Ne kartą teisiamųjų suole dėl antivalstybinių veiklų sėdėjęs Vaidas Lekstutis protesto išvakarėse pasidalino įrašu, kuriame atskleidė, kas iš tiesų organizavo antradienį vykusį protestą prie Seimo.
Apie tai savo Youtube kanale trečiadienio rytą pranešė buvęs ekspremjero Sauliaus Skvernelio patarėjas, visuomenininkas Skirmantas Malinauskas.
V. Lekstutis teigė, kad už mitingo organizavimą atsakinga ne tik protestų rengimu išgarsėjusi pedagogė Astra Genovaitė Astrauskaitė, kaip buvo skelbta viešai, bet ir Antanas Kandrotas, žinomas pravarde Celofanu, kalėjime sėdėjęs ir šiuo metu teisiamas dvejose bylose. Vyro teigimu, prie šių asmenų prisidėjo ir Kęstutis Tamašauskas, dar gegužės mėnesį kartu su A. G. Astrauskaite perdažęs vaivorykštės spalvų perėją Vilniuje juodai.
Įraše V. Lekstutis taip pat dėstė, kad pagrindinis protesto rėmėjas buvo europarlamentaras Viktoras Uspaskichas, anksčiau raginęs žmones pirkti neva stebuklingą vandenį, gydantį nuo koronaviruso.
„Man ten skambinėja, rašinėja, sako, ar žinai, kad sceną, viską apmokėjo Uspaskichas. Taip, žinau, šitoje vietoje panikuoti nereiktų. Aišku, keista, kad organizatoriai – Kęstutis Tamašauskas, jaunuolis, kuris perėjas dažė, Astra Genovaitė, Antanas Kandrotas – pagrindiniai organizatoriai pasirinko būtent Uspaskichą kaip pagrindinį rėmėją scenai apmokėti, garso įrangai ir visą kitą“, – vaizdo įraše dėstė jis.
„Aš kalbėjau su Astra prieš keletą dienų, sakau, duokite sąskaitą, paskelbkime. Ji sako, kad gal dėžutę renginio metu. Bet vis dėlto buvo priimtas sprendimas, kad visą šitą finansuoja Uspaskichas. Aš taip nedaryčiau, jei aš organizuočiau, aš atsiribočiau nuo visų politinių partijų, nes ir Darbo partija tikrai nešvari, o Uspaskichą kaip politiką vertinti galima tikrai nevienareikšmiškai“, – teigė V. Lekstutis.
Tiek V. Lekstutis, tiek kiti teisti asmenys – šešerių metų kalėjimo bausmę už šnipinėjimą Rusijai gavęs Algirdas Paleckis ir Andrius Lobovas – dukart teistas už automobilių vagystes, gavęs pusantrų metų laisvės apribojimo bausmę už neteisėtą informacijos rinkimą apie tam tikrus žmonės – protesto dalyviams kalbėjo nuo scenos, audrino minią.
„Ar aš rėmėjas, ar ne rėmėjas – nežinau“
Naujienų portalas tv3.lt susisiekė su A. G. Astrauskaite, kuriai Vilniaus savivaldybė išdavė leidimą organizuoti mitingą prie Seimo, ir pasiteiravo, ar minėta informacija yra tiesa.
Klausimą, ar V. Uspaskichas rėmė protestą, ji paneigė, tačiau vos išgirdusi tolimesnius klausimus, pakeitė balso toną ir pareiškė daugiau nieko nekomentuosianti.
„Viktoras Uspaskichas protesto nefinansavo. Tai yra netiesa. <…> Kreipkitės pas py...us informacijos“, – aiškino ji.
Susisiekėme ir su A. Kandrotu, vaizdo įraše įvardytu kaip protesto organizatoriumi.
Jis informaciją apie protesto organizavimą paneigė ir teigė nežinantis, kas finansavo visą renginį: „Aš nelendu į svetimų žmonių finansus, tik į mano lenda“, – sakė jis.
Pats A. Kandrotas sakydamas kalbą nuo scenos mitingo dalyviams ragino juos protestuoti nebijant baudų, kalėjimų, grasinimų.
