„Tauragės kurjeris“ pasikalbėjo su įvykio sukrėsta mergaitės šeima ir jau atsigavusia paaugle – ši pasakoja, kad narkotikų Tauragėje galima įsigyti laisvai.
Tyrimo nepradėjo
Kaip „Tauragės kurjerį“ informavo Tauragės apskrities vyriausiasis policijos komisariatas, policijos pareigūnai merginos apsinuodijimo narkotinėmis medžiagomis aplinkybes tikslina. Ikiteisminis tyrimas kol kas nepradėtas. Kas nepilnametei galėjo parduoti ar duoti narkotikų, aiškinamasi.
Praėjusios savaitės ketvirtadienį policijos įvykių suvestinėje pasirodė pranešimas, kad Tauragės dvaro gyvenvietėje, pas 16-metį, rasta amfetamino, dėl narkotinių medžiagų laikymo pradėtas ikiteisminis tyrimas. Policija pranešė, kad šie įvykiai tarpusavyje nesusiję.
Įvardijo susitikimų vietą
Po lapkričio 17-osios įvykio, kai nepilnametė tauragiškė buvo išgabenta į ligoninę Klaipėdoje ir medikai kovojo dėl merginos gyvybės, su „Tauragės kurjeriu“ susisiekė jos artimieji. Jie išsakė nerimą, jog policijai nepavyks išsiaiškinti, kas nepilnametei pasiūlė narkotikų, ir atskleidė girdėję paauglių pasakojimus, kad Tauragėje įsigyti narkotikų labai paprasta.
Esą narkotinių medžiagų dileriai visais įmanomais būdais vilioja paauglius susitikti, pirmąsias dozes siūlo nemokamai, o vėliau, kai aukos be narkotinių medžiagų nebegali, jos tampa priklausomos nuo narkotikų pardavėjų.
„Man juoką kelia tas narkotikų dekriminalizavimo įstatymas, kurio Seimas taip ir nepriėmė, nereikia nė tokio įstatymo, viskas Tauragėje vyksta atvirai ir kasdien. Kiek teko kalbėti su paaugliais giminaičiais, pažįstamų vaikais, beveik visi mokykloje žino, kur įsigyti narkotikų, kur yra tie taškai, dauguma yra rūkę „žolės“. Vaikai net nurodo konkrečią dilerių ir pirkėjų susitikimo vietą – tai esanti autobusų stotis. Tiems, kas neturi vaikų, gal ir atrodo, kad tokios problemos nėra, bet ji yra ir labai giliai įsišaknijusi, tik per menkai sprendžiama“, – įsitikinęs tauragiškis.
Prireikė psichologo pagalbos
„Tauragės kurjeriui“ pavyko susitikti su narkotikų perdozavusia mergina ir jos mama. Nepilnametė išvakarėse buvo išleista iš ligoninės, sutiko papasakoti, kas jai nutiko tą lemtingąją lapkričio 17-ąją.
Šeima gyvena atokiame Tauragės rajono kaime, be Augustės, namuose auga dar nė metukų neturintis jos broliukas. Namai gražūs ir tvarkingi, matyti, kad tėvai rūpestingi, pasakodama apie tai, kas nutiko dukrai ir ką išgyveno pati, mama sunkiai rinko žodžius. Moteris mano, kad viešumas padės į panašią bėdą patekusioms šeimoms, o gal ir atsakingos institucijos stipriau sureaguos. Moteris atskleidė, kad ir ji, ir dukra šiuo metu lankosi pas psichologą, nes vienoms susitvarkyti su emocijomis nebepavyksta.
Davė nemokamai
Tai, ką „Tauragės kurjeriui“ papasakojo Augustė, sunku suvokti. Klausantis merginos žodžių, apima siaubas, kad į tokią situaciją gali patekti ir labai tvarkingos, savo vaikais besirūpinančios šeimos.
„Tas vaikinas, kuris man pasiūlė žolės, kvietė mane ateiti į autobusų stotį. Iš pradžių nepasidaviau provokacijai, vėliau buvau apmąstymuose – imti ar ne, bet paskui palūžau ir nusprendžiau, kad pabandysiu“, – pasakojo Augustė, mergina patikino, kad iki tol „žolės“ niekada nebuvo rūkiusi.
