Praėjusią savaitę aptarti esamos situacijos su kitų šalių atstovais į Briuselį nuvykęs ministras sakė, kad ateinančiomis savaitėmis reikėtų ruoštis didesniam viruso plitimui Europoje.
„Ką akcentavo ir Europos ligų kontrolės centras, artimiausias savaites reikia tikėtis intensyvaus augimo, tas ir yra matoma. Tai, kad buvo iš mūsų pasijuokiami, kad vos ne persistengiama, tai galima prisiminti seną patarlę, juokiasi tas, kas juokiasi paskutinis.
Akivaizdu, kad mūsų priemonės tikrai pasiteisina. Nes šalys, kurios gal ne taip rimtai žiūrėjo į parvykstančiųjų kontrolę, iškart tenka peršokti į tą vadinamąjį antrą scenarijų. Mes turėjome gi daugiau laiko pasiruošti. Gyventojams nereikia nerimauti, sistema yra pasiruošusi, jei ir reikės kito žingsnio, būsime pasiruošę, medikai žinos, kaip elgtis“, – ramino A. Veryga.
Jis kartu pabrėžė, kad susitikime numatyta, kaip šalims reikėtų elgtis prekių eksporto.
„Europos komisaras akcentavo, kad šalys negali taip savavališkai apsispręsti dėl kažkokių prekių eksporto ribojimo, nes tai buvo sukėlę daug nerimo, ypač mažoms šalims, kurios pačios negamina. Didelėms gi kurioms nusprendžia riboti eksportą, tai sukelia tam tikrą kaskadinį efektą ir to daryti be notifikavimo negalima. Kurios šalys dabar sutiks, kad šalis gamintoja uždraustų eksportą? Tai kiek mus ramina, kad Europoje auginant gamybą tų priemonių turėtų nepritrūkti“, ؘ– kalbėjo ministras.
Jo teigimu, tai tiesiogiai susiję su susirgimais, kol kas turime tik tą vieną nustatytą atvejį, bet matant tai, kas vyksta Europoje, kyla didelis nerimas.
Ministras priminė, kad saviizoliacija net ir esant tiems sudėtingesniems scenarijams išlieka viena iš svarbiausių priemonių, jei nesama kitų rimtų sutrikimų.
„Per savaitgalį teko gauti tokių žinučių, kurios iliustruoja, kad ne visi Lietuvos gyventojai yra linkę elgtis atsakingai. Pavyzdžiui, tie žmonės, kuriems nesutiko grąžinti bilietų už spektaklį, vis dėlto eina į teatrą. Po to susitikę rūbinėje dalinasi patirtimi, kad grįžo iš Italijos, pasiėmė nedarbingumą ir dabar gali dar dvi savaites pailsėti ir nueiti į teatrą. Taip jau vieni dėl kelių dešimčių eurų pasielgė neatsakingai ir nuėjo į renginį.
Dėl to yra tariamasi su teisininkais, kaip sugriežtinti tvarką, imperatyviai pasakyti, kad jei žmogus pasiėmė nedarbingumo lapelį, turi niekur neiti, likti namuose, nevaikščioti įokius teatrus. Tam yra sudarytos galimybės savivaldybėms pasirūpinti tokiais žmonėmis, jei jie patys negali nusipirkti maisto. Jei elgsimės neatsakingai, gali būti, kad greitai niekur nevaikščiosim – nei į kiną, teatrą, ir sėdėsim kaip Italijoje užsidarę“, – įspėjo jis.
Kartu A. Veryga pastebėjo, kad jau tariamasi su Užsienio reikalų ministerija dėl Italijoje esančių gyventojų sugrąžinimo namo.
„Girdėjot naujienas apie atšaukiamus skrydžius iš paveiktų Italijos regionų, tad tariamės su Užsienio reikalų ministerija, žiūrėsime, kaip toliau elgtis su mūsų gyventojais.
Jei jie tikrai neturi galimybės, kaip grįžti, žiūrėsime, kaip juos saugiai parsigabenti namo, kad jie nesugalvotų grįžti tokiais būdais, kurie yra dar labiau pavojingi nei skrydis, kai labai lengva atsekti. Deriname, kad visi mūsų gyventojai, kurie yra išvykę per telekomunikacijų bendroves gautų informacines žinutes, kaip elgtis, ką turėtų daryti, jei kažkas atsitiktų", – kalbėjo jis.
Tačiau, jo teigimu, situacija yra paradoksali, mat keliai kol kas nėra visiškai atkirsti ir yra išleidžiami žmonės.
Jis pridūrė, kad kalbant apie skrydžių ribojimus, pavienės šalys jokių sprendimų priimti negali, mat tam reikalingas bendras Šengeno erdvės šalių sutarimas. Taigi ir nurodymų atskiroms bendrovėms ministerija duoti negali.
Didesnis keleivių tikrinimas – laiko klausimas
Paklaustas, ar neplanuojama imtis griežtesnių priemonių tikrinant atvykstančius ir iš kitų Europos šalių, nes sergamumas kai kuriose jų jau irgi perkopė 1000 atvejų, ministras neslėpė, kad apie tai yra svarstoma.
„Jei plitimas bus labai didelis ir bus paveikta pakankamai didelė šalies erdvė, kad gyventojai gali turėti kontaktą, tai, matyt, yra tik laiko klausimas. Bet, kita vertus, galima manyti, kad visa Europa bus paliesta viruso, tad nebeliks logikos visus tikrinti. Tada visus grįžusius gyventojus prašysime palikti kontaktus. Bet šiandien dar nėra išplėstos tos priemonės“, – aiškino A. Veryga.
