• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Paluckas – apie šnipinėjimo atvejį: VSD kritiškai reikalingas didesnis finansavimas

Papildyta 15.30 val.

Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas sako, kad Valstybės saugumo departamentui (VSD) reikėtų didinti finansavimą, kad būtų greičiau užkardomi tokie šnipinėjimo atvejai, koks paaiškėjo pirmadienį, kai teisėsauga paskelbė apie Rusijai galimai dirbusį konservatorių.

Paskirtasis premjeras Gintautas Paluckas sako, kad Valstybės saugumo departamentui (VSD) reikėtų didinti finansavimą, kad būtų greičiau užkardomi tokie šnipinėjimo atvejai, koks paaiškėjo pirmadienį, kai teisėsauga paskelbė apie Rusijai galimai dirbusį konservatorių.

REKLAMA

„Kalbant plačiau apie saugumo situaciją Lietuvoje, matyt, kad Valstybės saugumo departamentui kritiškai reikalingas didesnis finansavimas, kad tokios istorijos būtų gaudomos ir išryškinamos greičiau“, – Seime žurnalistams teigė G. Paluckas.

Paklaustas, ar nesibaimina, kad ir socialdemokratų gretose gali būti šnipų, paskirtasis premjeras teigė, jog tokius asmenis identifikuoti ir turi būti žvalgybos darbas.

„Tai čia niekas neturėtų baimintis. Čia yra valstybės ir žvalgybos institucijų uždavinys tokius atvejus išgaudyti ir užkardyti nepaisant politinės priklausomybės“, – sakė socialdemokratas.

REKLAMA
REKLAMA

Gintautas Paluckas: „Visa tai reikalauja platesnio ir sisteminio aplinkybių tyrimo“

G. paluckas taip pat teigia, kad pirmadienį teisėsaugos institucijų paviešintas įtariamas šnipinėjimo atvejis ir tai, kaip apie vykdomą tyrimą sklido informacija, turėtų sulaukti parlamentinės kontrolės dėmesio.

REKLAMA

Pasak G. Palucko, šį klausimą išsamiau nagrinėti turėtų Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos (NSGK) komitetas.

„Esu įsitikinęs, kad šis atvejis reikalauja parlamentinės kontrolės ir įdėmesnio tyrinėjimo, nes iš to, kas skelbiama, akivaizdu, jog vienos partijos politikams šis faktas buvo žinomas, kitiems nežinomas ir panašiai. Visa tai reikalauja platesnio ir sisteminio aplinkybių tyrimo. Reiktų išsiaiškinti, kaip informacija apie sulaikymą ir ikiteisminį tyrimą sklido, dėl kokių priežasčių vieniems informacija buvo ribojama, o kitiems – ne”, – sako G. Paluckas.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį teisėsauga pranešė, kad šnipinėjimu Rusijai įtariamas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos (TS-LKD) narys, turintį dvigubą pilietybę. BNS šaltinių duomenimis, tai Šiaulių konservatorius Eduardas Manovas.

„Asmuo, turintis dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę, priklausantis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungai ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai, rinko informaciją, kuri domino užsienio žvalgybą“, – spaudos konferencijos metu teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įtariama, kad asmuo teikė informaciją Rusijos Federacijos Ginkluotųjų Pajėgų Generalinio štabo Vyriausiajai žvalgybos valdybai (GRU).

Teikė informaciją specialiomis ryšio priemonėmis

A. Urbelio teigimu, ikiteisminio tyrimo metu pas asmenį buvo surasta ir iš jo paimta sudėtinga ryšio priėmimo-perdavimo technika, naudojama šnipinėjimo veiklai. Pareigūnai jo namuose sulaikymo metu rado jam suteiktą šifravimo įrangą, kompiuterinę bei radijo techniką su specialiai sukurta programine įranga.

REKLAMA

Kaip nurodo teisėsauga, įtariamasis užduotis šnipinėjimui gaudavo naudojantis specialiu radijo ryšio kanalu, pagal griežtai nustatytą grafiką, o piniginis atlygis už veikimą vykdant užduotis ir lėšos veiklai nuo 2023 metų buvo perduodamos įtariamajam dėl to specialiai nuvykus į užsienio valstybes.

„Asmeniui buvo duodamos užduotys sekti tiek politinį lauką, tiek mūsų pasirengimą gynybai, taip pat kai vykdavo NATO susitikimai“, – kalbėjo A. Urbelis.

