Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Akmenės Ventos gimnazijos moksleivio rankose – iš popieriaus iškirpti piešti mobilieji telefonai. Tikrus mokykloje naudoti mokyklos administracija uždraudė dar mokslo metų pradžioje.
„Grįžus po nuotolinio mokymo, pasijuto labai stiprus mokinių prisirišimas prie technologijų ir jiems jau sunku buvo sukoncentruoti dėmesį pamokoje, sunku bendrauti gyvai, jie jau įprato visada naudotis technologijomis“, – teigė Akmenės rajono Ventos gimnazijos direktorė Daiva Gricienė.
Buvo sunku, bet priprato
Pamokos pradžioje mokytojai, anot direktorės, sugaišdavo iki 15 minučių, kol priversdavo mokinius pasidėti telefonus. Dabar vos tik atėję į mokyklą vaikai turi telefonus pasidėti į savo rakinamą spintelę ir gali išsitraukti tik trumpam.
„Galima atrašinėti svarbiausias žinutes, paskambint mamai ir pasidėti vėl“, – paaiškino moksleivė Neila.
Direktorė neslepia, kai kurie vaikai iš pradžių purkštavo dėl draudimo net ir per pertraukas naudotis telefonais, bet perkalbėti mokyklos vadovės nemėgino.
„Iš pradžių buvo labai sunku, nes vis tiek buvom pripratę tais telefonais naudotis, kada tik norim, aišku, ne pamokų metu“, – tikino Neila.
Tačiau jau po kelių savaičių mokytojai pastebėjo pokyčius.
„Vaikai vėl tapo vaikais, jie tapo guvūs, pradėjo bendrauti tarpusavyje, nes taip būdavo, sėdi prie palangės ir rašo vienas kitam žinutes, nors šalia yra“, – džiaugėsi D. Gricienė.
„Būdavo labai rimta problema, jie apsimesdavo, sakydavo, kad aš ieškau žodžio, ką jisai reiškia, o ar iš tikrųjų taip būdavo, ar ne, būdavo sunku sužinot“, – tikino anglų kalbos mokytoja Vitalija.
Privalumų įžvelgia ir vaikai
Privalumų dėl telefonų draudimo įžvelgia ir mokiniai.
„Šiaip gerai, kad taip padarė, nes per pertraukas sėdėdavo vien su telefonais, nebūdavo įdomu, o dabar, kai nėra telefonų, tiesiog su draugais linksmiau ir geriau“, – kalbėjo moksleivis Girnius.
„Geriau, nes mes su draugais galime kartu pabūti, pažaisti, o ne spaudinėti telefone žaidimus, kurie mums nieko nepadeda“, – antrino moksleivė Eli.
„Mes tiesiog daugiau susibendraujam, mes vis sugalvojam žaidimų iš galvos“, – kalbėjo moksleivė Milėja.
O Vilniaus kunigaikščio Gedimino progimnazijos mokytojai patys sprendžia, drausti jų pamokų metu ir per pertraukas naudotis mobiliaisiais, ar ne. Pradinukai dažniausiai net ir pertraukas leidžia be telefonų.
„Blogis yra tada, kai jie, naudodamiesi išmaniaisiais įrenginiais, tyčiojasi, fotografuoja ar siuntinėja tam tikrus padirbinius, filmukus“, – teigė Kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktorius Rimantas Remeika.
Moksleiviai prisipažįsta, kartais naudojasi telefonais, nors ir draudžiama.
„Dažniausiai mes skambinam tėvams, kartais neatsiklausę, kai kurie pasižiūri į telefonus, nors nelabai galima“, – pasakojo ketvirtokė Ditė.
„Iš pradžių mokytojos nervus po truputį gadini, įklimpsti į tą telefoną, negali po to atsitraukt, galvoji apie tą telefoną per pamoką“, – pripažino ketvirtokė Aistė.
Kartais dėl telefonų ir pasipyksta.
„Vieni vaikai sako, kad tu padėk telefoną, mokytoja pamatys ir supyks, kiti sako, kad čia mano telefonas, mano teisė“, – dėstė Ditė.
Tėvai atsakomybę permeta
Konfliktų dėl mobiliųjų kyla ir su tėvais.
„Negalima skambinti vaikams pamokų metu, bet dažnai skambina ir tiesiog reikalauja, kodėl mano vaikas neatsiliepia“, – tikino R. Remeika.
Kai kurie tėvai, anot direktoriaus, jaučiasi bejėgiai prieš vaikus, nenori jiems pasirodyti blogi ir atsakomybę dėl mobiliųjų permeta mokyklai.
„Sako, kad aš negaliu vaikui uždrausti arba išinstaliuoti, pavyzdžiui, „TikTok‘o“, nes kiti vaikai tą turi. Ir aš negaliu, jūs, sako, uždrauskit“, – paaiškino R. Remeika.
Nors draudimo rezultatai akivaizdūs, Švietimo ministerija įvesti draudimo visose mokyklose nesiruošia.
„Yra teisinga, jeigu mokyklos bendruomenės sutaria ir su tėvais, ir su pedagogais, ir su vaikais ir tokį sprendimą priima. Ar priimti ministerijos lygmeniu tokį sprendimą, mes šiuo metu nesvarstome“, – kalbėjo švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė.
Anot Kunigaikščio Gedimino progimnazijos direktoriaus, mobiliųjų visiškai uždrausti neišeitų, nes, kai trūksta vadovėlių ir kompiuterių, telefonus mokiniai naudoja per pamokas.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.
Dabar ES priklauso vaikams ir įvairaus plauko "skriaudžiamiesiems". Jų teisės aukščiau visko, visiems kitiems- mokesčiai ir privaloma tolerancija.