Kaip Eltai teigė NSGK pirmininkas Giedrimas Jeglinskas, komiteto posėdyje trečiadienį planuojama aptarti nedraugiškų valstybių bandymus paveikti strateginę infrastruktūrą.
„Išklausysime ir žvalgybinių pranešimų, kokia yra situacija šiame sektoriuje. Taip pat pažvelgsime, kaip mūsų krizių valdymo sistema veikė ir veikia, kokie gal reikalingi pokyčiai“, – sakė Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ atstovas.
Anot jo, posėdyje turėtų dalyvauti žvalgybinių institucijų, Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovai, Lietuvos atstovybės prie NATO ambasadorius.
„Tai bus ne tik Lietuvos diskusija, kalbėsime šiek tiek plačiau ir NATO kontekste taip pat. (...) Išgirsime naujausias diskusijas iš NATO štabo“, – teigė G. Jeglinskas.
Parlamentarai ketina apžvelgti praėjusių metų pabaigoje Lietuvos išpirkto suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo „Independence“ saugumo situaciją, kitas grėsmes, Baltijos valstybėms vasarį atsijungiant nuo rusiškos elektros sistemos BRELL ir sinchronizuojantis su Vakarų tinklais.
„Esminis klausimas, prie kurio norime privesti mūsų pačių kaip komiteto supratimą, tai yra apie tai, ko reikia resursų, žmonių prasme, koordinavimo prasme, teisėkūros prasme – ko reikia, kad sugebėtume reaguoti greitai ir efektyviai, tiek atgrasyti kalbant jau strategiškai nuo tokių veiksmų“, – kalbėjo G. Jeglinskas.
ELTA primena, kad šventinę savaitę nustojo veikti Baltijos jūroje esantys povandeniniai elektros ir telekomunikacijų kabeliai, jungiantys Suomiją ir Estiją.
Šalis jungia du „EstLink“ kabeliai – 350 MW ir 650 MW jungtys. Gruodžio 25 d. 12.26 val. dėl avarijos buvo išjungta nuolatinės srovės 650 MW jungtis „EstLink 2“.
Preliminariais Suomijos pareigūnų duomenimis, pagrindinė elektros jungties „EstLink 2“ gedimo versija – sabotažas, kadangi gruodžio 25 d. be elektros jungties buvo nutraukti dar 3 kabeliai jūroje. Šį pirmadienį pranešta, kad kol kas suremontuoti tik telekomunikacijų kabeliai.
Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas socialiniame tinkle „X“ paragino užkirsti kelią Rusijos šešėlinio laivyno laivų keliamai rizikai.
Lapkritį Baltijos jūroje taip pat fiksuotas panašus incidentas, kai buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai tarp Švedijos ir Lietuvos bei tarp Suomijos ir Vokietijos. Manoma, kad juos specialiai nutraukė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, kuris tuo metu plaukė Baltijos jūroje netoli incidento vietos.
Prezidentas Gitanas Nausėda yra sakęs, kad įtarimą keliančius laivus Baltijos jūroje galima būtų stebėti atidžiau, o laivams priartėjus prie kritinės infrastruktūros objektų – juos palydėti bei patruliuoti, skirti technologinių priemonių jų veiksmų sekimui.
Pranešus apie povandeninės elektros jungties tarp Suomijos ir Estijos gedimą, užsienio reikalų ministras Kęstutis Budrys Europos Sąjungos (ES) lygmeniu taip pat siūlė kelti klausimą dėl sankcijų įvedimo vadinamajam Rusijos šešėliniam laivynui.
Premjeras Gintautas Paluckas taip pat yra sakęs, kad grėsmėms regione suvaldyti Baltijos ir Skandinavijos valstybės kuria bendrą veiksmų planą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!