• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Klimatologas doc. Gintautas Stankūnavičius pateikė apžvalgą, kokie mūsų laukia orai artimiausiu metu ir koks gali būti vasaris. Pasak klimatologo, tikintiems liaudiškais spėjimais, vakar diena atskleidė, kokia bus likusi žiema ir pavasaris, ką pranašauja Barsukas.

Klimatologas doc. Gintautas Stankūnavičius pateikė apžvalgą, kokie mūsų laukia orai artimiausiu metu ir koks gali būti vasaris. Pasak klimatologo, tikintiems liaudiškais spėjimais, vakar diena atskleidė, kokia bus likusi žiema ir pavasaris, ką pranašauja Barsukas.

REKLAMA

Pasak klimatologo, vakar buvo pusiaužiemis, na, bent seniau tokiu buvo laikomas. Ar tai klimatinis žiemos vidurys turbūt, priklauso nuo to, kaip mes identifikuosime žiemą.

„Jeigu pagal pastovios sniego dangos trukmę – tai pastaraisiais dešimtmečiais šis kriterijus nėra tinkamas – pastovi sniego danga susidaro ne kasmet ir net susidariusi paprastai nesilaiko ilgiau nei 1,5– 2 mėnesius. Jeigu žiema laikysime laikotarpį, kai vidutinė paros oro temperatūra pastoviai būna žemesnė už 0 °C – tai taip pat nėra pastovu pastaruoju metu: nei didesnėje Lietuvos dalyje, nei juo labiau pajūryje“, – socialiniame tinkle „Facebook“ dalinosi G. Stankūnavičius.

Ką pranašauja Barsukas?

Klimatologas primena, kad pagal šios dienos orus seniau buvo spėjama likusi žiemos dalis ir pavasario pradžia.

REKLAMA
REKLAMA

„Buvo tikima, kad barsukas šią dieną pirmąkart nuo vėlyvo rudens išlenda iš savo urvo ir apsidairo. Jeigu diena saulėta – barsukas mato savo šešėlį, todėl grįžta į savo urvą ir verčiasi ant kito šono (ant kurio negulėjo) ir žiemos pabaigos dar reiks laukti tiek pat, kiek praėjo nuo žiemos pradžios. Debesuotą ar apsiniaukusią dieną barsukas savo šešėlio nematys, todėl grįžęs į urvą gulsis ant to paties šono ir žiemos pabaigos nereiks ilgai laukti. Šiandien pagal orų pobūdį, beje, tinka pastarasis variantas ir galėtume spėti, kad žiema ilgai netruks. Rytų slavų šalyse ši diena vadinama Tatjanos diena (Татьянин день), jos orais vadovaudamiesi taip pat spėdavo apie ateinančius sezonus. Pavyzdžiui, jei auštant dangus giedras, tai pavasaris ateis anksti. Jeigu sninga – bus lietinga vasara, pučia šiltas vėjas – bus sausa vasara, didelės sniego pusnys – lauk gero derliaus ir kt“, – pranašauja G. Stankūnavičius.

REKLAMA

Praneša, kokie bus artimiausių dienų orai

„Pakalbėkime jau ne apie liaudiškus orų spėjimus, o apie meteorologines prognozes. Aukšto slėgio sritis – juosta, apėmusi visą Vidurio, Vakarų Europą bei Baltijos regioną nuo šiandien ėmė silpnėti, stiprėjo anticiklonas virš Šiaurės rytų Atlanto. Žemo slėgio sritis atslinkusi nuo šiaurinių Šiaurės Atlanto akvatorijų į Skandinaviją atnešė atšilimą, kuris pirmiausia prasidėjo Šiaurės Europoje, o vėliau plėsis į pietryčius. Šiandien dėl to atšilo iki +1 – +6 °C visame Baltijos regione, labiausiai Vidurio Švedijoje ir Suomijoje, mažiau Estijoje, vakarinėje Latvijoje ir Lietuvos vakaruose ir šiaurės vakaruose. Šis ciklonas rytoj jau bus virš Naujosios Žemės ir Atlanto vandenyno šiluma, nors ir susilpnėjusi, nukeliaus į šį Arkties regioną. Lietuvos pajūryje išliks teigiama oro temperatūra, o rytuose – silpnas, malonus šaltukas. Penktadienį (o šiaurės vakaruose ir vietomis kitur ketvirtadienį) Lietuvą pasieks silpstantis atmosferos frontas iš šiaurės vakarų. Pietinėje ir rytinėje šalies dalyse prognozuojamas silpnas sniegas, kitur šlapdriba, o pajūryje daugiausia lietus su šlapdriba. Už fronto slėgis kils. Šeštadienį dieną orus lems aukšto slėgio gūbrys, tačiau su šiuo gūbriu atkeliavusi oro masė bus drėgna, todėl gali vietomis truputį pasnigti, oro temperatūra sieks +1 – -4 °C. Sekmadienį Lietuvą vėl pasieks naujas (kito ciklono) atmosferos frontas su šlapdriba, sustiprės pietvakarių vėjas (pajūryje iki štorminio), tačiau gausiausi krituliai ir atšilimas prognozuojami ateinantį pirmadienį.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmadienį ir antradienį Lietuva išliks gilaus Skandinavijos ciklono pietinėje dalyje, stiprus pietvakarių vėjas antradienio naktį keisis į vakarų ir šiaurės vakarų ir palaipsniui silpnės. Likusią savaitės dalį oro masės į pietinę Baltijos regiono dalį keliaus iš šiaurės vakarų – nuo šiaurinės Šiaurės Atlanto dalies. Ypač daug kritulių iškris priešvėjiniuose Skandinavijos kalnų šlaituose (Norvegija) ir Islandijoje, gausiau jų bus taip pat Baltijos šalių vakariniuose rajonuose. Kitos savaitės pabaigoje vėl įsivyraus anticikloniniai orai, krituliai liausis, oro temperatūra pajūryje artima 0 °C, rytuose – -1 – -6 °C.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europoje dar ne pavasaris, tačiau dėl gerokai į šiaurę nutolusių Atlanto ciklonų trajektorijų didžiausia šilumos anomalija yra ir toliau laikysis Rusijos šiaurėje ir vakarinėje Arkties dalyje. Priešingai, dėl anticikloninių mažai debesuotų orų, šalčiau už normą bus Ispanijoje ir Portugalijoje. Na, o vasarišką šilumą artimiausiu metu bus galima rasti nebent Egipto, Izraelio (Raudonosios jūros) kurortuose. Kanarų salose dėl lėtai judančio subtropinio ciklono prognozuojamas permainingas debesuotumas ir trumpalaikis lietus. Stiprūs šalčiai vis dar vyrauja Rytų Sibire ir Tolimuose Rytuose. Minimali oro temperatūra Amūro srityje ir Chabarovsko krašto pietuose krinta iki – 40 °C ir žemiau, o Jakutijos (Sachos respublika) centrinėje dalyje – iki -46 – - 58 °C, Kinijos Heilongdziango provincijoje – iki -36 – -42 °C. Ilgalaikį anomalų šaltį lemia ne tik sustiprėjęs Sibiro (Azijos) anticiklonas, bet ir poroje veikianti labai intensyvi žemo slėgio sritis Ochotsko jūros ir Kamčiatkos pusiasalio rajone. Šie dariniai suformavo stiprų šalto žemyninio oro srautą nuo Rytų Sibiro centrinės dalies link Japonijos jūros ir Korėjos pusiasalio“, – pranašauja G. Stankūnavičius.

Pasak klimatologo, remiantis ilgalaikių orų prognozių duomenimis pirma vasario mėnesio pusė Baltijos šalyse prognozuojama šiltesnė ir drėgnesnė už daugiametę, o sausesni ir ramesni orai prognozuojami vasario antroje pusėje – antro dešimtadienio pabaigoje, trečio pradžioje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų