• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kas dešimtas į Lietuvą įvežamas automobilis jau yra su suklastota rida. Lietuviai vieni labiausiai Europoje klastojančių automobilių ridą – atsukantys odometrą net 100 tūkstančių kilometrų, kad tik uždirbtų iš patiklių pirkėjų. Transporto saugos administracija jau ruošiasi nuo kitų metų uždrausti automobiliams su atsukta rida dalyvauti eisme. Negana to, šie pokyčiai galios tik automobiliams registruotiems Lietuvoje.

Kas dešimtas į Lietuvą įvežamas automobilis jau yra su suklastota rida. Lietuviai vieni labiausiai Europoje klastojančių automobilių ridą – atsukantys odometrą net 100 tūkstančių kilometrų, kad tik uždirbtų iš patiklių pirkėjų. Transporto saugos administracija jau ruošiasi nuo kitų metų uždrausti automobiliams su atsukta rida dalyvauti eisme. Negana to, šie pokyčiai galios tik automobiliams registruotiems Lietuvoje.

REKLAMA

Vis dėlto valdininkai neatmeta, kad jau po kelerių metų galės nustatyti ir iš užsienio į Lietuvą atvežtus automobilius su suklastota rida.

Daugiau apie tai – TV3 žiniose. 

Vidutiniškai kas dešimtas į Lietuvą iš užsienio įvežtas automobilis yra su suklastota rida. Šių metų pirmo pusmečio duomenimis, daugiausiai automobilių su suklastota rida įvežta iš Jungtinių Valstijų ir Italijos. 

„Maždaug kas dešimtas automobilis atvažiuojantis iš Vokietijos turi suklastotą ridą. Tai vėlgi, čia tokia statistika, kuri verčia susiimti už galvos“, – komentuoja „CarVertical“ atstovas Matas Buzelis. 

REKLAMA
REKLAMA

Ypač dažnai pasitaiko, kad rida klastojama net ne užsienyje, bet jau atgabenus automobilį į Lietuvą. Pavyzdžiui, automobilių įvežtų iš Jungtinių Amerikos Valstijų rida klastojama kiek kitaip – mylios keičiamos į kilometrus. Todėl pirkėjui gali pasirodyti, kad automobilis pravažiavęs pakankamai mažai.

REKLAMA

„Vidutiniškai nusukta, aš manau, kad galėtų būti arti šimto tūkstančių. Lietuva pagal šį parametrą tikrai, sakyčiau, Europos konteksto blogesnėje pusėje“, – teigia M. Buzelis. 

„Anksčiau pirkdavau 190 tūkstančių pravažiavusius automobilius, o mašina visa surūdijusi“, – sako automobilio pirkėjas Dainius. 

Valdininkai ruošia pakeitimus

Pardavėjams atsukta rida nėra tokia didelė problema, kaip pirkėjams. Įvairiais ekspertų skaičiavimais, pardavėjai iš automobilių, kurių rida atsukta, gali uždirbti ir iki 20 procentų daugiau. Kai atsukti ridą kainuoja viso labo keli šimtai eurų. 

REKLAMA
REKLAMA

Iki šiol atsukta rida techninės apžiūros centre buvo vertinama kaip smulkus trūkumas. Tačiau nuo kitų metų valdininkai tokiam pardavėjų elgesiui – atsukinėti automobilio ridą – ruošia pakeitimus. 

„Nuo 2025 metų bus konstatuojamas kaip didelis trūkumas. Kas reiškia, kad tokiu automobiliu draudžiama dalyvauti viešajame eisme“, – kalba transporto saugos administracijos patarėjas Simonas Mažionis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pas mus turguje yra Lietuvoje neregistruoti automobiliai, gali būti 3–5 savininkai ir ką jie ten darė Olandijoje ar Vokietijoje, yra sunku pasakyti. Dabar tas lietuvis pirkdamas tą automobilį, jis papuolė į tokią...“, – komentuoja Kauno automobilių turgaus vadovas Valentinas Naujanis. 

Bet kol kas tokia tvarka galiotų tik Lietuvoje registruotiems automobiliams. Tiesa, tokių automobilių, kurių rida sumažėjusi, per metus pasitaiko mažuma – nuo 3 iki 6 tūkstančių iš milijono į techninę apžiūrą pristatytų transporto priemonių.

