• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vis daugiau šalies savivaldybių pandemijos dinamika įgauna minuso ženklą. Šiuo metu šalyje perpus daugiau zonų, kur pandemija veržiasi, o ne slopsta. Itin sudėtinga situacija – Vilniaus apskrityje, kur per dvi savaites mirtingumas nuo COVID-19 išaugo beveik dvigubai, o ligoninės vėl pildosi, deja, ir jaunesniais pacientais.

Vis daugiau šalies savivaldybių pandemijos dinamika įgauna minuso ženklą. Šiuo metu šalyje perpus daugiau zonų, kur pandemija veržiasi, o ne slopsta. Itin sudėtinga situacija – Vilniaus apskrityje, kur per dvi savaites mirtingumas nuo COVID-19 išaugo beveik dvigubai, o ligoninės vėl pildosi, deja, ir jaunesniais pacientais.

REKLAMA

Sergamumas koronavirusu sostinėje į viršų kopia jau daugiau nei mėnesį. Kovo 30 d. naujų atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, Vilniaus mieste siekia net 618, rajone – 597. Šalies bendras vidurkis tuo metu siekia 318 atvejų, taigi sostinėje sergamumas yra beveik net du kartus didesnis. 

Ekspertai dar prieš kurį laiką konstatavo stebintys „dviejų greičių Lietuvą“, mat dalyje jos situacija nekinta arba gerėja, tačiau Vilniaus regione, kur gyvena arti pusė visos šalies gyventojų, situacija nuosekliai blogėja. 

REKLAMA
REKLAMA

Manoma, kad čia jau gerokai išplitusi britiškoji koronaviruso atmaina, kuri ne tik plinta greičiau, bet ir, įtariama, gali sukelti sunkesnę ligos formą.

REKLAMA

Negana to, Nepriklausomų ekspertų tarybos prie Vyriausybės narys, duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius konstatavo, kad per kiek daugiau nei pastarąsias dvi savaites Vilniaus apskrityje mirčių skaičius nuo COVID-19 padidėjo beveik dvigubai.

Tokia žinute pasidalinęs socialiniame tinkle jis tikslino, kad tokie skaičiai matomi vertinant 7 dienų vidurkį ir matomas mirtingumo padidėjimas pagal visus trys Statistikos departamento išskiriamus COVID-19 mirčių apibrėžimus.

REKLAMA
REKLAMA

Lovų užimtumas – daugiau nei 80 proc.

Šią optimizmo neteikiančią statistiką atspindi ir vis labiau kylanti įtampa sostinės ligoninėse, kur jau kurį laiką pacientų nuosekliai daugėja. Be to, jų sulaukiama jaunesnių ir su sunkesne ligos eiga.

VUL Santaros klinikų generalinis direktorius prof. Feliksas Jankevičius ramino, kad situacija dar neprilygsta gruodžio mėnesiui, bet nerimo ženklai akivaizdūs. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pacientų skaičius auga. Šiandien Vilniaus regione kovidinių lovų užpildymas priartėjo iki 80 proc. Tai yra labai aukštas rodiklis. Galbūt svarbiausias rodiklis yra reanimacijos intensyvios terapijos skyriaus (RITS) lovų užimtumas, tai jis šiuo metu yra mažesnis ir siekia 60–70 proc.“, – sakė jis.

Santaros klinikose šiuo metu gydomi 176 COVID-19 pacientai, bendras lovų užimtumas siekia apie 70 proc., RITS – mažiau nei 50 proc. Tačiau tiek pirmiausia Vilniuje, tiek kitose atraminėse regiono ligoninėse augant pacientų skaičius lovų skaičių planuojama plėsti.

REKLAMA

F. Jankevičius pridūrė, kad plečiant lovas visgi siekiama nemažinti planinės pagalbos lygio. Jį ligoninėje planuojama išlaikyti 80 proc. apimtimi. Taip pat vėl ketinama pasitelkti gausesnes savanorių pajėgas.

Britiškoji atmaina pradeda dominuoti

Įstaigos vadovas neslepia, kad situacija kelia didelį nerimą, bet kartu pažymi, kad pamokos jau išmoktos ir trečiajai bangai yra pasiruošta.

