Siūlo spręsti problemą ne draudimais, o švietimu
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė, „aušrietė“ Lina Šukytė-Korsakė mano, kad rūkymo problema vien draudimais nebus išspręsta. Ji akcentuoja prevencinį darbą, visuomenės švietimą apie rūkymo žalą.
„Suprantame, kad 18-mečiai tuokiasi, yra suaugę žmonės ir draudimu nieko nelaimėsime. Manau, kad reikėtų šviesti mūsų vaikus ir anūkus, dirbti prevencinį darbą su jaunimu, aiškinti žalą sveikatai, kalbėti apie tai, kiek turime veido, žandikaulių, plaučių vėžių dėl rūkymo“, – Eltai sakė ji.
Parlamentarė pastebi, kad praėjo beveik 20 metų, kai buvo leista 18-mečiams įsigyti cigarečių.
„Manau, kad turime turėti realų vaizdą, kas buvo padaryta per 20 metų, ar sumažėjo rūkančių. Turi būti kontrolė, bendradarbiauti turėtų policijos pareigūnai, medikai, visuomenės sveikatos specialistai, mokyklų atstovai“, – sakė L. Šukytė-Korsakė.
Seimo opozicinės Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas irgi abejoja draudimų politika.
„Stebina noras tęsti draudimų politiką Lietuvoje. Susidaro įspūdis, kad politikai pasiruošę už žmones spręsti, kokį darbą dirbti, su kuo gyventi, ką valgyti pietums ar vakarienei. Visi suprantame tabako gaminių žalą kiekvieno žmogaus sveikatai, tačiau net nebandome pasirinkti ilgesnio ir teisingesnio kelio – šviesti visuomenę, jaunimą apie rūkymo sukeliamos žalos padarinius", – sakė A. Bagdonas.
Politikas yra įsitikinęs, kad pilnamečiams neturėtų būti ribojama pasirinkimo laisvė – anot liberalo, kiekvienas turi atsakyti už savo veiksmus.
„Eilinį kartą siekiama diskriminuoti jaunus žmones, tarsi jie, sulaukę pilnametystės, negebėtų patys priimti sprendimų, kaip gyventi. Aštuoniolikmečiai neturėtų įgyti tik pareigų – turėtume užtikrinti ir teises, ir pasirinkimo galimybes, nediskriminuojant jų“, – mano A. Bagdonas.
Ragina rinktis kitą kelią – visiškai uždrausti elektronines cigaretes
Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos narys, demokratas „Vardan Lietuvos“ Tomas Tomilinas mano, kad tabako pardavimo ir vartojimo pavėlinimas iki 21 metų nesprendžia esminės problemos – pasak jo, vaikai nuo 13 arba net nuo 10 metų nelegaliai vartoja elektronines cigaretes.
„Man tai labiau panašu į dėmesio atitraukimą nuo iš tiesų rimto siūlymo uždrausti elektronines cigaretes. Neseniai paankstinome gydymo nuo priklausomybių amžių ir guldome į stacionarus viena koja vaikystėje dar esančius paauglius ir tam yra didelė paklausa. Savivaldybės, mokyklos, bendruomenės ragina politikus imtis ryžtingų sprendimų – pavyzdžiui, eiti Didžiosios Britanijos keliu ir visiškai uždrausti elektronines cigaretes. Nuo šių metų liepos 1 britų tėvai turės galingą įrankį – pasiūlos apribojimą. Tai, manau, neišspręs visų problemų, bus nelegali prekyba, tačiau bus suduotas smūgis tiems, kas legaliai gyvena iš šių nuodų pardavimo“, – teigė T. Tomilinas.
Parlamentaras tikisi, kad Lietuva irgi eis šiuo keliu ir uždraus elektronines cigaretes.
„Manau, kad Lietuvoje taip pat eisime šiuo keliu ir diskusija prasidės jau artėjančioje Seimo sesijoje“, – teigė Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys.
Nemato reikalo dalyvauti reklaminėje akcijoje
Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos pirmininkas socialdemokratas Saulius Čaplinskas tvirtina, kad visos dėl geresnės gyventojų sveikatos siūlomos iniciatyvos yra palaikytinos – ypač tos, kurios yra susijusios su priklausomybę sukeliančių medžiagų prieinamumo ribojimu. Visgi, parlamentaro teigimu, svarbu yra tai, ar tos iniciatyvos yra pakankamai išdiskutuotos ir turės palaikymą, nes priešingu atveju tai bus reklaminė akcija, kurioje politikas tikina neketinantis dalyvauti.
„Iniciatyvos gali taip ir likti iniciatyvomis, jei jos nėra pakankamai išdiskutuotos visuomenėje bei suinteresuotose grupėse. Vienas dalykas – inicijuoti projektą, kitas dalykas, kad jis pasiektų plenarinę salę. Klausimas yra, ar pasieks, o jeigu ir pasieks, bet neturės daugumos palaikymo, tai bus tiktai reklaminė akcija. Tai aš nematau reikalo dalyvauti reklaminėje akcijoje. Jeigu sukelsime bereikalingas aistras, tai norimo rezultato nebus”, – sakė S. Čaplinskas.
Kaip ELTA jau skelbė, siekiant apsaugoti gyventojų sveikatą, Seimo Sveikatos reikalų komiteto narė konservatorė J. Sejonienė įregistravo įstatymo pataisas, siūlančias uždrausti parduoti bei vartoti tabako gaminius, elektronines cigaretes bei jų pildykles asmenims iki 21 metų.
Jei Seimas pritartų, nuo 2029 m. pradžios tik sulaukusiems 21 metų asmenims būtų galima parduoti, įsigyti, turėti ir vartoti, taip pat nupirkti ar kitaip perduoti tabaką ir tabako gaminius. Taip pat siūloma įtvirtinti draudimą rūkyti transporto priemonių salonuose, jeigu juose yra asmenų iki 21 metų.
Šiuo metu įstatymu leidžiamas tabako, tabako gaminių, elektroninių cigarečių įsigijimo ir vartojimo amžius Lietuvoje yra 18 metų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!