Kovo pirmoji pusė buvo gerokai šiltesnė nei vidutiniškai būna tokiu metų laiku. Temperatūra labiau atitiko ne kovo pirmąją, bet antrąją pusę, o kai kuriomis dienomis net ir balandžio pradžią. Vidutinė kovo 1–17 d. laikotarpio oro temperatūra Vilniuje buvo +2,5 °C, o Klaipėdoje +3,5 °C (anomalijos siekė +2,8 ir +2,7 laipsnio). Per kiek daugiau nei pusę mėnesio (17 dienų) Vilniuje buvo 16, o Klaipėdoje – 13 dienų šiltesnės už 1991–2020 m. laikotarpio vidurkį. Vidutiniškai šalčiausia buvo kovo 7–9 dienomis, o šilčiausia – kovo 1 ir 15–16 d.
Kalbant apie kritulius, per 17 dienų kritulių kiekio skirtumas tarp Lietuvos vietovių siekė bent iki keliolikos kartų (visur išmatuota mažiau kritulių nei vidutiniškai ), o tarp Vilniaus ir Klaipėdos – skirtumas siekė 2 kartus: Vilniuje (Trakų Vokėje) iškrito 3,6 mm (t. y. vos 9 % kovo daugiametės kritulių normos), o Klaipėdoje išmatuota 6,7 mm (17 % kovo mėn. vidurkio). Viso kovo mėn. kritulių norma sostinėje siekia 41 mm, o uostamiestyje – 40 mm.
Remiantis dabartiniais skaičiavimais, pirmoji savaitės pusė bus vėsi, o antroji – šiltesnė. Artimiausiomis dienomis iškris nedaug kritulių, iki 1–5 mm.
ANTRADIENĮ kai kur nedideli krituliai, daugiausia lietus. Naktį ir rytą vietomis plikledis, rūkas. Vėjas šiaurinių krypčių, 3–8 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos, dieną 4–9 laipsniai šilumos.
TREČIADIENĮ kai kur nedideli krituliai, vyraus lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 3–8 m/s. Temperatūra naktį nuo 2 laipsnių šalčio iki 3 laipsnių šilumos, dieną 5–10 laipsnių šilumos.
KETVIRTADIENIO dieną vakariniuose rajonuose daug kur palis. Vėjas pietryčių, pietų, naktį 4–9 m/s, dieną 6–11 m/s. Temperatūra naktį nuo 3 laipsnių šalčio iki 2 laipsnių šilumos, dieną 6–11 laipsnių šilumos.
PENKTADIENĮ daug kur palis , dieną vyraus nedidelis lietus. Vėjas pietų, pietvakarių, naktį 6–11 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį 1–6, dieną 6–11 laipsnių šilumos.
ŠEŠTADIENĮ daug kur palis. Vėjas pietvakarių, vakarų, 8–13 m/s. Temperatūra naktį 2–7, dieną 7–12 laipsnių šilumos.
Remiantis dabartiniais skaičiavimais, kitomis dienomis truputį atvės.
Jau žino, kokie orai laukia likusį pavasarį: viena žinia yra bloga, kita – gera
Vilniaus universiteto Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas, klimatologas Gintautas Stankūnavičius pateikia naujausią pasaulio orų pažvalgą ir prognozę.
Anot klimatologo, antra kovo mėnesio pusė – tai laikas, kai žiemos sezonui būdingas atmosferos termobarinis laukas ima persitvarkyti į pavasario-vasaros režimą, nors tai vyksta ne taip greitai, kaip norėtųsi.
„Sibiro (Azijos) žiemos anticiklonas dar stiprus, tačiau jo cirkuliacijos sistema jau neapima 2/3 Eurazijos teritorijos, kaip žiemą. Be to, virš Rytų Sibiro ir Tolimųjų Rytų vis dažniau pasirodo gilūs su sniegu ir pūgomis ciklonai, rodantys, kad kontinentinio žiemos anticiklono sistema jau nėra tokia patvari. Indijoje dar sausasis sezonas, bet dienos oro temperatūra net ir šiaurinėje šalies dalyje jau kyla aukščiau +30 °C (centrinėje iki +40 °C), o iš pietų vis dažniau (daugiausia Bengalijos įlankos pakrantėje) prasiskverbia konvekcinių kritulių zonos. Artimuose Rytuose – tai bene paskutinis tikrai drėgnas mėnuo, kurio kritulių kiekis lems ateinančio sezono derlių ir vandens išteklius. Virš Europos atmosferos cirkuliacija dar labiau būdinga žiemai, tačiau ciklonų intensyvumas ir bendras vakarų–rytų krypties oro srautas aukštesniuose troposferos sluoksniuose yra susilpnėję.
Antroje kovo mėnesio pusėje taip pat yra jūros (vandenyno) paviršiaus temperatūros vėsimo pabaiga Šiaurės pusrutulio vidutinėse ir subtropinėse platumose. Europos sektoriuje anksčiausiai ima šilti Viduržemio jūros vandens paviršius, kurio temperatūra dabar atvirose akvatorijose kinta nuo +18–18,8 °C pačioje rytinėje jūros dalyje iki +12–15 °C šiaurės vakarinėje dalyje. Priekrantėse vanduo gali būti keliais laipsniais vėsesnis.
Balandžio mėnesio pradžioje intensyviai šyla Juodosios ir Azovo jūros akvatorijos bei Atlanto vandenyno pakrantė ties pietine Portugalija ir pietvakarine Ispanija, o balandžio mėnesio antroje pusėje – Baltijos pietinė dalis ir seklios jos centrinės dalies įlankos. Tuo pat metu didėja ir Biskajos įlankos vandens paviršiaus temperatūra“, – teigia G. Stankūnavičius.
Kaip rodo ilgalaikės prognozės, likęs kovas ir balandžio pradžia turėtų būti šiltesni ir sauseni už vidurkį.
„Nepaisant laikino atvėsimo kitos savaitės pradžioje ilgalaikių prognozių duomenys rodo likusią kovo mėnesio pusę būsiant kiek šiltesne už daugiametį vidurkį, panaši tendencija turėtų laikytis ir balandžio mėnesio pradžioje, tačiau Baltijos regione prognozuojamas aukštesnis už vidutinį slėgio laukas turėtų lemti sausesnius nei įprasta šiam laikotarpiui orus“, – praneša G. Stankūnavičius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!