„Aš akcizų nustatymą būtent šioms prekių grupėms matau ne kaip biudžeto pajamų šaltinį, nors taip tai yra šaltinis, bet kaip priemonę, kuri reguliuoja alkoholio vartojimą ir skatinta gyvenimo būdą, kuris yra siektinas“, – ketvirtadienį Anykščiuose žurnalistams teigė G. Nausėda.
„Taip pat džiugu, kad tie planai yra 3 metams, tai numato kažkiek viską į priekį ir leidžia prisitaikyti tiek vartotojui, tiek verslo pramonės atstovams“, – pridūrė jis.
Prezidentas paminėjo, kad šį penktadienį numatomas Lavoriškių ir Raigardo pasienio kontrolės punktų uždarymas taip pat prisidės prie alkoholio ir tabako kontrabandos, kurios mastai įsigaliojus akcizams išaugtų, stabdymo.
„Pabrėžiu, kad pasienio punktų su Baltarusija uždarymas sumažintų ir galimybę kontrabandai. Žinoma, kad akcizams didėjant, paskatos kontrabandai didėja atitinkamai“, – sakė šalies vadovas.
G. Nausėda taip pat paminėjo, kad net Lietuvoje toliau didinant akcizus, šie išliks mažesni nei daugelyje Europos Sąjungos ar Vakarų valstybių.
„Palyginimui galiu pasakyti, kad Australijoje cigarečių pakelis kainuoja 35 eurai. Mūsų akcizai nėra tokie dideli, kaip daugelyje ES valstybių, kas taip pat yra pozityvų“, – paminėjo G. Nausėda.
ELTA primena, kad Finansų ministerija parengė Akcizų įstatymo pakeitimų projektą, kuriame siūloma 2025–2027 metais įtvirtinti naujus akcizų tarifus alkoholiui, tabakui ir alternatyviems produktams.
Trejų metų perspektyvoje, daugiau nei 15 laipsnių stiprumo produktams augimas numatomas po 5 proc. kasmet, vynui, alui po 10 proc., o tarpiniams produktams iki 15 laipsnių vidutiniškai po 18 proc.
Planuojama, kad įgyvendinus siūloma planą alkoholiui ir tabakui bei jam alternatyviems produktams, valstybės biudžetas 2025 metais surinktų apie 39,4 mln. eurų papildomų pajamų, o po 3 metų biudžeto pajamos būtų apie 126,7 mln. eurų didesnės.