REKLAMA

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos atstovai labiausiai buvo suinteresuoti per šį asmenį gauti informaciją apie Lietuvos gynybos, vidaus bei užsienio politiką, pasirengimą gynybai bei energetikos objektų funkcionavimą karo sąlygomis, Lietuvoje vykusias NATO aljanso narių konsultacijas, pasirengimą pratyboms, planuojamus ginkluotės įsigijimus, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos bei TS-LKD partijos veiklą ir šių organizacijų nariams skirtus renginius bei kitus duomenis, įskaitant ir surinktus iš viešų informacijos šaltinių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak prokuroro A. Urbelio, įtariamasis turėjo galimybę bendrauti su TS-LKD vadovais, kitų partijos nariais.

Šiuo metu įtariamasis yra suimtas. Jis tardymo izoliatoriuje laikomas nuo sausio.

TS-LKD laikinoji pirmininkė: ketinama šalinti Eduardą Manovą iš partijos

Laikinoji opozicinių konservatorių pirmininkė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė sako, kad teisėsaugai patvirtinus, jog šnipinėjimu Rusijai įtariamas būtent Eduardas Manovas, jis bus šalinamas iš partijos.

REKLAMA

Teisėsauga Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų sąjungos (TS-LKD) bei tremtinių organizacijų narį įtaria Rusijai rinkus jautrią, bet ne slaptą informaciją apie Lietuvą.

„Kreipėmės į prokuratūrą, kad patvirtintų viešumoje pasirodžiusio asmens vardą pavardę, ar ta tapatybė to žmogaus, jeigu taip, tai mes imsimės atitinkamų veiksmų – (...) šalinsime iš partijos“, – pirmadienį žurnalistams sakė ji.

REKLAMA

„Iš esmės iš karto gali inicijuoti priežiūros komiteto pirmininkas. Aišku, ir skyriaus taryba (...) gali savo ruožtu irgi šalinti. Čia bus minučių, valandų klausimas“, – pridūrė politikė.

R. Morkūnaitė-Mikulėnienė sakė, kad E. Manovas į partiją įstojo 2005 metais. Ji teigė su kaltinamuoju bendravusi renginiuose.

„Ypatingo kažkokio intereso, kad klausinėtų, tai ne, bet kad būdavo žmogus (renginiuose – BNS) ir pastebėdavai jį, tai taip“, – teigė laikinoji partijos lyderė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jį atsimetu, nežinau, prieš kokius 15 metų, kai pradėjau aktyviau dirbti su tremtinių organizacijomis“, – pažymėjo ji.

Kas yra Eduardas Manovas?

Pirmadienį paaiškėjo, kad įtarimai šnipinėjimu Rusijai pareikšti Šiaulių konservatoriui 82-ejų metų Eduardui Manovui. Šis asmuo – fotomeninkas, žurnalistas, priklausęs Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai. 

Kol teisėsauga įtariamojo tapatybės neatskleidė, tačiau nurodė, kad jis yra pensinio amžiaus, turi dvigubą Lietuvos ir Rusijos pilietybę bei yra ir Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos narys, BNS du šatiniai patvirtino, kad įtariamasis yra E. Manovas.

REKLAMA

Jis gimė 1942 metais, gyveno Šiauliuose, po to 1945 m. buvo ištremtas į Tadžikiją. 

Vėliau E. Manovas Lvivo humanitariniame universitete baigė žurnalistiką.

Įtariamas šnipas gyveno Rusijoje, vėliau parvyko į Lietuvą ir įstojo į Tėvynės sąjungą-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partiją. Konservatorius turi dvigubą Rusijos ir Lietuvos pilietybę.

E. Manovas 2011 metais su TS-LKD kandidatavo rinkimuose į Šiaulių miesto tarybą.

Asmuo taip pat priklausė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo tarybai.

REKLAMA

Fotomeninkas, pristatęs parodą „Lietuva – mano širdyje“

Šis veikėjas domisi proza, fotografija, yra fotomenininkas.

Dar 2014 metais, sausį, pristatė savo fotografijos darbų parodą „Lietuva – mano širdyje“.

Parodą tuometinis Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Šiaulių filialo Tarybos narys skyrė artėjančiai Lietuvos valstybės atkūrimo dienai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų