„Tai, ką mes priėmėme, buvo konsensusas tarp politinių jėgų. Jis, mano manymu, buvo teisingas ir nebeverta iš naujo kapstyti šito daržo ir ieškoti kažkokių tai naujų dalykų. Taip, kaip buvo įteisinta yra ne tik teisėta, bet ir teisinga“, – antradienį žurnalistams teigė G. Nausėda.
„Profesoriaus Landsbergio veiklą galime vertinti įvairiais aspektais ir rasti visokių, ir neigiamų, ir teigiamų, veiklos pusių. Tačiau tuo metu, kuomet sprendėsi Lietuvos nepriklausomybės likimas, man visiškai akivaizdus profesoriaus Landsbergio indėlis į Lietuvos nepriklausomybės atkūrimą. Šioje vietoje ir galime padėti tašką“, – akcentavo prezidentas.
Šalies vadovo teigimu, V. Landsbergis buvo faktinis Lietuvos vadovas, tačiau jis negali būti laikomas prezidentu.
„Profesorius Vytautas Landsbergis tuo metu buvo faktinis Lietuvos valstybės vadovas. Buvo tokia situacija, kad tuo metu Konstitucija dar nebuvo priimta ir ponas Landsbergis de facto atliko tas pareigas, susitikdamas su užsienio valstybių vadovais, prezidentais, premjerais ir tam skyrė tikrai labai didelę dalį savo oficialios veiklos“, – kalbėjo G. Nausėda.
„Prezidentas jis nebuvo, nes prezidentas yra renkamas visuotiniu balsavimu ir išrinktas profesorius Landsbergis nebuvo“, – pridūrė jis.
Kaip skelbta anksčiau, siūlymą panaikinti prieš trejus metus V. Landsbergiui suteiktą valstybės vadovo statusą šių metų vasarį įregistravo Seimo opozicinės Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Rimas Jonas Jankūnas.
Pasak jo, valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui suteikęs įstatymas prieštarauja Konstitucijai. Be to, anot R. J. Jankūno, jokiais teisės aktais neturėtų būti siekiama sukurti ar pakeisti praeities istorinių faktų.
Tiesa, klausimas plenarinę Seimo posėdžių salę turėjo pasiekti antradienį. Visgi, liberalo Eugenijaus Gentvilo iniciatyva, šis klausimas buvo išbrauktas iš darbotvarkės.
ELTA primena, kad 2022 m. birželio mėnesį kadenciją baigęs parlamentas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui V. Landsbergiui suteikė valstybės vadovo statusą.
Tuomet valdantieji konservatoriai tvirtino, kad priėmus įstatymą bus atkurta istorinė neteisybė dėl Lietuvai nusipelniusio žmogaus. Tuo metu dalis opozicijos įstatymo projekto ragino nepalaikyti, nes įžvelgė bandymą „prastumti“ istorijos klastojimą.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!