Alytiškės Linos rankose šūsnis popierių, liudijančių jos kovą siekiant atgauti prarastą britišką pensiją. Kas mėnesį už Didžiojoje Britanijoje atidirbtus nepilnus ketverius metus ji gaudavo 40 eurų anglišką pensiją. Bet nuo praėjusio rugsėjo britai jai pensiją mokėti nustojo. Pinigai nedideli, bet Linai – paspirtis prie lietuviškos pensijos.
„Jeigu gyvensi 20 metų, paskaičiuokit, kiek susidarys“, – kalbėjo L. Kurdačiovienė.
„Sodra“ buvo abejinga
O susidarytų apie 10 tūkstančių. Dėl prarastų pinigų alytiškė kaltina „Sodrą“, esą ji netinkamai sutvarkė dokumentus. Kasmet pensininkas, iš užsienio gaunantis pensiją, turi patvirtinti, kad yra gyvas – užpildyti ir nusiųsti specialią anketą, vadinamą gyvybės sertifikatu. Kai pernai gavo tokią anketą, Lina nuėjo į „Sodrą“.
„Sako, jum nieko nereikia, mes viską sutvarkysim, aš ramiai sau užpildžiau tuos dokumentus, viskas gerai, laukiu, kaip pensijos nėra, taip nėra. Einu kitą kartą, jau pradėjau juokauti, sakau, jau aš pas jus ateinu kaip į darbą“, – pasakojo pensininkė.
Lina vėl išgirdo, kad „Sodros“ darbuotojai gyvybės sertifikatą į sistemą įkėlė ir ji turi gauti britišką pensiją. Bet negavusi ir kitą mėnesį, į „Sodrą“ nuėjo ir trečią kartą.
Nors „Sodra“ tikino, kad Linos dokumentus sėkmingai persiuntė, britai tvirtina jų negavę, todėl Liną laiko mirusia ir pensijos mokėjimą jai galutinai panaikino.
„Kadangi aš ją esu užsidirbusi, mokėjusi mokesčius Anglijoje, tai man skaudu paprasčiausiai, kad Lietuva šito nesutvarkė. <...> Pasirodo, ne tik Alytuj, ir Kaune, ir Panevėžy yra žmonių apgautų. Aš galvojau, kad čia tik Alytaus „Sodra“ nesugebėjo. Bet, pasirodo, kaip man paskui parašė teisininkė, nenusiminkit, ne jūs viena“, – dėstė L. Kurdačiovienė.
Pasiūlė skambinti į Angliją
Veido nenorėjusi rodyti panevėžietė taip pat neteko britiškos pensijos, nes Didžioji Britanija negavo „Sodros“ siųsto panevėžietės gyvybės sertifikato.
„Sodra“ aiškina, kad jie tikrai viską užpildė, sakau, tai ką jūs manot, kad anglai neturi ką veikt ir siuntinėja laiškus, kad nesutvarkyta forma?“ – retoriškai klausė moteris.
Panevėžietė kas mėnesį nebegauna beveik 300 eurų britaniškos pensijos. Senjorė dar kreipėsi pagalbos į „Sodros“ darbuotoją.
„Jinai man su susireikšminusiu veidu [pasakė], kaip aš čia išdrįsau šitaip sutrukdyti, pasiūlė skambinti į Angliją ir aiškintis“, – tikino panevėžietė.
Moteris dėl prarastų pinigų kaltina „Sodrą“, kad ši jos gyvybės sertifikatą siuntė internetu, o ne paštu, kaip reikavo britai atsiųstame laiške.
„Atsakomybės neneša niekas. Niekas. Kaltų nėra, nes viskas gerai padaryta“, – pridūrė ji.
„Sodra“ sako viską padariusi tinkamai ir dėl lietuvių prarastų pensijų kaltę meta britams.
„Jeigu dokumentai yra perduodami elektronininiu būdu, per tarptautinę valstybių bendradarbiavimo platformą, specialiai sukurta, apsikeisti informacija apie socialinį draudimą, tai jie pasiekia tą šalį ir tuomet tikėtina, kad tai yra tos šalies trikdžiai“, – tvirtino „Sodros“ atstovė Malgožata Kožic.
„Sodra“ kaltės nepripažįsta
Didžiojoje Britanijoje gyvenanti teisininkė įsitikinusi, kad žmonės britišką pensiją prarado dėl „Sodros“ kaltės.
„Sodra“ įrodinėja, kad jie gali pateikti gyvybės sertifikatus per sistemą, o aš turiu atsakymą raštu iš Anglijos tarptautinio departamento gyvybės sertifikatų skyriaus, kad jie negali jų priimti, neturi tokios prieigos“, – teigė „Personal Interpreter LTD“ direktorė Sandra Paulauskė.
„Sodros“ atstovė pabrėžia, kad, nors ir bando aiškintis, kodėl britai nustojo mokėti pensijas – tai ne jos, o pačių gyventojų reikalas.
„Kreipėmės ir į ministeriją, kad ministerijų lygmeniu būtų bandoma išsiaiškinti, dėl ko atsiranda tokių trikdžių, tačiau tai nėra „Sodros“ atsakomybė“, – kalbėjo M. Kožic.
„Tam ir yra „Sodroj“ padaliniai, skyriai, Užsienio pensijų skyrius, komunikacijos skyrius, kurie turi padaryti savo darbą, kad pilietis, pensijos gavėjas nesijaustų nuskriaustas“, – įsitikinęs Seimo narys Algirdas Sysas.
Jei „Sodra“ nesusiims, Seimo socialinių reikalų komiteto narys žada kalbėtis su jos vadovybe.
„Sodra“ turėtų daryti išvadas, o jeigu ne, mes turim komitete galimybę pasikviesti „Sodros“ vadovą arba atsakingus žmones ir paklaust, kodėl šitos problemos nesisprendžia“, – žadėjo politikas.
„Sodra“ tikina – kai pavyks įrodyti, kad britiškas pensijas praradę lietuviai yra gyvi, jie atgaus neišmokėtus pinigus.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.