REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Penktadienį Lietuvoje pranešta apie pirmąjį mirties po vakcinacijos nuo COVID-19 atvejį. Teigiama, kad 77-erių vyras mirė ne nuo skiepo, o gretutinių kraujotakos ligų. Specialistai aiškina, kad staigi organizmo anafilaksinė reakcija ir mirtis nuo bet kokio skiepo yra įmanoma, tačiau šis atvejis buvo kitoks.

Penktadienį Lietuvoje pranešta apie pirmąjį mirties po vakcinacijos nuo COVID-19 atvejį. Teigiama, kad 77-erių vyras mirė ne nuo skiepo, o gretutinių kraujotakos ligų. Specialistai aiškina, kad staigi organizmo anafilaksinė reakcija ir mirtis nuo bet kokio skiepo yra įmanoma, tačiau šis atvejis buvo kitoks.

REKLAMA

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų informacijos skyriaus vyresnioji patarėja Rugilė Pilvinienė pasakojo, kad esama konkrečių priežasčių, kada žmogus laikomas numiręs būtent nuo skiepo poveikio.

„Priežasčių, dėl kurių galėtume atpažinti, kad tai yra vakcinos poveikis, yra labai daug. Pirmiausia, kad galėtume nutarti, kad tai su vakcinos veikimu susijęs nepageidaujamas reiškinys ar reakcija, turėtume turėti tam tikrus simptomus po vakcinacijos. Žmogus kažkaip turi parodyti, kad su jo organizmu po skiepijimo kažkas vyksta. 

Viena iš tokių realiausių visoms vakcinoms nepageidaujamų reakcijų, susijusiu su poveikiu imuninei sistemai, iš tokių reakcijų, kurios gali atsirasti pakankamai greitai – per kelias minutes, 7–14 minučių ar ilgesnį laikotarpį, tai galėtų būti sunki gyvybei pavojinga reakcija – vadinamoji anafilaksija“, – spaudos konferencijos metu nurodė ji.

REKLAMA
REKLAMA

Reaguoja visas organizmas

Kaip aiškino specialistė, tai viso organizmo reakcija, apimanti keletą sistemų ir parodanti keleto organų veiklos sutrikimų simptomus. 

REKLAMA

„Pavyzdžiui, žmogus gali pasiskųsti bendru silpnumu, stipriai sumažėti kraujospūdis, dalį išpilti karštis, žmogų staiga išberti. Staiga – tai per keliolika minučių. Gali atsirasti virškinamojo trakto sutrikimo reiškiniai, staigūs pilvo skausmai, vėmimas, viduriavimas“, – vardijo R. Pilvinienė.

Anot jos, toks simptomų atsiradimas leistų daryti prielaidą, kad tai galbūt susiję su sunkia alerginės reakcijos išraiška, vadinamąja anafilaksine reakcija. 

„Tokių reiškinių ir įtarių šiuo atveju nebuvo. Be to, tokios reakcijos galima tikėtis vakcinuojant bet kokia vakcina“, – pridūrė VVKT specialistė.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip pažymėjo R. Pilvinienė, tokios sunkios nepageidaujamos reakcijos kaip anafilaksija vakcinuojant dažniau pasitaiko jaunoms moterims, kurių didžioji dalis jau būna kažkam alergiškos.

„Faktiškai visoms vakcinoms, kurios vartojamos skiepijant ligų prevencijai, ta rizika yra, taigi – ir „Comirnaty“, ir „Moderna“ atveju. Tačiau „AstraZeneca“ vakcinų klinikinių tyrimų metu anafilaksijos reakcijų nebuvo“, – aiškino ji.

R. Pilvinienė pažymėjo, kad kalbant apie kitas nepageidaujamas reakcijas, reiktų labai aiškiai apsibrėžti, kokios tai yra reakcijos. 

