„Esame nukeliavę jau trečdalį kelio ir pakeliui į karo zoną. <...> Likimas mums davė šansą pabūti dviejų misijų dalyviais. <...> Mes važiuojame iš demokratinės šalies, kur žodžio laisvė, judėjimo laisvė, politinės, religinės pažiūros nėra apribojamos. Manau, kad mums reikia ten būti. Galvoju, kad Lietuvos žmonės supras“, – vaizdo įraše sakė moteris.
Jai pritarė Edikas Jagelavičius: „Sėdime ant lagaminų, laukiame skrydžio, neužilgo jau ten skrisime. Iš pradžių būsime stebėtojais referendume. Kaip žinia, keturiose srityse vyks referendumai, tai mes pamatysime viską savo akim. Įsitikinsime, ar tikrai žmonės ateis, ar sąžiningai prabalsuos, ar tikrai nori žmonės tapti dalimi tos didelės šalies, su kuria dabar Vakarai kariauja.“
E. Švenčionienė aiškino, kad stebės, kaip vyks Rusijos organizuoti balsavimai ir vaizdus transliuos Lietuvos žmonėms. Taip pat minėjo, kad mėgins kalbėtis su ukrainiečiais.
„Bandysime pašnekinti, kadangi žinot, kad informacija, kurią mes gauname, yra iškreipta. Ir tikėti jau nebegalima niekuo, nes informacinis karas šiai dienas yra antrasis karo frontas. <...> Aš noriu, kad Lietuva gautų, kiek įmanoma, teisingesnės informacijos“, – sakė E. Švenčionienė.
Abu jie tvirtino, kad yra pirmieji lietuviai, vykstantys į „referendumus“ Rusijos okupuotose Ukrainos teritorijose.
„Yra buvę anksčiau Kryme suomiai, latviai, lietuvių ten nebuvo. Sekantis referendumas, į kurį mes vykstame, būsime pirmieji lietuviai“, – sakė E. Jagelavičius.
„Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ atstovai žadėjo platinti vaizdo įrašus, kaip vyksta pseudoreferendumai ir prašė sekėjų jais dalintis. Taip pat jie kvietė aukoti prieštaringai vertinamai organizacijai pinigų, nors pripažino, kad jų sąskaitos yra užblokuotos.
Kelionė pasitarnaus Rusijai ir gali suklaidinti Europą
Komunikacijos specialistas, Vilniaus universiteto dėstytojas Viktor Denisenko sako, kad tokios kelionės yra visiška Rusijos propaganda ir tarnavimas karo, kurį pradėjo rusai, interesams.
„Akivaizdu, kad referendumas yra neteisėtas dalykas, iš kokio požiūrio taško bepažiūrėtume, ar iš tarptautinės teisės ar iš kitur. Tai jei žmogus dalyvauja tokiame veiksme, tai jis prisideda prie neteisėtų veiksmų. Kažkokio tai pateisinimo tam nelabai galėtų būti. Teoriškai neįmanoma uždrausti žmonėms kažkur važiuoti ir kažką daryti, bet aš sakyčiau, kad atsakomybė už tokius veiksmus turėtų būti. Kokia, čia jau turėtų pasakyti teisininkai“, – svarstė specialistas.
Pasak propagandą tyrinėjančio mokslininko, Rusijos tikslai, kodėl jiems reikia užsienio „stebėtojų“ pseudoreferendumuose – aiškūs, bet štai E. Švenčionienės ir E. Jagelavičiaus noras ten važiuoti – visiškai nesuprantamas.
„Rusijos siekis, kad ten dalyvautų stebėtojai – suprantamas, nes tai legitimuoja referendumus. Jie vėliau galės pasakyti, kad štai, balsavimus stebėjo žmonės iš Lietuvos, o tai – Europos Sąjungos ir NATO narė. Tai tikrai bus panaudota Rusijoje. Ir išties tai gali daryti įspūdį, nes abu vykstantieji yra Lietuvos piliečiai, nesvarbu, kad jie atstovauja sau, o ne valstybei.
