Žemės ūkio ministerijos darbuotojai į didžiąją salę šįryt renkasi pasiklausyti, ką jiems savo pirmąją darbo dieną pasakys naujasis jų vadovas ir jį atlydėjęs pats premjeras. O klausimas kone visiems rūpi vienas ir taps pats – teks keltis į Kauną, ar ne.
„Blogai mes jaučiamės. Ta nežinia labai kankina. Ta nežinomybė tęsiasi ne du ir ne tris mėnesius“, – teigia ministerijos darbuotoja Skirmantė Karnočienė.
„Nenoriu. Jūs norėtumėt į darbą važiuoti dvi valandas? Aš dabar su dviračiu važiuoju 20 min į darbą. Reikėtų vien į stotį važiuoti 40. Dvi valandos mažiausiai“, – sako ministerijos darbuotojas Vidmantas Ašmonas.
„Visas mano gyvenimas Vilniuje, namai Vilniuje, pomėgiai Vilniuje. Nesąmonė“, – pasipiktinimo neslepia ministerijos darbuotoja Irutė Osičnienė.
Netrukus salėje pasirodęs Saulius Skvernelis nuo scenos rėžia kalbą apie būsimus naujojo ministro darbus, tačiau temos apie kraustynes į Kauną neliečia. Tik drąsina Andrių Palionį, beje, jau trečią žemės ūkio ministrą Skvernelio Vyriausybėje.
Bandydamas raminti darbuotojus apie Kauną lakoniškai prabyla pats Palionis:
„Turėsim surasti kompromisus, kad ministerijos darbas nenutrūktų, kad visi būtų patenkinti – ir darbuotojai patenkinti, ir žemės ūkio sektorius patenkintas.“
Palionis jau anksčiau yra sakęs, kad abejoja ministerijos perkėlimo nauda. Tą patį sako ir dabar:
„Aišku, man kyla klausimas: jeigu buvo svarstytos galimybės, kokie argumentai, kad Aplinkos ministerijos nekelia ir kokie argumentai, kad kelia Žemės ūkio.“
Abejones dėl kraustynių yra išsakęs ir prezidentas Nausėda, esą pirmiausia reikia atlikti kaštų analizę.
„Turim rast kompromisą, kad bent politiką formuojantys Žemės ūkio ministerijos darbuotojai turėtų likti čia, Vilniuje“, – sako ministras Andrius Palionis.
Tik ironiška tai, kad diskusijos vyksta tuo metu, kai šaukštai beveik po pietų. Patalpų nuomos sutartys jau pasirašytos, į Kauną jau perkelta apie 20 darbuotojų. Apie tai byloja tušti kabinetai Vilniuje. Tiesa, kai kurie tušti ir dėl to, kad… nežinioje palikti žmonės paprasčiausiai susirado kitus darbus. Tokių jau – per 70, kai iš viso ministerijoje dirba per du šimtus.
Štai viename tokių tuščių kabinetų laikas sustojęs dar birželio pradžioje. Darbuotojų profsąjungos atstovas tikina, kad valdininkai išeiti iš darbo žada masiškai, jei ministerijos perkėlimas nebus stabdomas.
„85 proc. visų darbuotojų, kurie dar dirba šiandieną, yra pasiruošę palikti ministeriją, jeigu ministerija būtų keliama į Kauną. Tai ministerija praras labai daug kompetentingų žmonių“, – pasakoja profsąjungos atstovas Zigmas Medingis.
Valdantieji atrėžia, kad ne bėda. Esą, nenori dirbti vieni, norės kiti.
„Kaune yra akademija VDU, yra Veterinarijos akademija, manau, kad problemos dėl darbuotojų tikrai nekils. Tuo labiau, kad Kaune ruošiami visi žemės ūkio specialistai, Vilniuje neruošiamas joks. Labai daug žmonių kiekvieną rytą ir vakarą važiuoja iš Kauno į Vilnių, iš Vilniaus į Kauną. Ir nieko dėl to blogo neatsitinka“, – sako Ramūnas Karbaukis.
Skvernelis antrina, kad Palionio mintys tėra ministro nuomonė, o kiekvienas ministras turi laikytis Vyriausybės programos:
„Sprendimas yra seniai priimtas. Tai nėra vien ekonominis sprendimas. Jeigu būtų susiję su sutaupymu, investavimu – tikrai taip nėra. Yra kiti tikslai, pirmiausia – regioninės politikos tikslai, kuriuos mes įgyvendinsim.“
Pats Palionis dar negali atsakyti, ar procesą išvis įmanoma sustabdyti, esą dar nespėjo įsigilinti į pirmtakų jau pasirašytas sutartis.