Paklausta, kodėl ryžosi pabandyti, atskleidė, kad buvo smalsu sužinoti, kaip šie narkotikai veikia, nes draugai jai pasakoję, jog parūkęs labai atsipalaiduoji. Dileris Augustei telefonu atsiuntė suktinės nuotrauką.
„Jis manęs atėjo pasitikti, einančios iš mokyklos. Iš pradžių kvietė ateiti į stotį, bet kai atsisakiau, vis tiek neatstojo, o kai pasitiko mane prie „Maximos“, kartu nuėjome į jo sesers butą. Bute jis man parodė tą suktinę ir dar ištraukė iš slovikėlio kažką susuktą į foliją ir paklausė, ar noriu už 20 eurų. Pasakiau, kad nenoriu. Tada nusivedė mane į balkoną. Patraukiau gal kokius 8–9 dūmus. Iš pradžių nieko nejaučiau, kai parūkiau, paprašiau vandens atsigerti. Kai atsigėriau, pasidarė labai bloga. Atsisėdau ant lovos ir gal po 10 minučių paskambino draugė, klausė, kur esu, nes buvom susitarusios susitikti. Besikalbant su drauge, man užtirpo visas kūnas, nebesiorientavau, kur esu. Apėmė panika, nebegalėjau normaliai šnekėti. Draugė liepė duoti telefoną tam vaikinui. Aš padaviau, ji liepė jam mane atvesti į stotį“, – pasakojo Augustė.
Autobusų stotyje Augustei pasidarė dar blogiau. Mergina tiesiog „atsijungė“ – sako viską girdėjusi, tačiau nebegalėjusi valdyti kūno ir kalbėti. Atvažiavus autobusui, Augustės draugė ir dar du draugai įnešė ją į autobusą. Mergina buvo be sąmonės. Autobusui parvežus moksleivius namo, į kaimą, draugai ją beveik išnešė į iš autobuso, žadino ir vedė namo. Pakeliui Augustę pykino, ji keliskart vėmė.
„Kai dukrą leisgyvę parvedė, niekas man nepasakė, kas jai atsitiko, kad tai narkotikai. Augustė tik sakė, kad jai silpna ir kad nori miego“, – prisiminė merginos mama.
Mama dukrai sugirdė valerijonų, tačiau šie jai nepadėjo, mergina ir vėl prarado sąmonę. Moteris iškvietė greitąją. Augustė buvo nugabenta į Tauragės ligoninę, o iš ten – į Klaipėdos gydymo įstaigą, kur buvo paguldyta į reanimaciją.
Šiandien Augustė supranta, kad padarė klaidą ir kad jos lengvabūdiškas poelgis galėjo baigtis tragiškai. Tačiau mergina atvirai pasakojo, kad narkotikų yra bandžiusi toli gražu ne ji viena – kai kurie bendramoksliai tai daro nuolat. Įprasta narkotikų prekeivių ir jų aukų susitikimo vieta esanti Tauragės autobusų stotis. Mergina patikino, kad narkotikų jai davęs vaikinas taip pat nepilnametis, esą mokosi Tauragės profesinio rengimo centre.
Už tai, kas už mokyklos ribų, neatsako
Žalgirių gimnazijos direktorius Jonas Jatautas patikino žinantis apie nemalonų incidentą, susijusį su jo vadovaujamos mokyklos mokine. Direktoriaus teigimu, tai pirmas toks atvejis jam vadovaujant gimnazijai. Mokykla šiuo metu psichologo neturi, psichologė, pasak direktoriaus, išėjusi vaiko auginimo atostogų. Tačiau mokykloje dirba socialinė pedagogė, ji buvo susisiekusi su merginos šeima, merginai teikiama socialinė pagalba.
„Incidentas įvyko ne mokykloje. Numatyti visko, kas gali su mūsų mokiniais nutikti už mokyklos ribų, mes negalime. Už tai atsakinga šeima. Tačiau prevencinį darbą atliekame, – patikino mokyklos vadovas.
