Lietuvos valstybės sieną irakiečiai neteisėtai kirto šių metų liepos 29-sios vakarą. Tiesa, kaip paaiškėjo teisme, jie valstybės sieną klaidžiodami kirto net tris kartus, kol galiausia buvo sulaikyti pasienį saugančių pareigūnų.
Vilniaus regiono apylinkės teismas abu vyrus pripažino kaltais dėl neteisėto valstybės sienos perėjimo. Už tai gresia bauda arba areštas, arba laisvės atėmimas iki 2 metų. Nelegaliems migrantams paskirtos identiškos 45 parų arešto bausmės.
Dėl visiško kaltės pripažinimo bausmės terminas sutrumpintas trečdaliu – iki 30 parų. Kadangi jie abu buvo laikomi suimti nuo rugpjūčio 12 dienos, tai paskirtą bausmę jie šiuo metu jau yra atlikę. Tad toliau bus sprendžiama, ką daryti su neteisėtai į Lietuvą patekti bandžiusiais irakiečiais.
Iki pasienio atvyko su taksi
Vienas kaltinamųjų pasakojo, kad šių metų liepos 28-ąją kartu su draugu taksi automobiliais išvyko į Baltarusiją (iš Rusijos – aut. past.). Už kelionę jis sumokėjo 20 tūkst. Rusijos rublių (233 eurus).
Atvykę į Baltarusiją vyrai jokio viešbučio ar kokios nors gyvenamosios vietos nenuomojo. Jau kitą dieną jie išsikvietė taksi, kuris turėjo vyrus nuvežti prie Lietuvos-Baltarusijos valstybių sienos.
Iš anksto, pasinaudodami žemėlapiu, buvo radę vietą, kur taksi galėtų arčiausiai privažiuoti prie sienos. Ta vieta buvo apie 1 km atstumu nuo sienos. Taksi vairuotojui už kelionę sumokėjo apie 120 Baltarusijos rublių (apie 41 eurą).
Atvažiavę bei išlipę iš taksi, jie iš karto nuėjo link Lietuvos, pasinaudodami navigacija. Po kažkurio laiko dingo interneto ryšys, todėl jie pradėjo klaidžioti. Kurį laiką pavaikščioję, pastebėjo, kad vėl yra internetas. Suprato, kad vėl grįžo į Baltarusiją.
Kai atsirado internetas, jis dar kartą, pasižiūrėjęs maršrutą, nuėjo link Lietuvos. Galimai valstybės sieną perėjo tris kartus. Suvokė, kad, norėdamas patekti į Europą, jis turės neteisėtai pereiti Baltarusijos-Lietuvos valstybių sieną.
Irakietis pasakojo, kad nesirinko legalaus patekimo į Lietuvą, nes nežino, kaip tai padaryti. Neteisėtai perėjus valstybės sieną, jo tikslas buvo patekti į Vokietiją ir ten prašytis prieglobsčio, kadangi šioje šalyje gyvena jo brolis.
Vyras pasakojo, kad nusprendė neteisėtai pereiti Lietuvos-Baltarusijos valstybės sieną, nes maždaug prieš 2-3 savaites internete sužinojo, jog ta siena yra mažai saugoma ir galima lengvai neteisėtai ją pereiti.
Jis buvo parašęs, kad nenori prieglobsčio Lietuvos Respublikoje, nes norėjo patekti į Vokietiją, kur gyvena jo brolis ir ten prašytis prieglobsčio. Vėliau jis teigė, kad nori prašytis prieglobsčio saugioje valstybėje, nes pas jį šalyje vyksta karas, namai yra susprogdinti, keletą kartų jį buvo pagrobę teroristai, o jo mama mokėjo už jį išpirką.
Kaltinamasis pridūrė, kad jo sūnus žuvo bombardavimo metu. Prieš 2,5 jis atvyko į Rusiją, kur pasiprašė prieglobsčio, bet jo jam nesuteikė. Rusijoje gyveno be dokumentų, sunkiai dirbo, jį išnaudojo, dėl to pablogėjo vyro sveikata. Kaltinamasis pridūrė, kad nesutinka būti grąžintas į Iraką.
Jo bičiulis teisme pasakojo, kad už kelionę iš Rusijos į Baltarusiją jis sumokėjo 30 tūkst. Rusijos rublių (apie 350 eurų). Kartu su juo vyko dar keletas asmenų, kurių jis nepažįsta, o kitu automobiliu vyko jo pažįstamas (kitas kaltinamasis).
Iki Lietuvos pasienio teko važiuoti apie 4 val. Nuo paleidimo vietos iki Lietuvos sienos jiems reikėjo eiti apie 500 metrų. Ėjo per mišką, per pievas. Jie nesuprato, kur tuo metu yra. Pasivaikščioję po kurio laiko pastebėjo, kad vėl atsirado internetas. Jie suprato, kad jau buvo įėję į Lietuvą bei vėliau grįžo į Baltarusiją.
Kai atsirado internetas, surado tokią vietą, kur būtų mažesnė galimybė pasiklysti. Eidami antrą kartą į Lietuvą, matė kažkokią tvorą, suvokė, kad neteisėtai pereina valstybės sieną. Ženklų su valstybių simboliais nematė.
Jis teigė, kad nesirinko legalaus patekimo į Lietuvą būdo, nes žinojo, kad Šengeno vizų Irako piliečiams neišduoda, todėl neturėjo kito pasirinkimo. Tikino, jog nežinojo, kad prieglobsčio galima prašytis pasienio poste. Nusprendė neteisėtai patekti į Europą per Lietuvą, nes galvojo, kad tai yra artimiausias kelias, todėl taip ir ėjo.
Neteisėtai perėjęs valstybės sieną, jis norėjo patekti į kokią nors Europos valstybę, didelio skirtumo jam nebuvo. Norėjo saugioje šalyje prašytis prieglobsčio. Kai jį sulaikė Lietuvoje, jis parašė, kad nenori prieglobsčio. Taip parašė dėl stresinės situacijos, nes jam buvo uždėti antrankiai.
Vyras taip pat paminėjo, kad jo tikslas buvo Vokietija. Vėliau patikslino, kad nori prašytis prieglobsčio kokioje nors Europos šalyje, kur galėtų saugiai gyventi, nes Irake jo namai buvo sugriauti. Prieš porą metų jis išvyko į Rusiją, bet jam prieglobsčio nesuteikė. Po to ilgą laiką šioje šalyje jis gyveno ir dirbo nelegaliai.
Nuo sienos nuėjo 1 kilometrą
Pasieniečių pateiktame tarnybiniame pranešime buvo surašyti šių dviejų kaltinamųjų viražai prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos.
Pirmą kartą jie buvo pastebėti liepos 29 d., 21.29 val., per vaizdo stebėjimo sistemą. Po 40 minučių dar kartą pastebėti tie patys du asmenys, kurie neteisėtai kirto valstybės sieną iš Baltarusijos pusės.
Bet minėti asmenys vėl grįžo atgal į Baltarusiją. Jau kitos dienos rytą, 7.23 val., vaizdo kameros trečią kartą pastebėjo šiuos du asmenis. Šįkart jie jau perėjo valstybės sieną ir pasišalino į Lietuvos Respublikos gilumą.
Po 22 minučių jie buvo sulaikyti apie 1 km atstumu nuo valstybės sienos. Asmenys tada raštu atsisakė prieglobsčio Lietuvos Respublikoje.