Jis kartu pridūrė, kad imamasi ir kitų priemonių.
„Valstybinei ligonių kasai, teritorinių ligonių kasų padaliniams yra duoti nurodymai, kad koordinuotų veiksmus su savo gydymo įstaigomis savo teritorijų ribose, rimtų operatyvią informaciją apie finansinius ir kitokius poreikius ir apibendrinę pateiktų mums. Taip pat kas itin buvo aktualu praėjusią savaitę – dėl leidimų gaminti dezinfekcinį rankų skystį. Tai šios dienos duomenimis yra 14 įmonių, kurioms šis leidimas išduotas, ir turėtų šią savaitę būti pradėtas gaminti ir pasiekti rinką", – sakė A. Veryga.
Paklaustas, ar augant susirgimams Europoje nebūtų prasmės atlikti tyrimus daugiau žmonių, ministras sakė, kad tam ne tik nėra prasmės, bet ir techninių galimybių.
„Mėginius prasmė imti yra tik tada, jei yra atitinkamas simptomatika. Nelabai yra prasmė imti mėginį, nes tai nebūtinai reikš nusiraminimą, ne tyrimas gali būti neigiamas, bet tai nereiškia, kad žmogus neužsikrėtęs ir jam nereikia saugotis. Nes ne mėginys apsaugoja žmogų, o svarbiausia saviizoliacija. Ir tik pasirodžius simptomams atlikti tyrimą. Nes jei imsime tyrimus visiems iš eilės, tai jei svarstoma tirti visus, kurie nusileidžia Lietuvoje, tai tiek žmonių techniškai negalėsime ištirti ir negalėsime ištirti tų, kuriems išties tuos mėginius reikia padaryti“, – kalbėjo A. Veryga.
Italijoje paskelbtas karantinas
Italijos Vyriausybė sekmadienį paskelbė karantino zoną visame Lombardijos regione ir 14-oje Šiaurės ir Centrinės Italijos provincijų: Modena, Parma, Piacenza, Reggio nell'Emilia, Rimini, Pessaro e Urbino, Allesandria, Asti, Novara, Verbano-Cusio-Ossola, Vercelli, Padova, Treviso, Venezia.
Šioje zonoje draudžiama įvažiuoti ir išvažiuoti iš teritorijos be pagrįstos neatidėliotinos priežasties, tačiau iš karantino zonos užsienio šalių piliečiai gali išvykti namo. Italijos Vyriausybė taip pat rekomendavo atsisakyti visų kelionių Italijoje.
Atsižvelgdama į naujausią informaciją, gautą iš Italijos institucijų dėl koronaviruso (COVID-19) plitimo, Lietuvos užsienio reikalų ministerija sekmadienį sugriežtino savo rekomendacijas ir nerekomenduoja vykti į šią šalį.
Italijoje sekmadienį nuo koronaviruso mirė 133 žmonės. Šiuo metu šalyje užfiksuota 366 mirties nuo koronoviruso atvejų, o užkrėtimų skaičius sekmadienį pasiekė vienos dienos rekordą – 1 492. Iš viso šalyje iki šiol užregistruoti 7 375 susirgimo atvejai.
Italija yra pirmoje vietoje pagal mirčių nuo koronaviruso skaičių tarp visų šalių, išskyrus Kiniją, bei užima antrą vietą pagal susirgimų COVID-19 skaičių.
Šiuo metu Lietuvoje nustatytas vienas koronaviruso atvejis – jis praėjusį penktadienį diagnozuotas iš Italijos grįžusiai 39-erių šiaulietei. Iš viso dėl įtariamo koronaviruso yra atlikta 260 mėginių, visi atsakymai yra neigiami. Prevenciškai grįžę iš rizikos regionų yra stebimi 5390 asmenys.
Pagrindinės rekomendacijos dėl koronaviruso:
Įtariamu atveju laikomas toks atvejis, kai žmogui pasireiškia ūmi kvėpavimo takų infekcija, t. y., jaučiamas bent vienas iš šių simptomų: kosulys, karščiavimas, apsunkintas kvėpavimas, ir 14 dienų laikotarpiu iki simptomų pradžios atitinka bent vieną iš šių epidemiologinių kriterijų: arba žmogus turėjo artimą sąlytį su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju, arba keliavo į Kiniją, Šiaurės Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją ir Singapūrą, arba dirbo aplinkoje, kurioje buvo gydomi asmenys, sergantys COVID-19. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Bendrąjį pagalbos centrą, telefonu 112.
Taip pat prašoma registruotis užpildant Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) interneto svetainėje pateikiamą anketą bei dvi savaites vengti artimų socialinių kontaktų.
Esant galimybei reikėtų dirbti iš namų, šiam laikotarpiui gali būti išduodamas ir nedarbingumas. Daugiau informacijos apie tai galima rasti NVSC puslapyje; nesilankyti dideliuose renginiuose, nesinaudoti viešuoju transportu ir pan.
Taip pat – stebėti savo sveikatos būklę (matuoti kūno temperatūrą, stebėti, ar nepasireiškia kvėpavimo takų infekcijoms būdingi simptomai – kosėjimas, dusulys ir kt.).
Jei kitaip sunegalavote, bet nesilankėte minėtose šalyse, dėl sveikatos būklės reikėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas.
Norint išvengti koronaviruso patariama laikytis bendrųjų higienos taisyklių: plauti, dezinfekuoti rankas, laikytis čiaudėjimo ir kosėjimo etiketo.
***
Čaplinskas: koronavirusas pavojingesnis vyresnio amžiaus žmonėms: