Iki rugsėjo pirmosios likus 2-iem savaitėms poliklinikų koridoriuose padaugėja tėvų su vaikais. Kaip ir kasmet prieš mokslo metus reguliariai tikrinama mažųjų sveikata. Ši procedūra būtina, tačiau jau nuo rugsėjo mokiniams ir jų tėvams privalomų procedūrų bus mažiau. Mat iki šiol norint pateisinti susirgusio vaiko praleistas pamokas, tėvai turėdavo gauti pažymą iš gydytojo, kad vaikas sveikas ir gali eiti į pamokas. Šios prievolės nuo rugsėjo nebelieka:
„Jeigu sutvarkyta viskas, kad tikrai šitas veiktų, būtų gerai, kad nereikėtų vaikščioti į poliklinikas dėl menkniekių.“
„Čia yra naujovė. Gal ir gerai. Reikia prie naujovių taikytis.“
„Bus dar paprasčiau. Tas atvažiavimas, tolokai gyvenam, vien taip laiką gaištam. Sutaupysim ir mūsų, ir gydytojų laiką.“
Kaip nauja sistema veiks, paaiškėjo tik rugpjūčio pradžioje, kai mokykloms Švietimo, mokslo ir sporto ministerija pateikė savo rekomendacijas. Iki šiol tėvai be gydytojo raštelio galėdavo pateisinti 2-3 praleistas dienas mokykloje. Ši riba išaugs iki 5-7 dienų. Ir net po jų gydytojo pažyma nebus reikalinga. Tiesa, mokyklos turės teisę pasidomėti, kaip vaikui sekasi sveikti.
„Laikas turėtų būti pratęstas protingai. Kalbam apie 5-ias, 7-ias dienas. Po kurio laiko rekomenduojama auklėtojams, mokytojams vėl gauti grįžtamąjį ryšį. Pasiteirauti, jeigu vaikas serga ilgiau nei savaitę, ar jis apsilankė gydymo įstaigoje, kokios yra problemos. Galbūt galima organizuoti (mokymąsi – aut. past.) namie“, – sako viceministrė Kornelija Tiesnesytė.
Kiekviena mokykla rekomendacijas gali interpretuoti savaip ir pati spręsti, kaip bendrauti su sergančių mokinių tėvais.
Pasigirdus pirmosioms pažymų naikinimo idėjoms dalis specialistų svarstė, kad nauja tvarka gali paskatinti tėvus piktnaudžiauti, pavyzdžiui, meluoti apie neva sergančius vaikus.
„Tėvai, tarkim, sako, kad, na, mes čia sirgom truputėlį, o vaikas giriasi draugams, kad jis čia buvo išvykęs į Turkiją su tėvais“, – teigia gydytojų profsąjungos vadovė Toma Kundrotė.
„Tos medicininės pažymos buvo tam tikras garantas ir tam tikras saugiklis, kad nebus piktnaudžiaujama, kad nebus užsiimama ir savigyda“, – mano Vilniaus „Žemynos“ gimnazijos direktorė Rūta Krasauskienė.
Tačiau dabar mokyklos priekaištų siūlomai sistemai neturi. Esą vaikų lankomumo statistikos tai paveikti neturėtų:
„Tėveliai anksčiau galėdavo tam tikrą pamokų dalį pateisinti. Tai lygiai toks pat procesas vyks ir dabar. Galbūt kai kam reikės griežtesnės kontrolės, bet dažniausiai problemos vyksta su pavieniais moksleiviais.“
Gydytojai priduria, kad ši naujovė sumažins eiles poliklinikose. Ne gana to tikimybė vaikams atkristi po ligos esą taps mažesnė:
„Vaikai, ateidami vien tik gauti pažymos antrą kartą turi tikimybę apsikrėsti vėl, gydymo įstaigoje laukdami už durų. Ir mažės eilės pas gydytojus, kas yra labai aktualu.“
Diskusijos dėl vaikų lankomumo Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje nesibaigė. Speciali darbo grupė toliau diskutuos, kaip vaikams elgtis po ligos grįžus į mokyklą kūno kultūros pamokose, po kiek laiko vaikai turėtų sugrįžti į sporto salę.