Ketvirtadienį parlamentaras Petras Gražulis kartu rugpjūčio 10 d. proteste prie Seimo dalyvavusiais – Šeimų sąjūdžio vadovu Raimondu Grinevičiumis ir Seimo nariu Nagliu Puteikiu – surengė spaudos konferenciją dėl kilusių riaušių ir jų metu sulaikytų asmenų.
Kritika iš Gražulio
P. Gražulio teigimu, policija žinojo apie riaušes dar joms neprasidėjus ir jų metu suėmė ne tuos žmones: „Profesionalų nesuėmė, juos globojo. Kai mes rodome pirštu į Baltarusiją ir aš prisimenu masinius mitingus, galvoju, kad Lukašenka provokacinių būdu dar nepriaugo Lietuvos konservatorių. Jam reikia dar mokytis iš konservatorių“, – aiškino jis.
P. Gražulio teigimu, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Saulius Skvernelis kreipėsi į jį, prašė nuraminti piktybiškai nusiteikusius asmenis.
„Aš pasakiau, kad įvyko solidus, gausus mitingas, tai džiaukimės. Neleiskime, kad būtume išprovokuoti, nes to siekia konservatoriai“, – kaltino parlamentaras.
Šeimų sąjūdis anksčiau pranešė, kad sulaikytos jo narės Adelina Sabaliauskaitė ir Vitolda Račkova, nors jos, pasak organizacijos atstovų, tik filmavo ir net ramino protestuotojus, kad šie nemėtytų akmenų.
P. Gražulis taip pat teigė, kad buvo sulaikyta Seimo nario Valdemaro Valkiūno padėjėja Nendrė Černiauskienė. Jis tikino, kad ši teigė pati buvusi pastumta ir krisdama griebė už ją pastūmusio vyro drabužių, už ką ir buvo sulaikyta.
Šeimų sąjūdis neprisidėjo prie mitingo organizavimo?
Šeimų sąjūdžio asociacijos vadovas Raimondas Grinevičius spaudos konferencijos metu informavo, kad jie su šiuo mitingu esą nėra susiję. Anot jo, tris savaites prieš mitingą asociaciją pasiekė informacija, kad valdantieji diskredituos juos kaip organizaciją.
„Gal tokių veiksmų kaip įvyko nesitikėjome, bet kažką panašaus nujautėme. Todėl buvo priimtas sprendimas, kad mūsų nariai dalyvaus šiame proteste kaip asmenys, piliečiai, jokių bendrų veiksmų organizuoti nebuvo. Mūsų prognozės išsipildė pilnumoje. Pats mitingas, kaip matėte, vyko sklandžiai, puikiai, iki 16 val. <…> Filmuotose medžiagose matoma, kad po tam tikrai automobiliais tam tikruose įpakavimuose sudėti akmenys. Irgi pasiruošimas“, – sakė R. Grinevičius.
Kaip ir P. Gražulis, taip ir jis kritikavo pareigūnų darbą: „Pirmiausia buvo sulaikomi ne asmenys, kurie kurstė nesantaiką, bet žmonės, kurie darė tiesiogines transliacijas. Mūsų duomenimis, 4 žmonės, kurie darė tiesiogines transliacijas. Ką pasako tas dalykas? Į viešumą negali išeiti, veidai tų, kurie mėtė asmenys, negali būti nustatyti. Paima visiškai nekaltus žmones ir reiškia jiems kaltinimus“, – dėstė jis.
„Planas X buvo surežisuotas. Konstatuojame faktą, kad visą konfliktą išprovokavo ne piliečiai ir ne žmonės, o ta juoda grupė asmenų“, – apie riaušių policininkus sakė jis.
Šeimų sąjūdis rugsėjo 10 dieną rengia protestą Gedimino prospekte ir prie Seimo. Anot jo, sąmoningai norima pašalinti kai kuriuos žmones, rengiančius šį protestą: „Tai yra didelė klaida, nes šiuos asmenis pašalinus stovi 10 asmenų, kurie tą darbą atliks gal ir geriau“, – sakė jis.
Seimo narys Naglis Puteikis praneša, kad P. Gražulis sudarys komisiją, kuri neva spręs klausimus, kodėl nekaltieji sėdi areštinėje, o provokatoriai vaikšto laisvėje: „Bus išsiųstas laiškas ir generalinei prokuratūrai. Tikimės, kad ir Seimas sudarys tokią komisiją“, – sakė jis.
„Jeigu Seimas tokios komisijos nesudarys, o prokuratūra toliau vykdys politikų, (Agnės) Bilotaitės nurodymą surasti kažkokią mistinę organizaciją, kuri koreguoja veiksmus tarp maištų pabėgėlių stovyklose ir to, kas buvo vakar – jeigu prokuratūra taip elgsis, teks sudarinėti visuomeninę komisiją“, – teigė jis.
P. Gražulis sakė, jog yra parengęs klausimus teisėsaugos atstovams.
Po riaušių policija saugo Seimą, Vyriausybė aptverta tvora
Po vėlų antradienio vakarą kilusių riaušių prie Seimo policijos pareigūnai trečiadienio rytą tebesaugojo parlamento prieigas.
Pastatas atitvertas maždaug 75 metrų perimetru „Stop“ juosta.
Automobilius, sukančius į A. Tumėno gatvę, kuri antradienio vakarą buvo užblokuota, pareigūnai stabdo ir klausia, kokiu tikslu vykstama.
Trečiadienio rytą užtvertas ir priėjimas prie Vyriausybės rūmų Vilniuje. Ji aptverta metaline tvorele ir „Stop“ juosta. Čia taip pat budi policijos ekipažai.
Trečiadienį Vyriausybė sprendė dėl naujų ribojimų imuniteto nuo COVID-19 neturintiems asmenims.
Kas priimta, galite skaityti straipsnyje: Nauji ribojimai neskiepytiems: apsipirkti galės ne visur, teks pamiršti apie grožio salonus, barus ir kavines
Antradienį Vilniuje prie Seimo būtent dėl to surengtas masinis protestas, vėliau virtęs riaušėmis. Pasibaigus darbo dienai ir parlamentarams skirstantis po neeilinės sesijos protestuotojai buvo užtvėrę visus išėjimus iš parlamento rūmų ir užblokavę vidinio Seimo kiemo vartus.
Seimo nariai iš rūmų galėjo išeiti, tačiau juos tuoj pat apsupdavo protestuotojai ir imdavo reikšti savo pasipiktinimą, užgauliodavo, dalis sulaukė grasinimų. Išvykti automobiliu iš Seimo iš pradžių buvo neįmanoma.
Vakare atvykusi riaušių policija atstūmė protestuotojus nuo kiemo vartų ir padarė išvažiavimo koridorių.
Pareigūnai panaudojo ašarines dujas. Akcijos dalyviai į pareigūnus mėtė, butelius, akmenis, signalines raketas, sprogdino petardas ir pan.
Dėl antradienio vakarą vykusių riaušių prie Seimo rūmų sulaikyti 26 asmenys, nukentėjo 18 pareigūnų, pranešė policija.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl riaušių organizavimo.