Visgi formaliai jie yra ES ir NATO valstybės piliečiai, kurie stebės rimkimus. Ir tai gali daryti teigiamą įspūdį ne tik Rusijos gyventojams, kuriems ši žinia ir skirta, bet ir kitų valstybių piliečiams. Mes čia žinome, kas yra šie veikėjai, bet kokioje Italijoje ši informacija gali atrodyti kitaip, jie gali galvoti, kad štai Lietuva ėme ir nusiuntė stebėtojus. Žmonės dažnai nesigilina į tokius dalyklus“, – kalbėjo specialistas, pabrėžęs, kad už tokio pobūdžio veiklas, nors jos ir nedraudžiamos, kažkokia atsakomybė visgi turėtų būti taikoma.
Jis pridūrė, kad ši kelionė labiau skirta Rusijos publikai, bet, žinoma, atgarsių bus mėginama sulaukti ir Lietuvoje. Tiesa, čia jiems gali sektis sunkiau, nes Lietuvos publika gerai žino, kas tai per žmonės, kam jie atstovauja.
„Taip, Lietuvoje yra žmonių, linkusių tikėti sąmokslo teorijomis ir tuo, ką pasakoja štai šie žmonės, bet jų nėra daug“, – sakė V. Denisenko.
J. Survila: A. Paleckio bendražygių dalyvavimas Rusijos „spektaklyje“ rodo Kremliaus krizę
Užsienio reikalų viceministras Jonas Survila sako, kad už šnipinėjimą nuteisto Algirdo Paleckio bendražygių skelbiami planai dalyvauti Rusijos užgrobtų Ukrainos teritorijų pseudoreferendumuose įrodo Kremliaus tarptautinę izoliaciją ir gilią krizę.
Jis taip pat tikisi, kad A. Paleckio asociacijos „Tarptautinio geros kaimynystės forumo“ lyderės Erikos Švenčionienės ir kito jos atstovo Ediko Jagelavičiaus veiksmus įvertins Lietuvos teisėsauga.
„Tokios publikos dalyvavimas neteisėtame ir desperatiškame Rusijos spektaklyje, atliekant nevykusių klounų bei naudingų idiotų vaidmenį, tik rodo kokioje tarptautinėje izoliacijoje ir gilioje žanro krizėje atsidūrė Kremliaus režimas“, – komentare BNS nurodė užsienio reikalų viceministras.
„Neabejojame, kad teisėsauga objektyviai įvertins tokius „stebėtojų“ veiksmus teisiniu aspektu, tuo tarpu sieksime, kad tarptautinė bendruomenė atsakytų į tokius Kremliaus veiksmus tik didesne pagalba Ukrainai ir stipresnėmis sankcijomis Rusijai“, – teigė J. Survila.
Apie planus vykti į Rusijos okupuotas teritorijas „stebėti referendumu“ abu minėti asmenys pranešė socialiniuose tinkluose.
Prokuratūra šiuo metu atlieka du ikiteisminius tyrimus, susijusius su A. Paleckio organizacija. Vienas jų vyksta pagal Baudžiamojo kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už padėjimą kitai valstybei veikti prieš Lietuvą.
Kitas tyrimas vyksta dėl A. Paleckio parašo ant minėtos organizacijos steigimo dokumentų. Jie buvo pasirašyti A. Paleckiui jau atliekant laisvės atėmimo bausmę už šnipinėjimą Kauno tardymo izoliatoriuje.
Keturiuose Maskvos okupuotuose Ukrainos regionuose penktadienį prasidėjo menamas balsavimas dėl prisijungimo prie Rusijos, kurį Kyjivas ir jo sąjungininkai pasmerkė kaip neteisėtą žemės užgrobimą.
Rusijos valstybinė žiniasklaida skelbia, kad toks balsavimas baigsis antradienį.