Dar kovo 16-ąją Vyriausybė atšaukė judėjimo tarp daugelio savivaldybių ribojimus. Ribojimų nebeliko ir dalyje pajūrio – atlaisvintų savivaldybių gyventojai nuo praėjusio antradienio gali patekti į Palangos ir Klaipėdos rajono savivaldybes.
Panašu, kad didelė dalis žmonių atlaisvėjusiu karantinu pasinaudojo – Palanga sako savaitgalį sulaukusi tikro poilsiautojų antplūdžio.
Viešbučiuose – didelis užimtumas
Palangos viešbučiuose – seniai matyti svečių srautai. Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė Ingrida Valaitienė pasakoja, kad kai kurie miesto viešbučiai buvo visiškai užpildyti. Daugiausia rezervacijų buvo sulaukta šeštadieniui.
„Tai buvo pirmasis savaitgalis atvėrus kurorto įvažiavimą, panaikinus judėjimo kontrolę. Reikia priminti, kad ne visi viešbučiai dar yra pradėję savo veiklas. Tie, kurie veikė nuo tos savaitės, ar tai buvo savaitgalį tas tarpas, ar atlaisvinus nuo kovo 16 d., tai tikrai turėjo didelį užimtumą. Penktadienį jis siekė kažkur 50 proc. ir daugiau, o šeštadienį jis siekė nuo 80 iki 100 proc.“ – tv3.lt sako I. Valaitienė.
Kaip informuoja pašnekovė, iš viso savaitgalį Palangoje veikė penki stambūs, asociacijai priklausantys objektai.
„Dideli penki objektai ir dar mažesnių keletas, o ne asociacijos narių taip pat buvo matyti, galėjau pati matyti socialiniuose tinkluose ir rezervacijų sistemose, kad dar iki dešimt galėtume priskaičiuoti. Žinoma, ir privatus sektorius, kuris buvo aktyvus ir karantino metu“, – sako I. Valaitienė.
Nors savaitgalį ir buvo sulaukta didesnio poilsiautojų srauto, tai dar nereiškia, kad verslas atsigauna. Pašnekovės teigimu, dar per anksti daryti išvadas, mat praėjo tik vienas savaitgalis. Šios dienos kurortuose ir taip yra paklausios, o kokie savaitgaliai bus ateityje, bus galima spėti vėliau.
I. Valaitienės tiegimu, iki šiol nežinoma, ar yra dėl karantino bankrutavusių maitinimo ar apgyvendinimo paslaugas teikiančių įmonių, priklausančių Palangos veišbučių ir restoranų asociacijai.
„Kol kas tokių žinių mes neturime, nariai nepranešė tokių žinių, kad kažkas yra taip prispaustas, kad jau nebeatsidarys. Įvyko keli sandoriai karantino metu, įvyko kai kurių objektų pardavimas kitiems savininkams“, – sako I. Valaitienė.
Pašnekovė taip pat teigia, kad dėl didėjančių maitinimo ir apgyvendinimo paslaugų kainų jaudintis nereikėtų. Šį savaitgalį viešbučiuose jos buvo tokios, kaip ir anksčiau, o šiek tiek pakilo tik poilsiautojams išgraibsčius kambarius.
„Tie, kurie startavo, žiūri į rinką, kokias kainas mato pas kolegas, kurie pradėjo dirbti. Ir kokios kainos yra pas tuos, kurie nedirba. Bet klientai tarptautinėse sistemose, kaip booking.com ar kitose, gali užsirezervuoti nakvynę. Jie patys stebi ir žiūri, kaip rinka keisis po Velykų, atsiradus dar didesniam srautui. Dabar yra tik stebėjimo periodas.
Savaitgalį kainos buvo panašios į savaitgalio kainas, kas buvo ir prieš tai. Kai jau sumažėjo vietų pasiūla, kai vis mažiau vietų liko, tada buvo matyti, kad kainos kažkiek kažkur buvo kilstelėjusios. Tai yra natūralu, kai veikia tik penki objektai, o žmonių paklausa yra didelė. Žmonės ieško nakvynės šeštadienį ir natūralu, kad kai kur tos kainos buvo aukštesnės“, – pasakoja I. Valaitienė.
Surašyti septyni protokolai, savaitgaliais – daugiau policijos
Palangos meras Šarūnas Vaitkus taip pat teigia, kad padidėjęs svečių srautas savaitgalį Palangoje buvo juntamas. Savaitgalį pajūrį lepino gražus oras, tad miestas sulaukė svečių ir iš aplinkinių rajonų ar kitų miestų.
Meras informuoja, kad per savaitgalį policija nustatė septynis pažeidimus ir už juos surašė septynis protokolus. Visus juos padarė į miestą bandantys patekti gyventojai iš savivaldybių, kuriose judėjimo ribojimai vis dar galioja. Buvo apgręžti septyni automobiliai.
