„Aš jums atvirai pasakysiu, jeigu aš būčiau amerikietis, aš tikrai būčiau balsavęs už Trumpą, net neabejoju“, – taip teigė krašto apsaugos ministras Laurynas Kasčiūnas.
Donaldo Trumpo pergalė JAV prezidento rinkimuose, tarp Lietuvos politikų ir gyventojų vertinama įvairiai, vieni Trumpo sugrįžimu į Baltuosius rūmus džiaugiasi, kiti – nerimauja:
„Lietuvai? O kas tai Lietuvai gali būti? Nieko nepasikeis, tik Ukrainai gali blogiau būti.“
„Jeigu mūsų politikai bus protingi bus gerai Lietuvai, o jeigu bus tokie kaip, tai bus blogai visai.“
„Trumpas padarys galų gale tvarką politikoje, gal nutrauks tą karą galų gale.“
„Tai, kad tas Trumpas nepadės Ukrainai ir ateis pas mus ta bėda, o ką jūs manot? Neateis?“
„Neadekvatus žmogus, jo visi gestai, šokiai, imitacijos kažkokių judesių, nu, nežinau, reiktų vaistus jau gert.“
Ką Trumpo pergalė reiškia NATO šalims?
Lietuvos politikos kuluaruose po Amerikos rinkimų tik spėliojama, kokia bus būsimojo, 47-ojo Jungtinių Valstijų prezidento laikysena NATO rytinio flango atžvilgiu ir kas bus su mūsų saugumu?
„Yra potencialiai scenarijai, kurie yra pavojingi ir to negalima atmesti. Klausimas, ar požiūris Jungtinių Amerikos Valstijų bus tas pats, ar jis keisis, ar ne, į tai yra neatsakyta“, – komentuoja užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
„Putinas, tikrai, gali būti pirmas, kuris užmegs kontaktą ir ką mes tada darysim? O jei Putinas paprašys kažko Baltijos šalyse?“ – klausia Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Žygimantas Pavilionis.
Jungtinių Amerikos Valstijų politinės sistemos ekspertai pastebi, kad ne viskas būtinai bus taip, kaip rinkiminės kampanijos metu žadėjo Trumpas. O jis žadėjo, kad per parą užbaigs karą Ukrainoje, kad Jungtinės Valstijos negins Europos, jei ją užpuls Rusiją ir panašiai.
„Juk, kai sako, kad NATO šalys Europoje skiria per mažai gynybai, iš tikrųjų atitinka ir Lietuvos interesą ir tą pačią Lietuvos retoriką. Kitą vertus, jis gali perspausti, sakyti, kad šalys skiria per mažai ir tai reiškia, kad mes JAV sustabdome savo narystę NATO, arba nevykdome įsipareigojimų sąjungininkams“, – komentuoja Rytų Europos studijų centro direktorius Linas Kojala.
JAV lietuvis: „Diktatoriai jo prisibijo“
Tris dešimtmečius Jungtinėse Valstijose gyvenantis išeivis iš Lietuvos Laurynas Misevičius ragina nesibaiminti Donaldo Trumpo ir yra šventai įsitikinęs, kad naujasis prezidentas pasaulyje įves tvarką.
„Diktatoriai jo prisibijo ir tas Trumpo neprognozuojamumas yra lygiai taip pat problema ir Putinui, ir kitiems diktatoriams. Jokiu būdu Trumpas nenuskriaus Ukrainos, jis yra amerikietis, jis yra prieš Rusiją, tokią kokia ji dabar yra, jis už demokratiją“, – teigia Amerikos lietuvis L. Misevičius.
Trumpo pažadai ir tikrieji prioritetai paaiškės tada, kai aplink būsimą JAV prezidentą bus suformuota jo komanda.
Bene visus labiausiai neraminantis klausimas, kas bus su Ukraina, ar Trumpas tikrai užsuks visus paramos Ukrainai kranus ir pastaroji bus priversta jai nepalankiomis sąlygomis derėtis su Rusiją ar net kapituliuoti.
„Girdi iš Trumpo, kad iš esmės karas Ukrainoje yra dirgiklis, problema, kurią jis nori kiek įmanoma greičiau išspręsti ir tuo pačiu pateisinti savo, kaip taikdario, įvaizdį, arba to žmogaus, kuris išsprendžia problemas, o ne prikuria naujų, ir kiek tame lūkestyje, kiek įmanoma greičiau šitą problemą išspręsti bus noro atsižvelgti į Ukrainos interesus, yra didelis klausimas“, – teigia L. Kojala.
Donaldas Trumpas visų pirma gali bandyti spręsti vidines JAV problemas, o saugumo dėmesį koncentruoti į Rytų Aziją ir bendrai į Indijos-Ramiojo vandenyno regioną.
Ragina būsimą Lietuvos valdžią bendrauti su Trumpu
Valdžią greitu metu perduosiantys ir dabartinę Lietuvos užsienio politiką formuojantys asmenys, naujai išrinktai valdžiai pataria jau dabar rezervuotis bilietus į Vašingtoną ir bandyti ieškoti kelių pas Donaldą Trumpą ir varstyti kabinetų duris pas būsimo prezidento bendražygius.
„Mes turime skubėti greitai papasakoti, kodėl tai yra svarbu, kad Europa nėra buvusi pavojingesnėje situacijoje nuo II-ojo pasaulinio karo“, – komentuoja G. Landsbergis.
Tačiau kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas yra ramus ir tikina, kad kelius pas Trumpą ras. Paluckas dar visai neseniai pareiškė, kad Lietuvai reikia gerinti santykius su Kinija, o tai visiškai prieštarauja būsimo JAV prezidento pozicijai.
„Viskas vyksta nustatyta tvarka, JAV prezidentas prisieks, ateis į pareigas, nereikia tos dirbtinės dramos kurti, tuos visus dalykus spręs tiek senoji, tiek naujoji Vyriausybė“, – sako G. Paluckas.
Žinoma, pačių baisiausių, taip vadinamų apokaliptinių, scenarijų tikėtis nereikia, nes Europa ir visas demokratinis pasaulis yra Jungtinių Valstijų strateginės politikos dalis, todėl bet koks Rusijos, Irano, Kinijos ir kitų blogio ašių įsigalėjimas ar dominavimas pasaulyje reikštų didžiulį smūgį JAV interesams.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame vaizdo įraše.