„EVT mes kalbėjome apie solidarumą Lietuvai, nes toks ir yra EVT tikslas. Aš supažindinau su situacija, kokia ji yra, kokie yra grasinimai iš Rusijos pusės, ir kolegos vieningai pritarė“, – ketvirtadienį žurnalistams Madride sakė G. Nausėda.
Tai jis pareiškė reaguodamas į kadenciją baigusios prezidentės Dalios Grybauskaitės trečiadienį išsakytą kritiką, jog poziciją dėl Kaliningrado tranzito Lietuva turėjo išsakyti dar praėjusią savaitę vykusios EVT metu, o jokių pokyčių ar atnaujinimų šiuo klausimu Europos Sąjungos (ES) institucijos negali priimti be Lietuvos sutikimo.
„Tikrai EVT nepriima sprendimų dėl sankcijų taikymo ir tai turėtų būti gerai žinoma buvusiai prezidentei“, – pridūrė šalies vadovas.
G. Nausėda teigė nesuprantantis, kuo paremta kadenciją baigusios šalies vadovės kritika.
„Nesuprantu, iš kur ta kritika ateina. Žmogus, kuris nėra informuotas, kalba nežinodamas, kokia yra reali situacija“, – teigė prezidentas.
„Galbūt daroma kažkokia politika, bet prielaidos kalbėti arba remtis kažkokiais nepatvirtintais, išgalvotais argumentais... Žinote, vienas žmogus pradeda pas mus sakinius „kas galėtų paneigti?“ Tai būtų gerai, kad tas žmogus ir liktų originalus, kad neatsirastų mėgdžiotojų, nes kopijos visuomet blogesnės už originalą“, – sakė G. Nausėda.
Pasak šalies vadovo, už sankcijų taikymą atsakinga Vyriausybė, tačiau visos valdžios institucijos siekia, kad būtų atstovaujami Lietuvos interesai.
„Sankcijų taikymo klausimai yra Vyriausybės rankose, ir mes visi nuosekliai (...), ir vieningai dirbsime tam, kad būtų atstovaujami pirmiausia Lietuvos interesai. Tai yra didžiausias ir aukščiausias prioritetas mums“, – sakė G. Nausėda.
Birželio 17-ąją įsigaliojus Europos Sąjungos sankcijoms, Lietuva apribojo plieno bei juodųjų metalų tranzitą į Kaliningradą ir nurodė tai padariusi remdamasi EK išaiškinimu.
Reaguodama į tai Maskva pareiškė, kad tranzito ribojimais pažeidžiami tarptautiniai susitarimai ir pagrasino atsaku.
Reaguodama į situaciją, EK šiuo metu rengia atnaujintas gaires dėl sankcijų.
Tuo metu Prezidentūroje pirmadienį susirinkę šalies vadovai sutarė „dėl pagrindinių principų ir pamatinių nuostatų“, konsultuojantis su EK.
Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienį teigė, jog Lietuva išsakė nemažai pastabų EK, rengiančiai naujas gaires dėl to, kaip ES sankcijos Rusijai turėtų būti įgyvendinamos prekių tranzitui į Kaliningradą.