„Man dėl to yra apmaudu. Lietuva tūkstantį piliečių kasmet praranda, žmonės tikrai nusivilia ypatingai tie, kurie nori išlaikyti ryšį su Lietuva, ir čia mes turime keisti ne tik įstatymus, bet ir, tiesą, sakant požiūrį – ar tikrai jau taip reikia imti atiminėti tas pilietybes? Man kyla klausimų“, – BNS pirmadienį teigė Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
„Bet savo matymą dėl to, kaip spręsti šitą pilietybės klausimą, Laisvės partija dar pateiks netrukus“, – pridūrė ji.
Išankstiniais Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, referendume dalyvavo 1 mln. 413 tūkst. 288 arba beveik 59 proc. rinkėjų. Iš jų pilietybės pokyčiams pritarė 1 mln. 26 tūkst. 408 arba 74,13 proc. balsavusiųjų, tačiau to nepakako – Konstitucijai pakeisti pritrūko apie 166 tūkst. tam pritariančiųjų balsų.
Nepasisekusį referendumą politikė taip pat siejo su „populistinių kandidatų prezidento rinkimuose banga“, turėdama omenyje referendumo nepalaikiusius advokatą Igną Vėgėlę, partijos „Nemuno aušra“ pirmininką Remigijų Žemaitaitį ir mediką Eduardą Vaitkų.
„Vis tik tai jeigu virš 400 tūkst. balsų buvo atiduoti už tuos kandidatus ir tas programas, manau, kad tam tikra dalis žmonių balsavo ir prieš pilietybės išsaugojimo galimybę“, – kalbėjo A. Armonaitė.
Po referendumo rezultatų jo iniciatorė parlamentarė Dalia Asanavičiūtė siūlė keisti Pilietybės įstatymą, leidžiant išlaikyti pilietybę Europos Sąjungos ir NATO valstybėse gyvenantiems lietuviams.
A. Armonaitė tokį siūlymą vadino viena iš išeičių.
„(...) tačiau vis tik tai Lietuvos institucijos proaktyviai su tokiu dideliu entuziazmu ir, turiu omenyje blogąja prasme, galėtų jau šiandien neatiminėti tų pilietybių. Aš suprantu, kad visi uoliai vykdo įstatymą, bet yra šalių, tokių kaip JAV, ar kai kurios kitos, kurios minkščiau žiūri į savo pilietybės reguliavimą. Ta kryptimi Laisvės partija ir pasisakys“, – sakė politikė.
Kad Konstitucijos pataisa dėl pilietybės būtų priimta, už ją privalo balsuoti ne mažiau kaip pusė rinkimų teisę turinčių asmenų. Rinkėjų sąraše šiemet iš viso buvo 2 mln. 385 tūkst. 234 piliečiai, todėl privalu buvo surinkti 1 mln. 192 tūkst. 617 rinkėjų balsų.
2019 metais surinkti reikėjo 1,24 mln. balsų, pavyko – 956 tūkst. 564 arba 72,35 proc. balsavusiųjų.