Apie dažniausiai pajūryje nutinkančius nusikaltimus ir ką reikia žinoti kiekvienam poilsiautojui, kuri nori saugiai praleisti savo atostogas Lietuvos kurortuose, naujienų portalo tv3.lt aktualių pokalbių laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato komunikacijos poskyrio vedėja Andromeda Grauslienė
Poilsiautojai dažniausiai pažeidžia KET ir triukšmauja
„Kai oras atšyla, žmonės traukia į pajūrį, atsipalaiduoja ir pačių įvairiausių nusikaltimų, nusižengimų ir nelaimių nepavyksta išvengti. Nes, deja, su poilsiautojais kartu į kurortines zonas atvyksta ir įvairaus plauko nusikaltėliai“, – naujienų portalui tv3.lt teigė A. Grauslienė.
Pasak jos, pagrindiniai nusižengimai, kurie vyrauja vasaros metu – kelių eismo taisyklių pažeidimai.
„Kurortiniai miestai, kurortinės zonos yra ne guminės, asmenys atvyksta iš visos Lietuvos, automobilius palieka įvairiose vietose, dažniausiai ten, kur draudžia tai daryti kelio ženklai“, – kalbėjo Klaipėdos policijos atstovė.
Kitas vyraujantis pažeidimas – triukšmas.
„Atsipalaiduoja žmonės, gal truputėlį daugiau alkoholinių gėrimų vartoja, terasose ilgiau pasėdi, pabūna. Tie žmonės, kurie nori anksčiau eiti ilsėtis, jau kviečia policijos pareigūnus. Labai galime pasidžiaugti, kad per pastaruosius keletą metų lietuviai išmoko švęsti ir tokių masinių neramumų ar muštynių tikrai pavyksta išvengti ir tuo labai džiaugiamės“, – pasakojo A. Grauslienė.
Ant pledų palieka tūkstančius eurų
Kitas neretai pasitaikantis nusikaltimas vasaros sezono metu – vagystės.
„Reikia priminti visiems, kad už savo asmeninius daiktus, už savo asmeninį turtą pirmiausia esame atsakingi mes patys. Žmonės, atvykę į pajūrį, atsipalaiduoja, palieka savo daiktus ant pledo ir eina maudytis arba palieka visiškai nepažįstamiems žmonėms pasaugoti. Deja, bet grįžę jie savo daiktų neberanda“, – pasakojo A. Grauslienė.
Pasak policijos atstovės, kita populiari vagysčių rūšis yra vagystės iš poilsio aikštelėse stovinčių automobilių.
„Asmenys atvyksta į pajūrį ir palieka tikrai daug ir tikrai vertingų daiktų. Be abejonės, ne mums spręsti, ar į pajūrį reikia vežtis dideles pinigų sumas, bet kai žmonės ant pledo palieka rankines su keliais tūkstančiais eurų, brangiais fotoaparatais, brangia technika, galbūt tikrai vertėtų pagalvoti, ar tikrai reikia tuos daiktus vežtis į pajūrį, jei nebus kam duoti jų pasaugoti.
Kaip ir minėjau, paskui poilsiautojus, į kurortines zonas atvyksta įvairaus plauko ilgapirščiai, kurie tiesiog eidami pro šalį, žmonių akivaizdoje, pagriebia daiktus ir pasprunka“, – sakė pašnekovė.
Palieka atvirus langus, neuždarytas duris
Pasak A. Grauslienės, pasitaiko vagysčių ir iš poilsinių namelių, iš palapinių, kuriose žmonės nusprendžia praleisti naktį. Policijos atstovės teigimu, žmonės neužsirakina durų, palieka atvirus langus.
„Yra tam tikras kontingentas asmenų, kurie to tik ir telaukia. Reikėtų labiau saugoti savo daiktus, išeinant iš namelių ar poilsiaviečių reikėtų užrakinti duris, uždaryti langus ir bus išvengta daugelio problemų“, – tvirtino A. Grauslienė.
Policijos atstovės teigimu, poilsiautojai kartais nebūna itin linkę įsiklausyti į policijos pareigūnų raginimus geriau saugoti savo turtą.
„Kartais sudrausmini poilsiautojus, perspėji, na, nepalikite daiktų, pasiimkite bent jau galinės automobilio sėdynės brangius nešiojamus kompiuterius ar filmavimo kameras. Poilsiautojai burbteli, kad mano daiktai, kaip noriu, taip saugau. O vėliau jau ateina rašyti pareiškimo, kad tie daiktai buvo pagrobti, automobilis sugadintas ir kiti nuostoliai“, – pasakojo A. Grauslienė.