Direktorius prisiminė prieš kelerius metus pastebėdavęs prie mokyklos besibūriuojančių įtartinų jaunuolių, ne Žalgirių gimnazijos mokinių, tačiau šios gaujos buvo išvaikytos. J.Jatautas tikisi, kad incidento aplinkybes išsiaiškins policija.
1 gramas – 30 Eur
Pasikalbėti su „Tauragės kurjeriu“ sutiko vienas Tauragės profesinio rengimo centro moksleivis. Jis atvirai papasakojo savo patirtį. Vaikinas nė nebandė slėpti, kad narkotikų yra vartojęs pats ir žino, kur jų įsigyti.
„Prieš tai mokiausi „Šaltinyje“, jau ir ten mokydamasis žinojau, kur galima nusipirkti kanapių, klasės draugai suvesdavo su prekiautojais, bendraujama programėlėje „Telegram“ ir tiesiogiai. Tik norint nusipirkti, nei žodžiai „kanapės“, nei „žolė“ nevartojami. Kai kurie prašydami kanapių sako, kad norėtų nusipirkti arbatos.
Kai atėjau į Profesinio rengimo centrą, jau pačią pirmą savaitę klasės draugai pasakė, kad jei tik bus noras, gali gauti „žolės“. Kai kurie ir patys prekiaudavo. Aš taip pat esu pirkęs ir rūkęs. Vienas gramas man kainavo 30 eurų, paskui, jei būčiau pirkęs nuolat, būtų buvę pigiau. Žolės į mokyklą paprastai niekas nesineša. Norint gauti, susitariama vieta mieste, dažniausiai Kalvano parke „žolę“ su draugais ir rūkydavome. Esame rūkę ir profkės kieme po lauke vykusios šventės. Svarbu nueiti toliau nuo žmonių, kad kvapo nebūtų“, – pasakojo moksleivis.
Vaikinas sakė iš klasiokų girdėjęs, kad „žolės“ jiems parveža iš Vilniaus ir Kauno, o tada čia, Tauragėje, prekiautojai pasiskirsto. Dažniausiai perka po 10 gramų ir iš jos suka suktines.
„Praktikos metu esu užuodęs nuo kai kurių klasiokų sklindantį pažįstamą kvapą, bet parūkę „žolės“ klasiokai nesielgia kaip nors keistai, todėl niekas ir neatkreipia dėmesio. Pirmą kartą „žolės“ pabandžiau išvažiavęs į Amsterdamą. Nors buvau nepilnametis, man ją pardavė specialioje kavinėje. Pasakiau, kad bandysiu pirmą kartą, tai padarė nestiprią suktinę“, – prisiminė vaikinas.
Draudžia apskritai rūkyti
Tauragės profesinio rengimo centro direktorių Vidą Bičkų „Tauragės kurjerio“ klausimai, ar jis žino, kad jo vadovaujamos įstaigos moksleiviai gali ne tik vartoti, bet ir pardavinėti narkotikus, nustebino, jis patikino niekada panašaus atvejo neužfiksavęs ir apie tokį net negirdėjęs. Mokykloje, pasak V.Bičkaus, dirbamas prevencinis darbas, moksleiviams skaitomos paskaitos apie narkotikų žalą, neleidžiama mokyklos kieme apskritai rūkyti.
– Kai pamatau rūkančius moksleivius, visada prieinu perspėti, kad to nedarytų, nes gali tekti atsakyti administracine tvarka. Žinoma, labai nemalonu būtų, jei policija nustatytų, kad narkotikų tai merginai siūlė mūsų moksleivis, tačiau pasakyti galima daug ką, tai dar reikia įrodyti. Labai tikiuosi, kad policija viską išsiaiškins. Jei sužinotume, kad kas nors iš mūsų moksleivių vartoja narkotikus ar net jais prekiauja, tikrai imtumėmės priemonių, – patikino V.Bičkus.
Įstaigos direktorius pažadėjo artimiausiu metu sušaukti mokyklos pedagogų posėdį, informuoti apie galimas grėsmes ir priimti atitinkamus sprendimus.
Autoriai: Ramunė Ramanauskienė, Violeta Karaliūnaitė