Pirmadienį vykusioje spaudos konferencijoje Socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė žurnalistams pristatė pasikeitimus socialinės apsaugos srityje nuo liepos mėnesio.
Pasikeitęs pandeminis paketas
Iki liepos 1 dienos – pasikeitęs pandeminis paketas.
„Galime pasidžiaugti, kad mums su mažesniu paketu pavyko pasiekti geresnių rezultatų. Matome, kad ne darbo rodikliai sumažėjo ir siekia 6,5 proc. Matome, kad pandemija stabilizavosi“, – teigia M. Navickienė
Nuo kito mėnesio pradžios bus mokamos didesnės išmokos tiesiogiai su COVID-19 kontaktą turintiems asmenims. Visiems susirgusiems koronavirusu bus mokamos 100 proc. ligos išmokos.
Šias išmokas galės gauti ne tik saviizoliacijos ar ligos atveju, bet ir susirgusio artimojo slaugymui.
Ministrė išskiria, kad buvo kilę daug klausimų, ką daryti su per pandemiją pastojusiomis ar pagimdžiusiomis moterimis: „Vadinamosios karantininės mamos nuo šiol jos turės teisę ir palankiau gauti išmokas“.
Nuo liepos mėnesio vieniši šalpos pensijų gavėjai ir mažų pensijų priemokų gavėjai galės kreiptis į Sodrą dėl vienišo asmens išmokos. Juos galės gauti apie 60 tūkst. asmenų. Nuo 2022 m. ši išmoka kils iki 30 eurų, tačiau dar tam privalės pritarti ir Seimas.
Keičiasi specialiųjų poreikių nustatymas
Liks galioti tik du specialiųjų poreikių nustatymo principai poreikiai – vidutinio ir didelio poreikio. Nustačius naują tvarką ir neįgalumo lygį, anot M. Navickienės, bus išduoti ir nauji pažymėjimai.
Tiems, kuriems bus nustatytas poreikis galės kreiptis ir dėl asmeninio asistento, kuris galės padėti namuose ar viešojoje erdvėje.
„Tikslas – ne tik atlikti darbus, bet didinti savarankiškumą. Šiai paslaugai finansavimas kol kas nėra toks didelis, tačiau pradėti labai svarbu ir 2022 m. apimtis turėtų didėti“, – teigia ministrė.
Reikia kalbėti apie užimtumo politiką
Ministrės teigimu jau dabar reikia kalbėti apie užimtumo politiką, kad žmonės ieškotų tikros galimybės persikvalifikuoti, o ne tik gauti socialinę paramą.
„Kitą savaitę bus diskusijos, kad galėtume atsakyti sau, kodėl mes nesubendriname laisvų vietų ir padidėjusio nedirbančiųjų žmogaus kiekio. Ieškosime galimybės lengviau bendradarbiauti su darbdaviais. Tačiau mes turime atsakyti sau, ar visi turi realias paskatas dirbti“, – sako ji.
SADM su Sveikatos apsaugos ir Finansų ministerijomis, anot jos, diskutuojama, kad su bedarbio statusas leistų gauti privalomąjį nemokamą sveikatos draudimą: „Jis galėtų būti gaunamas nepriklausomai nuo to, ar žmogus yra registruotas Užimtumo tarnyboje ar ne“, – priduria ji.
Šiuo metu Lietuvoje per 230 tūkst. registruotų bedarbių. M. Navickienė teigia, kad „jei pusė nedirbančiųjų turėtų realius norus dirbti, Vyriausybė galėtų persvarstyti, kaip lengviau dirbti“.
Kaip didelę problemą ji išskiria ir jaunimo nedarbą – svarstoma apie papildomas priemones skirtas paskatinti jaunimą dirbti.
„Jauni žmonės neturėtų taip greitai gauti ilgalaikio nedirbančiojo statuso kaip gauna dabar, todėl mes persvartysime, ką padaryti, kad jauni žmonės galėtų aktyviau dirbti ilgesnį laiką, išvengti ilgalaikio bedarbio statuso“, – sako ji.
Ministrės teigimu nuo 1 d. bus mokama tikslesnė poprastovinė subsidija.