REKLAMA

„Neleisti važiuoti su tvarkingu automobiliu, nors ir suklastota rida, tai ne apie tai. Kuo ta mašina yra bloga važiavimui. Taip, jeigu žmogaus apgavystė įvyko, Lietuvoje tai jau yra nusikaltimas“, – sako automobilių žurnalistas Vitoldas Milius. 

Galimai nukentėtų pirkėjas

Ekspertai sako, kad dėl to kentėtų ne pardavėjas, kuris galimai ir atsuko ridą, o pirkėjas, kuriam bus uždrausta važiuoti eisme. Tačiau vienos nuomonės tarp specialistų nėra. Kai kurie jų mano, kad taip pardavėjams nekils ranka atsukinėti klastoti ridą.

REKLAMA

„Ir tas žmogus, kuris nusipirkęs dabar automobilį, jį eksplotuoja tvarkingai. Dabar iš jo jį atimti ir neleisti su juo važiuoti... nu... tikrai ne ten ieškome problemų“, – tikina V. Milius. 

„Vis tiek rasis būdų, kaip sukčiauti vienaip ar kitaip. Bet po truputėlį dėti, po mažytį apynasrio varžtelį veržti ir sukti, tai yra gera idėja, nes tai saugo vartotoją“, – teigia automobilių rinkos specialistas Laurynas Boguševičius. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nauja tvarka, pasak transporto saugos administracijos, galiotų tokiems automobiliams, kurių rida per dvejus metus netikėtai sumažėjo. Jei taip nutiktų, automobiliui būtų panakinta technikinė ir šis negalėtų dalyvauti eisme. 

„Belieka tik dasukti tuos kilometrus į priekį, kad galėčiau naudoti tą automobilį“, – sako Kauno automobilių turgaus vadovas Naujanis. 

Vertins ir įvežamus automobilius

Juokas juokais, bet valdininkai tokį sprendimą ir siūlo.

„Mes ją pateikiame teisingą, ją atstatome“, – aiškina transporto saugos administracijos patarėjas Mažionis. 

REKLAMA

„Kvailą, glušą ir bažnyčioje muša“ – yra toks posakis.  Tai jeigu pats nepasidomėjai pirkdamas pakankamai brangų daiktą, tai niekas nekaltas“, – tikina automobilių rinkos specialistas Boguševičius. 

Bet kur kas didesnė problema yra su automobiliais, kurie įvežami į Lietuvą ir prieš registraciją mūsų šalyje jiems atsukama rida. Transporto saugos administracija ir čia ruošia staigmeną.

REKLAMA

„Ateityje vertinsime ir įvežamas į Lietuvą transporto priemones, ir dar iki jų registracijos bus priimami atskiri sprendimai nustačius jų ridos pokytį“, – atskleidžia S. Mažionis. 

„Labai būčiau už, kad Lietuvoje negalėtum registruoti automobilio su atsukta rida“, – sako L. Boguševičius. 

Valdininkai žada, kad į Lietuvą įvežamus automobilius su suklastota rida institucijos pradės tikrinti jau per artimiausius porą metų. 

Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje. 

tv3.lt

Kažkoks cinizmas ir pasityčiojimas.. Na aš tai pasakyčiau taip... Prieš kelis metus kažam tokiam sugalvojus tokia kvailą idėja ir pasiūlius, butu buve paklausta ar viskas tvarkoj su sveikata, ar nereikia psichiatro ar psichologo pagalbos.. Na bet gyvename tokiais keistais neiprastais laikais, kai keisti ir neiprasti dalykai tampa kažkaip įprastais... Čia šiuo atveju kaip ir buvo minima pačiame straipsnyje, nelabai tampa aišku, ką čia bandoma nubausti ar uždrausti šiuo atveju. Ar norima nubausti sukčiautoja, ar tą kuris nukentėjo nuo sukčiavimo?! Atrodytu gyvename kažkokioje nusikaltelių ir mafijozų valstybėje kurioje nusikalteliai ginami, o su nukentėjusiais bandoma susidoroti..
Išeitis, kad pirkėjas nenukentėtų.
Darašyt įstatyme, kad parduodamas auto turi turėt tech apžiūrą. Tie visi turgaus "vokiski".
O kas liečia LT važynėtus, su galimybe gražint pirkėjui jei tai klastotė.
Išpistgalviai, niekas neatsukinėja km. Lietuvoje registruotiems automobiliams. O iš užsienio, kaip atsukinėjo, taip ir toliau atsukinės.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų