Ekspertai tikina, kad staigius kainų šuolius ir aukštas elektros kainas lemia vėjo Europoje trūkumas.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Kupiškietis Mindaugas elektra namus aprūpina pagal naujausius energetikos standartus. Per 4 metus už daugiau kaip 30 tūkst. eurų įsirengė 20 kilovatų galios saulės elektrinę ir kaupiklius, tad už elektrą beveik nebemoka.
„2 metus ir 9 mėn. buvo nulinė sąskaita, bet pritrūkau, nes įsidėjom šilumos siurblį. Tai porą mėnesių mokėjau“, – sako kupiškietis Mindaugas.
Turėdamas tokią elektros įrangą, vyras yra gaminantis vartotojas. Tad atidžiai stebi rinkoje elektros kainas ir stengiasi nepraleisti progos užsidirbti, kai kainos biržoje pakyla.
„Dieną naudojame viską, mums užtenka. Dalį iš akumuliatoriaus, o paskui stumiam į biržą. Apsimoka, aukšta biržos kaina, apsimoka stumti į biržą“, – pasakoja Mindaugas.
Nėra vėjo Europoje
Energetikai praneša, kad praėjusį ketvirtadienį susiklostė nekasdienės sąlygos Baltijos šalių energetikos regione – vidutinė didmeninė dienos elektros kaina biržoje siekia 16 ct. už kilovatvalandę, tad pridėjus reguliuojamas dedamąsias ir mokesčius, galutinė kaina viršys 30 ct. O tiems, kas moka pagal valandinį tarifą, 20 val. kilovatvalandė kainuoja 73 ct.
„Negerai yra, ypač, kas turi be saulės, be nieko, su biržos planais pasidarę, liūdna, liūdna žmonėms“, – tikina kupiškietis.
Ekpertai įvardija aukštų kainų priežastis.
„Nėra visoje Europoje vėjo, turime saulėtas dienas, turime aukštesnes kainas. Iki šiol neveikia viena jungtis su Estija iš dviejų. Kabelis sugedęs, bus sutaisytas tik rugpjūčio pabaigoje“, – komentuoja energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Tokiom karštom dienom vėjo mažiau yra, kai saulė nustoja šviesti, atsinaujinantys gavybos šaltiniai taip nebesuveikia, vartojimas didelis, vėsinamės ir pikas augina kainą“, – sako „Elektrum“ atstovė Milda Basijokienė.
„Neturim baterijų, nepakanka lankstumo pajėgumų, kad perteklinį gamybos kiekį perkeltume į brangesnes valandas, Visi saulės gamintojai galėtų sukaupti kiekį ir vartoti kitomis valandomis. Tuomet kaina kristų“, – kalba „Enefit“ direktorius Vytenis Koryzna.
Ragina rinktis fiksuotus planus
Anot energetikų, panašių elektros kainos šuolių galime šiemet sulaukti ir daugiau. Tad nenorinčius jų metu permokėti, elektros tiekėjai ragina rinktis fiksuotus planus.
„Tiems klientams, kurie yra fiksavę kainą, joks kainos išaugimas jokią valandą neturi įtakos. Ką jie yra užsifiksavę, tokią kainą ir moka už kilovatvalandę. Šitas kainos išaugimas yra aktualus valandinį planą pasirinkusiems“, – aiškina „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė.
Na, o gaminantiems vartotojams, turintiems savo saulės elektrines, ekspertai rekomenduoja pradėti galvoti apie nuosavus elektros kaupiklius. Tiesa, energetikos ministras kol kas žada atnaujinti tik sustabdytą paramą įmonėms už kaupikliams išleistus pinigus, o kada paramos sulauks gyventojai – iš viso nežinia.
„Ministerija dar šiais metais paleis priemones skirtas dideliems kaupikliams įrengti, įmonėms dalį investicijų ministerija kompensuos“, – teigia D. Kreivys.
„Asmenims, kurių turime apie 100 tūkst., paramos mechanizmas nepaleistas dėl per didelio Aplinkos projektų valdymo agentūros užimtumo, krūvio, bet tai nepateisina, kad dėl neveiklumo pikines kainas turime visi mokėti“, – sako socialdemokratas, Seimo narys Gintautas Paluckas.
Penktadienį elektra Lietuvoje jau turėtų vėl būti brangiausia 8 ir 9 valandomis vakaro. Na, o brangiausia elektra šiemet buvo sausio 5 dieną, kai jos didmeninė kaina keturiskart viršijo šiandieninę ir siekė beveik 70 centų už kilovatvalandę.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.
Jau čia per daug nusiskiedei Kreivy!
Ką darysim?