Nuomoja neegzistuojančius būstus
Pasak A. Grauslienės, kita problema, susijusi su būstu, yra fiktyvūs poilsių nuomojimai. Asmenys internete už labai patrauklią kainą susiranda poilsiavietę, namelius ar kambarius, kuriuose norėtų apsistoti.
„Kaina jiems patinka, jie susisiekia su tariamu savininku, perveda avansą, dažniausiai tai būna sumos iki 150 eurų, kai dar gresia administracinė, ne baudžiamoji atsakomybė. Atvykę ir pasiruošę ilsėtis, neretai paaiškėja, kad arba ta patalpa išnuomota 4-5 asmenims, arba apskritai tokios patalpos ir tokio adreso net nėra.
Labai patariame, būkite budrūs. Ne viskas auksas, kas auksu žiba. Jeigu atrodo neįtikėtinai geras pasiūlymas, gerokai mažesne kaina, negu apskritai rinkoje toje vietoje, tai tikrai turėtų sukelti įtarimą. Tikrinkite, visą laiką tikrinkite informaciją keletą kartų, prašykite daugiau informacijos, daugiau nuotraukų, daugiau faktų. Ir saugokite save nuo galimybės likti ir be pinigų, ir be atostogų“, – sakė A. Grauslienė.
Daugelio problemų priežastis – alkoholis
Kaip teigė A. Grauslienė, vasaros metu policijos pareigūnai didelį dėmesį skiria poilsio zonoms. Ne tik paplūdimiams, bet ir parkams, alėjoms, kaip sako pašnekovė, visoms toms vietoms, kur žmonės susirenka ir nori pabūti.
„Kas liečia paplūdimius, yra vykdomos nuolatos įvairios policinės ir prevencinės priemonės, pareigūnai tikrina, ar nevartojamas alkoholis, ar nėra daromi kiti viešosios tvarkos pažeidimai, ar netriukšmaujama, netrukdoma kitiems poilsiautojams, negadinamas inventorius.
Kaip būna tos karštos dienos, kolegos, grįžę iš paplūdimių sakydavo, kad tikrai žmonės, jei lauke yra 30 laipsnių karščio, jie net nenori vartoti tų alkoholinių gėrimų, jie vartoja mineralinį vandenį ir kitaip gaivinasi, kas labai džiugina.
Bet jei diena nėra labai karšta, tai taip, pasitaiko, kad alaus atsigeria, kitų gėrimų ir policijos pareigūnams tenka daug kartų priminti piliečiams, kad reikėtų saugoti save ir alkoholis, dažnu atveju, yra viena iš pagrindinių daugelio problemų priežasčių“, – pasakojo A. Grauslienė.
Pareigūnai į pajūrį atvyksta iš visos Lietuvos
Anot A. Grauslienės, pajėgų policija pajūryje nepritrūksta, kadangi vasaros metu į kurortines vietas pareigūnai atvyksta iš visų Lietuvos apskričių.
„Tų pajėgų tikrai turime daug, keletas pareigūnų budi kone visą laiką su gelbėtojais paplūdimiuose. Galima užtikrinti viešąją tvarką, viešąjį saugumą, tik reikia, kad ir patys piliečiai prisidėtų ir būtų kiek galima sąmoningesni“, – pridūrė A. Grauslienė.
Visgi artėjant ilgiesiems savaitgaliams ar tokiems masiniams renginiams kaip Jūros šventė, anot pašnekovės, dar labiau stiprinti pajėgumų policijai nereikia.
„Žinote, mes juokaujame, kad pas mus yra ne ilgieji savaitgaliai, pas mus yra ilgoji vasara. Kai prasideda sezonas, kai prasideda vasara, mes savo pajėgas planuojame gerokai iš anksto, turbūt dar ankstyvą pavasarį yra sudėliojami planai, kada, kiek ir kokių pajėgų turėsime“, – teigė A. Grauslienė.
Be papildymo iš visų Lietuvos apskričių komisariatų, prie pajūrio pareigūnų noriai vasarą prisideda ir policijos rėmėjai, ir Viešojo saugumo tarnyba, ir šauliai.
Visą laidos „Dienos pjūvis“ įrašą rasite straipsnio pradžioje.