Šių metų rugpjūčio 7–19 dienomis ELTA užsakymu rinkos ir viešosios nuomonės tyrimo kompanija „Baltijos tyrimai“ teiravosi Lietuvos gyventojų, ar šie pasitiki įvairiais šalies institutais.
Nors prielankumas Lietuvos kariuomenei ir smuko, ji vis tiek vertinama palankiausiai tarp visų institucijų. Anot apklausos, šalies kariais teigia pasitikintys 74 proc. respondentų, o 21 proc. ją vertina neigiamai.
Antroje vietoje šiame reitinge – vos mažesnį visuomenės pasitikėjimą turinti policija. Palankiai ją vertina 73 proc. apklaustųjų ir 21 proc. sako ja nepasitikintys.
Nežymiai nuo kariuomenės ir policijos atsilieka Prezidento institucija. Palankiai ją vertina 70 proc. gyventojų, o 25 proc. vertina kritiškiau.
Gyventojai taip pat yra linkę pasitikėti Bažnyčia ir „Sodra“ . Šiomis institucijos pasitikintys nurodė šeši iš dešimties apklaustųjų. Apie Bažnyčią teigiamai atsiliepė 63 proc. gyventojų, priešingos nuomonės laikėsi 29 proc., „Sodra“ – atitinkamai 62 proc. ir 30 procento.
Tuo metu pusė ar kiek daugiau nei pusė respondentų sako pasitikintys savivaldybėmis (55 proc. pasitiki ir 37 proc. nepasitiki) ir Lietuvos žiniasklaida (48 proc. pasitiki ir 46 proc. nepasitiki).
Menkiausią pasitikėjimą tarp institucijų turi teismai, Vyriausybė ir Seimas. Apklausos duomenimis, kiek daugiau nei trečdalis (36 proc.) apklaustųjų nurodė, kad pasikliauja šalyje dirbančiais teismais, ir 52 proc. – kad nepasitiki.
Visuomenės palaikymo nesulaukė nei Vyriausybė, nei Seimas
Kaip rodo apklausa, 36 proc. respondentų, tiek, kiek ir teismais, teigiamai atsiliepia apie premjerės Ingridos Šimonytės vadovaujamą Vyriausybę. Tuo metu 59 proc. nurodė, kad nepasitiki Ministrų kabinetu.
Vis tik menkiausią visuomenės pasitikėjimą turi Seimas. Jam, gyventojų nuomone, atiteko paskutinė reitingo pozicija. Šalies parlamentu teigė pasitikintys 28 proc. respondentų, o daugiau nei pusė (66 proc.) palankumo šiai institucijai sako nejaučiantys.
Tyrimo metu asmeninio interviu būdu apklausta 1 018 Lietuvos gyventojų, apklausa vyko 109-iuose atrankos taškuose. Apklaustųjų sudėtis atitinka 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų sudėtį pagal lytį, amžių, tautybę, gyvenvietės tipą. Apklaustų žmonių nuomonė rodo 18 metų ir vyresnių Lietuvos gyventojų nuomonę.
Tyrimų rezultatų paklaida iki 3,1 proc.