja, vakcinas galima keisti.“
M. Hancockas laidai sakė, kad anksčiau buvo dirbama su kolegomis iš viso pasaulio, siekiant išanalizuoti vakcinos veiksmingumą užsienio variantams, tačiau pridūrė, kad labiau neramina kitos mutantinės atmainos, kurios „nebuvo pastebėtos“.
„Tikriausiai yra (atmainų) ir kitur, kurios paprasčiausiai nebuvo ištirtos, nes šalis neturi tos genomo sekos tyrimo galimybių“, – sakė jis.
M. Hancockas teigė, kad tyrimai vyksta ir Pietų Afrikoje, pridurdamas, kad jis norėjo pamatyti Didžiosios Britanijos genomo sekos nustatymo galimybes „prieinamas visame pasaulyje“, kad būtų galima aptikti atsirandančias atmainas.
„Mes turime saugotis... Todėl mes įvedėme testavimą prieš išvystant ir patikrinome visus, kad išsiaiškintume, ar taip viskas nutiko. – sakė jis. – Labai svarbu apsaugoti šią šalį nuo atmainos, nuo kurios vakcina ne taip gerai apsaugo. Mes negalime rizikuoti pasiekta pažanga“.
Vyriausybės vyriausiasis patarėjas mokslo klausimais Patrickas Vallance'as anksčiau teigė, kad „nėra įrodymų, kad Pietų Afrikos ar Brazilijos variantai būtų lengviau perduodami nei naujoji atmaina, atsiradusi Didžiojoje Britanijoje“.
Tačiau jis sakė: „Pietų Afrikoje ir Brazilijoje aptikti variantai turi daugiau formos skirtumų, o tai gali reikšti, kad antikūnai juos atpažįsta skirtingai. <...> Manau, kad dar per anksti žinoti vakcinacijos poveikį žmonėms, ir verta prisiminti, kad vakcinoje yra labai didelis antikūnų kiekis, todėl jie gali įveikti keletą atmainų“.