Viena Lietuvos pedagogė pasidalino mokytojams Klaipėdoje siunčiamu laišku dėl esą privalomo testavimo nuo Covid-19. Jame rašoma, kad, neva pagal Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymą, atsisakę pasiskiepyti mokytojai privalės reguliariai tirtis dėl Covid-19.
„Nepateikę testų rezultatų darbuotojai gali būti prilyginami, kaip nepasitikrinę sveikatos pagal Darbo tvarkos taisyklių 137 punktą – „Darbuotojas, nustatytu laiku nepasitikrinęs sveikatos, nušalinamas nuo darbo, ir jam už tą laiką, kol pasitikrins sveikatą, darbo užmokestis nemokamas“, – rašoma laiške pedagogams.
Tiesa, visai neseniai švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė patikino, kad skiepytis pedagogams nėra privaloma ir jie galės dirbti ir neskiepyti.
„Keliamas klausimas, ar kontaktiniu būdu galės dirbti nepasiskiepiję pedagogai. Vakcinavimas nėra privalomas, dirbti galės ir nepasiskiepiję mokytojai, tačiau neabejoju, kad dauguma pedagogų pasinaudos galimybe ir skiepysis“, – pirmadienį spaudos konferencijoje kalbėjo ministrė J. Šiugždinienė.
Tačiau ketvirtadienį Švietimo, mokslo ir sporto ministerija patikslino, kad dirbti negalės tie mokytojai, kurie nei skiepysis, nei testuosis.
„Jeigu nesiskiepija ir nesitestuoja nuo užkrečiamų ligų, vadovui atsiranda prievolė jį nušalinti“, – žuranlistams sakė ministerijos kancleris Tomas Daukantas.
Savo ruožtu Klaipėdos savivaldybė tvirtina, kad tarp pedagogų plintanti žinutė yra klaidinanti.
„Tiek skiepijimas, tiek testavimas yra siūloma kaip galimybė, abiem atvejais galioja savanoriškumo principas, nei skiepyti, nei testuoti mokyklų darbuotojų, jei šie nesutinka, nenumatoma“, – teigiame Klaipėdos savivaldybės komentare.
Pradinukai į mokyklas galėtų grįžti jau vasario pabaigoje
Pradinukai į mokyklas galėtų grįžti jau vasario pabaigoje, jeigu sergamumo rodikliai ir toliau mažės, sako J. Šiugždinienė.
„Planuojame, kad pradinukai galėtų grįžti į mokyklas dar vasario pabaigoje po atostogų, tačiau tai taps realu tik tada, kai sergamumo koronavirusu rodiklis bus mažiau kaip 200 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų dalis – mažiau kaip 10 procentų“, – sakė ministrė
Abiturientai, pasak jos, į mokyklas galėtų grįžti sergamumo rodikliui siekiant 150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, o teigiamų testų daliai sudarant ne daugiau kaip 5 procentus.
Pasak ministrės, šie Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos siūlymai dar bus derinami su Vyriausybės ekspertų taryba.
Statistikos departamento duomenimis, pirmadienį 14 dienų sergamumas Lietuvoje siekė 443,1 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Teigiamų testų dalis sudaro apie 10 procentų.
„Labai svarbu mokytojų vakcinacija. Ji jau prasidėjo ir tikimės, kad ji eisis gerai ir ikimokyklinio ugdymo ir pradinio ugdymo įstaigų mokytojai bus paskiepyti, labai tikimės, per vasario mėnesį“, – sakė J. Šiugždinienė.
Didesnė dalis moksleivių, išskyrus pradinukus, į nuotolinį ar mišrų mokymą perėjo nuo pernai lapkričio 7-osios, įvedus antrąjį karantiną. Nuo gruodžio vidurio priėmus sugriežtinimus, pereita prie visuotinio nuotolinio mokymo, pradinukai išleisti atostogų, o nuo sausio taip pat mokosi tik nuotoliniu būdu. Nuotolinis mokymas buvo įvestas ir per pirmąjį karantiną pernai pavasarį.
Vyriausybė nuo sausio 21 dienos leido į mokyklas grįžti visų klasių moksleiviams, kurie patiria sunkumų mokydamiesi iš namų.