„Ar ji tikrai jau prasidėjo? Galimas dalykas, kad taip. Nes mes lygiagrečiai visus teigiamus COVID-19 atvejus sekvenuojame, t. y. atliekame sekoskaitos tyrimus ir jų rezultatai rodo, kad šiandien šalyje jau dominuoja britiškoji viruso atmaina, tai sudaro daugiau nei 50 proc.

REKLAMA

Tai vėlgi kelia dar daugiau nerimo, nes žinoma, kad ji plinta žymiai greičiau, paveikia galbūt platesnį gyventojų ratą, neaplenkiant ir jaunesnių ligonių. Ir gydymo eiga tokiais atvejais yra sunkesnė“, – konstatavo F. Jankevičius.

Į Santaros klinikas patenkantiems COVID-19  pacientams britiškoji viruso mutacija nustatoma trečdaliui. Anot pašnekovo, tai tikrai yra sunkesnės eigos, jaunesni pacientai. Tiesa, stebima tendencija, kad tokio amžiaus jų apskritai šiuo metu sulaukiama daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jau patenka ir 40-mečiai, bet šiaip 50 metų yra ta riba, kokio amžiaus pacientų pasitaiko vis dažniau“, – sakė įstaigos direktorius.

Tuo metu pacientų su PAR koronaviruso atmaina klinikose yra vos keli, pastaruoju metu nustatyti trys pacientai. Visgi kol kas ligoninės vadovas teigė negalintis pasakyti, ar šia atmaina užsikrėtę asmenys serga sunkiau: „Šių pacientų skaičius yra mažas ir jie nelabai išsiskiria iš bendro konteksto.“

REKLAMA

Didelio atsipalaidavimo ir nebuvo

Kaip portalui tv3.lt sakė Vilniaus miesto klinikinės ligoninės atstovė Žydrė Gedrimaitė, nors visuomenei galėjo atrodyti, kad situacija dėl COVID-19 labai pagerėjusi, ligoninės visada gyveno įtemptu režimu.

„Situacija ligoninėje buvo įtempta visą šį laiką. Taip, dabar gal tų pacientų yra padaugėję, bet mes kiekvieną pirmadienį pasitinkame su pilna ligonine. Kiekvieną dieną išrašome apie 20-30 pacientų ir tiek pat paguldome“, – sakė ji.

REKLAMA

Ligoninės atstovė kartu pridūrė, kad į įstaigą patenka sunkesni pacientai, o dar pirmadienį vakare gautas nurodymas nuo balandžio 2 d. atidarinėti papildomas lovas. 

Kaip sakė F. Jankevičius, kol kas ii savaitgalio sutarta išplėsti 50 lovų: „Aišku, ligoninės potencialas yra kur kas didesnis, tad planuojama artimiausiu metu išplėsti ir iki 100 lovų.“

Ekspertai įspėja, kad situacija darosi sudėtinga ne tik Vilniaus, bet ir Marijampolės apskrityje ir kituose miestuose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš viso ligoninėse – 812 pacientų

Per praėjusią parą šalyje nustatytas 831 naujas COVID-19 atvejis, nuo šios infekcinės ligos mirė penki žmonės, antradienį pranešė Statistikos departamentas. Praėjusią parą šalyje atlikti 7258 molekuliniai (PGR) ir 3244 antigeno tyrimai dėl įtariamo koronaviruso.

Lietuvos ligoninėse šiuo metu gydoma 812 COVID-19 pacientų, 81 iš jų – reanimacijoje, deguonis papildomai tiekiamas 683 ligoniams, 48 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija.

REKLAMA

Per parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyta 70 žmonių.

Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 215 tūkst. 212 žmonių.

Pagal deklaruojamus duomenis, tebeserga 52 tūkst. 164 užsikrėtusieji, tačiau statistiškai skaičiuojama, kad sirgti turėtų 8758 asmenys.

Nuo COVID-19 Lietuvoje iš viso mirė 3566 žmonės. Su šia infekcine liga – tiesiogiai ir netiesiogiai – siejamos 7238 mirtys.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų