Pirmadienio Šilalės rajono savivaldybės posėdyje buvo pristatyti balsavimo dėl savivaldybės administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo atleidimo rezultatai. Tarybos posėdžio metu buvo pranešta, kad savivaldybės administracijos direktorius Tadas Bartkus ir jo pavaduotojas Osvaldas Šarmavičius iš einamų pareigų yra atleidžiami dėl prarasto politinio–asmeninio pasitikėjimo.
„Apgailėtinas politinis cirkas“
Savivaldybė liko ne tik be vicemero, bet ir be administracijos direktoriaus bei jo pavaduotojo. Pirmoji apie situaciją Šilalės rajono savivaldybėje prabilo Šilalės rajono tarybos narė, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) atstovė Vitalija Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Portalui tv3.lt ji pasakoja, kad ilgą laiką Šilalės rajonui vadovavo konservatoriai, tačiau paskutiniųjų rinkimų metu į mero postą buvo išrinktas „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Algirdas Meiženis.
Prieš keletą mėnesių savivaldybė liko be vicemero. Kaip pastebi V. Jankauskaitė-Milčiuvienė, jau kurį laiką nepavyksta jo paskirti, mat tam neva priešinasi taryboje suburta dauguma.
Kadangi vicemeras nepaskiriamas jau ilgiau nei du mėnesius, savivaldybei gresia tiesioginio valdymo įvedimas.
Pagal Lietuvos Respublikos tiesioginio valdymo savivaldybės teritorijoje įstatymą, tiesioginis valdymas savivaldybėje gali būti įvedamas, jei per du mėnesius nuo pirmojo išrinktos naujos tarybos posėdžio savivaldybės taryba nepaskiria mero pavaduotojo, administracijos direktoriaus ar jo pavaduotojo.
V. Jankauskaitės-Milčiuvienės teigimu, dėl vicemero posto vyksta konfliktai. Konservatoriai esą kelia vieno asmens kandidatūrą, bet su ja nesutinka meras. Meras, pasak jos, siūlo kitą kandidatūrą, tačiau jai prieštarauja tarybos dauguma.
Be to, pirmadienį buvo nušalintas savivaldybės administracijos direktorius ir jo pavaduotojas. Kaip sako V. Jankauskaitė-Milčiuvienė, dabar savivaldybėje tokia situacija, kad nebėra kam pasirašyti dokumentus.
Savivaldybė šiuo metu dirba be vicemero, administracijos direktoriaus ir administracijos direktoriaus pavaduotojo.
V. Jankauskaitė-Milčiuvienė mano, kad tarybos dauguma siekia, kad savivaldybėje būtų įvestas tiesioginis valdymas, mat tada reikėtų priešlaikinių rinkimų, kur konservatoriai galimai tikėtųsi laimėti.
„Man ši situacija yra apgailėtinas politinis cirkas. Matome, kad dirbtinai yra stabdomas ir paralyžiuojamas visas rajono valdymas, siekiant trumpalaikių politinių tikslų. Realiai nėra nieko daroma, kas būtų naudinga pačiam rajonui ar jo žmonėms, tiesiog žaidžiami politiniai žaidimai, siekiant savo galių susigrąžinimo“, – tv3.lt komentuoja V. Jankauskaitė-Milčiuvienė.
Meras: padėtis nebekontroliuojama
Šilalės rajono savivaldybės meras Algirdas Meiženis pirmadienio posėdyje, kurio metu buvo nuspręsta atleisti administracijos direktorių ir pavaduotoją, nedalyvavo, mat serga. Tačiau apie tarybos priimtus sprendimus yra informuotas.
Meras mano, kad tai yra „absurdas, procedūriniai, įstatyminiai pažeidimai“.
A. Meiženis teigia, kad susidariusi situacija jam kelia neigiamas emocijas, mat savivaldybė šiuo metu yra palikta be trijų svarbių asmenų – vicemero, administracijos direktoriaus ir jo pavaduotojo. Taip pat nėra paskirti jų pavaduotojai.
„Viskas, padėtis nebekontroliuojama, sudėtinga. Atvesta iki tokios padėties, kad dabar elementarus piliečio pareiškimas visada yra nukreipiamas merui arba administracijos direktoriui. Kas dabar turi spręsti, kas pasirašyti šimtus dokumentų? Nėra, kam pasirašyti. Iki tokio absurdo nueita, kad labai sunku ir kalbėti, apgailėtina tiesiog“, – tv3.lt sako A. Meiženis.
Meras sako, kad vienas konfliktas su tarybos dauguma dar anksčiau kilo dėl vicemero. Dauguma kėlė vieną konservatorių kandidatę, tačiau meras pareiškė, kad dirbs su bet kuo kitu, tik ne su ja.
„Noriu iš 14 žmonių pasirinkti kitą kandidatą, bet kurį kitą tik ne frakcijos seniūnę, kuri man trukdo posėdžiuose, kuriai aš esu išsakęs priekaištus ir į akis, ir kitur. Vis tiek yra stumiama, norima ją patvirtinti.
Kadangi meras turi teisę siūlyti, jie man nepasiūlė kito kandidato, aš bandžiau vieną šnekinti. Sako: lyg ir sutikčiau, viskas tvarkoje, bet frakcija manęs nepraleis. Antrą bandžiau šnekinti, vėl taip pat kalba.
Vis dėlto, kadangi mero pareiga yra teikti, tarybai aš pateikiau kandidatą iš konservatorių, jų daugumos, bet taip išėjo, kad jo nepatvirtino. Jis susirgo ir frakcija nedavė jam pritarimo dalyvauti“, – pasakoja A. Meiženis.