„Žmonės vaikščiojo, pasiskirstė po parkus, pasiskirstė pajūriu, pasiskirstė ant tilto, bet policija kontroliavo. Pažeidimų, kad jie būtų susibūrę, nebuvo“, – tv3.lt sako Š. Vaitkus.
Šį savaitgalį mieste patruliavo daugiau policijos pareigūnų nei įprasta, planuojama, kad daugiau jų patruliuos ir ateinančiais savaitgaliais. Savaitgaliams prie Palangos policijos jungiasi ir Klaipėdos pareigūnai.
„Ne vieną kartą esu sakęs, kad trapu yra džiaugtis, kad mes esame geltonojoje zonoje. Viskas priklauso nuo pačių žmonių ir kaip jie laikysis reikalavimų. Lauke užsikrėsti tikrai yra maža tikimybė. Kalba eitų apie apgyvendinimo įstaigas, parduotuves, kur žmonės gyvena uždarose erdvėse ir yra didesnė tikimybė užsikrėsti. Be abejo, ir kada svečiai atvyksta į butus pas giminaičius, draugus ir ten būna. Tokia didesnė tikimybė yra.
Transliuojame visiems žmonėms ir ne kartą esame sakę, kad viskas priklauso nuo mūsų visų. Jei mes laikysimės karantino sąlygų, dezinfekuosime, išlaikysime atstumą, tai bėdos nebus. Bet jeigu pažiūrėsime pro pirštus, situacija gali būti liūdna, neduok Dieve, kad trečią kartą reikės užsidaryti“, – sako Š. Vaitkus ir priduria, kad visų savivaldybėje esančių įmonių darbuotojai yra skatinami testuotis.
Norėtų atlaisvinti maitinimo sektorių
Portalas tv3.lt dar anksčiau skelbė, kad maitinimo įstaigos – beviltiškoje padėtyje. Jei netrukus nebus atlaisvinta jų veikla, neturkus nebebus iš ko gyventi. Pasidomėjome, kokia padėtis Palangoje.
Šiuo metu maitinimo įstaigoms yra leidžiama veikti tik tuo atveju, jei jos teikia maistą išsinešti. Aptarnauti klientų prie staliukų neleidžiama. Palangos viešbučių ir restoranų asociacijos prezidentė I. Valaitienė sako, kad maisto išsinešti paslauga verslo negelbėja.
„Turbūt todėl ir matome, kad veikia ne visi objektai, tik koks trečdalis objektų, gal ne ir mažesnė dalis iš visų kavinių ir restoranų. Šios paslaugos savikaina tikrai yra didesnė, prisideda papildomų kaštų – ir pakuotės, ir išvežimas, ir visa kita. Tikrai negali uždirbti tiek pajamų su šia paslauga maisto išvežimo, kaip jei kavinės ir restoranai dirbtų normaliu grafiku, priimtų svečius vietoje, tokiu pajėgumu, kokį jie turi. Tikrai negali būti sulyginami dalykai.
Aišku, pasiteisino ši paslauga toms įstaigoms, kurios ir iki tol šią paslaugą siūlė. Atsirado keli nauji taškai Palangoje netgi karantino metu būtent su tokiu maistu, su tokia produktų pasiūla, kurie yra aktualūs greito maisto mėgėjams“, – dalinasi I. Valaitienė.
Pašnekovės teigimu, jau būtų laikas atverti lauko kavines.
„Matome, kad žmonės stovi eilėse prie parduotuvių, laukia, žmonės stovi eilėse prie kavinių išsinešti. Tai ar žmogus stovi ir laukia, ar jis galėtų prie staliuko prisėsti taip pat išlaikant atstumus ir visa kita. Nematome didelio skirtumo, jei maistas patiekiamas vienkartiniuose induose, tik išsinešti, nėra aptarnaujama. Viskas išlaikant highienos sąlygas būtų užtikrinta ir galėtų viešojo maitinimo verslas jau dirbti didesniais pajėgumais“, – sako I. Valaitienė.
Statistikos departamento duomenimis, Palanga patenka į geltonąją zoną. Sergamumo rodiklis 100 tūkstančių gyventojų per paskutines 14 dienų Palangoje siekia 67. Bendrai Lietuvoje šis rodiklis yra 246,6.
Judėjimo ribojimai iki kovo 31-osios pratęsti Klaipėdos, Panevėžio ir Vilniaus miestų, Varėnos, Trakų, Šalčininkų, Širvintų, Švenčionių, Utenos, Panevėžio, Kupiškio, Biržų ir Vilniaus rajonų, Marijampolės, Visagino ir Neringos savivaldybėse.