Prieš mėnesį Kauno apygardos teismas pripažino buvusią pataisos namų pareigūnę O. A. kalta dėl piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi bei šiurkštaus pareigūno priesaikos pažeidimo. Nustatyta, kad O. A. ilgą laiką, net 9 mėnesius, artimai kontaktavo su mažiausiai 3 nuteistaisiais. Šitaip jauna moteris siekė naudos ne tik sau, bet ir bausmę atliekantiems asmenims.
Nuteistasis krito į akį?
Per savo darbo laiką Kalėjimų departamente O. A. dirbo 4 skirtinguose nuteistųjų būriuose. Nuteistieji pareigūnę vadindavo „auklėtoja“ arba „būrio viršininke“. Ji registruodavo nuteistųjų skundus, prašymus, rūpinosi jų resocializacija, spręsdavo būryje kilusias problemas.
Ypač glaudžius netarnybinius santykius O. A. palaikė su vienu iš nuteistųjų P. R. Su šiuo vyru buvusi pareigūnė kalbėdavo telefonu ne tarnybos metu, be to, jiedu aktyviai susirašinėjo, keitėsi dovanomis.
O. A. susipažino su P. R. 2020 m. gruodį, dirbdama gausiame nuteistųjų būryje (iš viso jame buvo 45 asmenys). Minėtas vyras ėjo vyriausiojo tvarkdario pareigas, jiems su O. A. tekdavo bendrauti darbo reikalais. Vėliau viskas pakrypo kita linkme.
Pagal O. A. parodymus, P. R. pirmasis jai parašė per socialinį tinklą „Facebook“. Jo įkalbėta, pareigūnė susikūrė naują „Facebook“ profilį ir nuolat keisdama paskyras kontaktavo su P. R. Moteris sakė iš pradžių norėjusi įgyti nuteistųjų pasitikėjimą, kad darbe viskas eitųsi sklandžiai, manė, kad sutardama su bausmę atliekančiais vyrais užtikrins ramybę būryje, kuriam vadovavo.
Tačiau jųdviejų bendravimas įgavo pagreitį: moteris su nuteistuoju bendravo 4 mėnesius. Jie susirašinėjo per įvairias mobilias programėles: „Facebook“, „Messenger“, „Snapchat“. Kartais nuteistasis siųsdavo pareigūnei laiškus jos draugės adresu. O. A. suprato, kad toks artimas bendravimas su nuteistuoju – neleistinas, todėl ir nurodė draugės, o ne savo duomenis, adresą.
Negailėjo brangių dovanų
Draugišką bendravimą vainikavo dovanos. 2021 m. vasarį Valentino dienos proga P. R. nusprendė pareigūnei padaryti staigmeną. Jis per O. A. ilgametę draugę perdavė jai gėlių puokštę ir dovanų – auksinius auskarus, žaislinį meškiną.
Savo ruožtu pareigūnė O. A. leisdavo nuteistajam P. R. laužyti pataisos namų taisykles. Bausmės atlikimo vietoje vyras turėjo mobilaus ryšio telefonų ir jais naudojosi, nors tai daryti nuteistiesiems draudžiama. Apie šį pažeidimą O. A. turėjo pareigą pranešti pataisos namų vadovybei, bet nutylėjo, taip padėdama P. R. išvengti nuobaudų.
Negana to, O. A. už savo pinigus pirko nuteistajam dovanų, kurias išsiųsti paprašė draugės. Taip P. R. gavo sportbačius ir marškinėlius, kurių vertė siekė apie 200 eurų, kaip liudijo O. A.
Nuteistasis P. R. nesiliovė siųsti pareigūnei dovanų, kurias ši mielai priimdavo. Kalėdų proga nuo P. R. ji gavo dar vieną juvelyrikos dirbinį – auksinę grandinėlę su pakabučiu, vaizduojančiu 2 širdeles. Šios dovanos vertė – 110 eurų, šią kainą apmokėjo kito nuteistojo širdies draugė pagal P. R. prašymą. Pati O. A. teigė nežinanti, iš kur su ja ryšius palaikęs nuteistasis turėdavo pinigų dovanoms.
Ne sykį P. R. dovanas perdavusi O. A. draugė mano, kad tarp nuteistojo ir pareigūnės buvo šiltas bendravimas ir kad jie vienas kitam puoselėjo romantinius jausmus. Vis dėlto O. A. tai neigė. Ji teisme sakė, kad santykiai su P. R. jai tebuvo nuotykis. Minėjo, kad nebuvo įsimylėjusi šio vyro ir kai tai suprato, bendravimą nutraukė.
Užmerkdavo akis į drausmės pažeidimus
Be minėtų ryšių su P. R., pareigūnė pernelyg draugiškai bendravo su dar dviem nuteistaisiais ir padėdavo jiems išvengti bausmių už tvarkos pažeidimus.
Kai bausmę atliekantis vyras A. B. pataisos namuose vartojo alkoholį, O. A. tyčia nuslėpė informaciją apie šį pažeidimą. Šitaip A. B. išsisuko nuo gresiančios bausmės.
Dar vienas vyras, su kuriuo O. A. artimai bendravo, buvo nuteistasis K. T. Jiedu kalbėdavosi telefonu ir susirašinėdavo ne tarnybos metu. Žinodama, kad K. T. naudojasi mobiliojo ryšio telefonais pataisos namuose, O. A. tylėjo kaip vandens į burną prisisėmusi. Pareigūnė neinformavo kolegų apie būtinybę atlikti kratą pas šį nuteistąjį, toleravo jo veiklą ir padėjo išvengti nuobaudų.
Kai paaiškėjo neleistini pareigūnės ryšiai su bausmę atlekančiais asmenimis, kilo šurmulys ir ji buvo atleista iš Kalėjimų departamento specialistės pareigų. Jai buvo pareikšti įtarimai pagal baudžiamojo kodekso (BK) 228 str. 2 dalį, už piktnaudžiavimą tarnybine padėtimi grėsė bauda arba laisvės atėmimas iki 7 metų.
Portalas tv3.lt anksčiau aprašė vykusį ikiteisminį tyrimą prieš šią Kalėjimų departamento pareigūnę.
Teismo metu O. A. visiškai pripažino savo kaltę. Ši lengvinamoji aplinkybė leido sumažinti bausmę trečdaliu. Nepaisant to, buvusiai pareigūnei teks pakrapštyti piniginę – jai skirta 10 tūkst. eurų bauda.