Apie situaciją meras teigia informavęs Vidaus reikalų ministeriją (VRM).
Kaltina Seimo narį kurstant aistras
A. Meiženis sako jaučiantis stiprią buvusio Šilalės rajono mero, dabartinio Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Šilalės skyriaus pirmininko, Seimo nario Jono Gudausko įtaką šioje situacijoje.
Mero vertinimu, parlamentaras yra vienas iš tų, kurie siekia, jog savivaldybėje būtų įvestas tiesioginis valdymas, o taryba būtų sužlugdyta.
„Po birželio 10 d. buvo susiformavusi kita dauguma. Iš tos daugumos teikiau kandidatą į mero pavaduotojus, bet vieno balso pritrūko, konservatoriai visiškai neatėjo į tarybos posėdį, pažeidė įstatymus. Įstatyme aiškiai parašyta, kad tarybos nariai privalo dalyvauti posėdžiuose“, – sako A. Meiženis.
Po kelių savaičių, pasak mero, susiformavo kita dauguma, kuri į vicemerus kelia vieną kandidatę. Meras sako, kad patvirtintų bet kurį kitą kandidatą, tačiau tam esą nesulaukia daugumos palaikymo.
„Galėtų rajonas sėkmingai dirbti, bet dabar be to, kad pavaduotojo nepasitvirtiname, dar su įstatymų procedūrų pažeidimais nuėmė administracijos direktorių, direktoriaus pavaduotoją. Šiandien meras gauna raštą, meras neturi, kam pavesti jį vykdyti. Esu vienas ir turiu sekretorių. Sekretorių funkcija visai kita, nukreipdavau administracijos direktoriui, jis paveda savo pavaldžiai institucijai, skyriui aiškintis ir duoti atsakymą. <…>
Dabar esu nedarbingume, pirmą dieną atėjęs kreipsiuosi į Vyriausybės atstovę ir prašysiu būtinai sustabdyti neteisėtus sprendimus dėl administracijos direktoriaus ir pavaduotojo nuėmimo“, – teigia A. Meiženis.
Gudauskas: pasakyti, kad kalti konservatoriai, yra lengviausia
Seimo narys, TS-LKD Šilalės skyriaus pirmininkas J. Gudauskas, paklaustas, kaip vertina konservatoriams metamus kaltinimus dėl chaoso sukėlimo savivaldybėje, pastebi, kad pastaruoju metu Lietuvoje yra populiaru kaltinti būtent šią partiją.
„Jeigu meras įsivaizduoja, kad jis yra vienas karalius, tai konservatorių yra aštuoni, bet dar yra 17 tarybos narių, kurie taip pat nedirba kartu su juo. Šiandien nereikėtų svaidytis kaltinimais, o, kadangi aš keletą kadencijų buvęs meru Šilalės rajone, tikrai yra gėda ir matyti, ir klausytis tokių kalbų. Meras turi būti lyderis, o kai yra posėdis – nesusirgti, neišeiti atostogų ir taip toliau, o burti komandą“, – tv3.lt komentuoja J. Gudauskas.
Pasak parlamentaro, ne konservatoriai rajone sukėlė krizę, o paties mero kolegos, pasitraukę nuo jo.
„Meras sukėlė krizę, meras turėtų ir mesti ambicijas į šoną ir su visais kalbėti. Dabar pasakyti, kad (kalti – aut. past.) konservatoriai, yra lengviausia“, – sako J. Gudauskas.
Meras teigia, kad dauguma į vicemero postą siūlo tik vieną kandidatę, o kitų variantų nesvarsto. J. Gudauskas sako, kad toks yra TS-LKD frakcijos sprendimas ir nuomonė.
„Jis turbūt nesupranta, kad jis negali šeimininkauti kitoje partijoje, mūsų skyriuje ar frakcijoje. Jeigu mes, tiek skyriaus taryboje, tiek frakcijoje nutarėme, kad skiriame žmogų, kandidatą į vicemerus, tai yra mūsų frakcijos, mūsų skyriaus nuomonė“, – teigia J. Gudauskas.
Iš 25 tarybos narių aštuoni yra TS-LKD atstovai. J. Gudauskas sako nesuprantantis, kodėl kiti tarybos nariai nenori dirbti su meru. Parlamentaras teigia, kad dėl vicemero klausimo meras jį buvo pakvietęs pasikalbėti ir paprašė teikti kandidatūrą į šį postą.
„Jis sakė, kad galės dirbti ir su konservatoriais, kad išeitume iš tos krizės, bet dabar jau netinka mūsų kandidatas. Tai palaukite, pateiksime kitą kandidatą, tada sakys, kad gal ir tas kandidatas netinka? Nežinojimas, ko nori, veda prie tiesioginio valdymo“, – sako J. Gudauskas.
Parlamentaras sako, kad rajono valdžiai reikėtų nusiimti karūnas ir susėsti pasikalbėti apie susidariusią situaciją.
„Dabar kas vyksta, to nėra buvę nuo nepriklausomybės (atkūrimo – aut. past.). Viso to chaoso kelėjas, kuris atėjo teisingumo ir tvarkos, dabar įnešė tiek chaoso, tiek pykčio ir tiek susiskaldymo, kad niekad nėra to buvę“, – sako J. Gudauskas.
Vidaus reikalų ministerija kol kas nėra nusprendusi, kaip elgtis dėl tiesioginio valdymo įvedimo Šilalės rajono savivaldybėje.