„Labiau tikėtinos jos, kai žmonės yra gydomi vienokiais ar kitokiais vaistais, dėl esamų sveikatos sutrikimų. O šiuo atveju mes kalbame apie tai, kad dauguma žmonių šią minutę vakcinavimo dieną iš principo yra sveiki, nesergantys ūminėmis ligomis. Didžioji dalis žmonių atvyksta vakcinuotis būdami sveiki, aišku, su savo gretutinėmis ligomis, su kuriomis gyvena metų metais, kalbant apie senyvus pacientus“, – akcentavo VVKT specialistė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Stipraus karščiavimo poveikis

Savo ruožtu VU Gyvybės mokslų centro profesorė, imunologė Aurelija Žvirblienė papildė, kad su paskiepijimu galima būtų sieti sisteminę reakciją – labai stiprų karščiavimą. 

„Nes žinome, kad nuo vakcinų kartais būna ne šiaip temperatūros pakilimas, o reikšmingas karščiavimas. Ir tai išsivysto per 12–24 valandas. Ir jei būtų tokie reiškiniai ir jei tas karščiavimas sukeltų labai rimtus pašalinius poveikius ar net mirtį, tą būtų galima sieti su vakcina. Bet, kiek man žinoma, tokių atvejų nebuvo užfiksuota tarp COVID-19 vakcinų“, – dėstė ji.

R. Pilvinienė kartu akcentavo, kad jokių indikacijų neskiepyti lėtinėmis ligomis sergančių žmonių nėra nurodyta, kalbant apie COVID-19 vakcinas.

REKLAMA

Portalas tv3.lt primena, kad apie 77-erių senolio mirtį pranešta po COVID-19 vakcinacijos naudojant „AstraZeneca“ vakciną.

Pranešė apie 800 nepageidaujamų reakcijų

Kaip pirmadienį pranešė VVKT, nuo skiepijimo pradžios gauti 802 pranešimai apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas nuo COVID-19. Dėl „BioNTech“ ir „Pfizer“ sukurtos vakcinos tarnyba gavo 585 pranešimus, dėl „Moderna“ vakcinos – 34 pranešimus, o dėl „AstraZeneca“ vakcinos – 172 pranešimus.

Be to, 11-oje gautų pranešimų vakcinos pavadinimas nebuvo nurodytas. 760 pranešimų yra klasifikuojama kaip lengvi ar vidutinio sunkumo, 42 – kaip sunkūs.

Vaistų kontrolės tarnybos duomenimis, moterys pateikė daugiau pranešimų apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas nei vyrai – atitinkamai 730 ir 71 pranešimas. Vieno asmens lytis nebuvo nurodyta.

REKLAMA

Apie reakcijas pranešusių asmenų amžius – nuo 19 iki 87-erių metų. 

Pasak tarnybos, iš sveikatos priežiūros specialistų gautų pranešimų skaičius siekia 112, iš pacientų – 687, trys pranešimai gauti iš „Eudravigilance“ duomenų bazės.

Dažniausiai pasitaikančios reakcijos

Pagrindiniai nuo COVID-19 ligos paskiepytų žmonių pranešimai – skausmas, patinimas, paraudimas dūrio vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, galvos skausmas, išbėrimas ir karščiavimas. Dažniausiais šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų.

Pasak Vaistų kontrolės tarnybos, gaunamų pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas skaičiaus svyravimai tiesiogiai priklauso nuo tą savaitę vykdytų vakcinacijų skaičiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kuo daugiau atliekama vakcinacijų, tuo daugiau gaunama ir pranešimų. Iš pateiktų duomenų negalime vertinti, dėl kurios vakcinos pranešimų apie nepageidaujamas reakcijas į vakcinas gaunama daugiau, nes yra labai skirtingi suvartotų vakcinų kiekiai pagal gamintojus“, – pranešė tarnyba.

Remiantis ketvirtadienį skelbtais duomenimis, Lietuvoje pirmąja vakcinos nuo COVID-19 doze iš viso paskiepyta 143 tūkst. 92 žmonės, abiem dozėmis – 70 tūkst. 853 žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų