G. Nausėda laiške taip pat atkreipė Charleso Michelio dėmesį į žmogaus teisių padėtį Baltarusijoje, pranešė Prezidentūra.
„Prašau jus asmeniškai įsitraukti aukščiausiu politiniu lygmeniu ir nedelsiant imtis veiksmų, kad būtų apsaugotas ES piliečių saugumas ir gerovė“, – laiške rašo G. Nausėda.
Prezidentas teigia, kad Baltarusija kartu su Rusija nepaiso Europos Komisijos, ES valstybių narių ir Europos branduolinę saugą reguliuojančių institucijų grupės (ENSREG) ekspertų susirūpinimo dėl Astravo AE projekto skaidrumo stokos ir daugelio branduolinės saugos standartų pažeidimų.
Į jėgainę jau atgabentas branduolinis kuras, rengiamasi jos paleidimui rugpjūčio mėnesį.
Pasak šalies vadovo, Lietuva yra dėkinga EK už pastangas užtikrinti Astravo AE aplinkos ir branduolinę saugą, tačiau ES įsitraukimo techniniu lygmeniu nepakanka, „siekiant sumažinti šio Rusijos vadovaujamo projekto galimas grėsmes“.
„Nesaugi AE prie ES sienų taip pat yra ES geopolitinė problema, kuriai spręsti reikia adekvačių politinių priemonių“, – pranešime cituojamas G. Nausėda.
Anot jo, būtina pasiųsti aiškų politinį signalą Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, raginant jį nepradėti Astravo AE veiklos, kol neišspręsti saugumo klausimai ir neįgyvendintos ES streso testų rekomendacijos. Tuo pačiu metu turėtų būti užtikrinta kasdienė saugos būklės ir saugos priemonių įgyvendinimo stebėsena, įskaitant reguliarius ES ekspertų vizitus Astravo AE.
G. Nausėda laiške EVT pirmininkui taip pat primena, kad 2019 metų gruodį vykusiame EVT susitikime ES lyderiai patvirtino, jog trečiosios šalys – taip pat ir Baltarusija – plėtodamos energetikos projektus turi laikytis aukščiausių aplinkosaugos ir saugos standartų.
Prezidentas atkreipė EVT Pirmininko dėmesį, kad ES valstybės narės, keldamos ambicingus „Žaliojo kurso“ tikslus, neturėtų įsileisti į bendrąją rinką elektros, gaminamos nesaugiose trečiųjų šalių branduolinėse jėgainėse, taip pat ir Astravo AE. Tam reikalinga išmani bendra ES politika, atitinkanti jos globalias ambicijas klimato kaitos srityje.
Lietuva yra didžiausia Baltarusijoje statomos elektrinės kritikė ir yra pasiryžusi boikotuoti jos elektros patekimą į rinką. Minskas atmeta Vilniaus priekaištus dėl saugumo reikalavimų nepaisymo.