„Čia parėkauti neužteks. Čia reiks eiti ir eiti. Jie per 30 metų užsiaugino skūrą. <…> Reikia priversti juos mus išgirsti. Ar mes turėsime tiek žmonių, kad policija nebeprivažiuos?“, – klausė jis.
Nors ir A. G. Astrauskaitė naujienų portalui tv3.lt tikino, kad protesto V. Uspaskichas finansiškai nerėmė, jis tą informaciją patvirtino pats.
Tiesa, iš pradžių jis neigė, bet užklausus, ar davė pinigų scenos įrengimui, neslėpė, kad tai yra tiesa.
„Aš rašiau, kad jeigu kviečiate mane pakalbėti, padarykite gerą įgarsinimą. Jeigu reikia, aš galiu prisidėti, bet prie jokio kito organizavimo aš nesu prisidėjęs. <…> Ar aš rėmėjas, ar ne rėmėjas – nežinau. Aš buvau dalyvis ir to nesikratau“, – sakė europarlamentaras.
Kokią sumą tam skyrė, V. Uspakichas neatskleidė, nes jam reikėjo pasitikslinti.
„Reikia pasidomėti dabar, nežinau. Aš turiu paklausti. Tik garsą (finansavau – aut. past.)“, – kalbėjo jis.
Praėjus keletui valandų po naujienų portalo tv3.lt pokalbio su europarlamentaru Darbo partija išplatino pranešimą, kuriame vėl paneigė, kad V. Uspaskichas buvo prisidėjęs prie protesto finansiškai.
„Viešojoje erdvėje paskleista dezinformacija, kad Darbo partija organizavo ir finansavo rugpjūčio 10-osios mitingą prie Seimo, neatitinka tikrovės.
Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas griežtai neigia, kad prisidėjo prie mitingo organizavimo ir smerkia bet kokias riaušes, nes tai diskredituoja pagrindinę mitingo idėją – žmogaus teises į laisvą pasirinkimą“, – nurodoma pranešime.
Kreipėsi į žmones
Pats V. Uspaskichas antradienį dalyvavo proteste prie Seimo. Kaip ir A. Kandrotas, ant scenos jis kalbėjo mitinguotojų miniai, ragindamas kovoti žmones iki galo.
Iš pradžių kalbėti susirinkusiems jam sekėsi ne visai sklandžiai, nes garso technika, kurią jis naujienų portalui tv3.lt patvirtino finansavęs, turėjo trukdžių. Eigoje viskas susitvarkė.
„Jeigu mes kažką patarsime, rėksime, kad kažkas turi atsistatydinti, niekas nuo to nepasikeis. Jeigu pakarsim, niekas nepasikeis. Turime kovoti iki galo. Jeigu po šito signalo valdžia neišgirs, tai mes užpildysime visą Vilnių. Mes pastatysime palapines, netriukšmausim ir gyvensime ten iki pergalės. Sveikas žmogus negali išeiti į gatvę, kad neerzintų šių narkomanų. Visi tapo „populaižiai“. Mes žmonės su sveiku protu. 10 metų nevartoju tablečių, bet mane irgi norėjo ant adatų pasodinti. Taip neturi būti. Valdžia nori pripažinti narkomanus, alkoholikus ir visus pasodinti ant adatų.
Žinote, negirdėjau visokių prezidentų, bet jeigu šitas neatsistoja į šio nomenklatūros pusę, jau gerai!“, – antradienį proteste aiškino V. Uspaskichas.
Nepalaiko riaušių ir netaikių protestų
Naujienų portalas tv3.lt jau rašė, kad protestas, turėjęs trukti nuo 9 iki 17 val. tęsėsi iki vėlumos, išaugo į riaušes su pareigūnais.
V. Uspaskichas teigia abejojantis, kad jo išsakytos mintys galėjo išprovokuoti antradienio naktį vykusius įvykius ir sako, kad „žmonėms neduodant pakalbėti, jie išeina ir daro savo tribūnas“ .
„Reikia kviesti juos kalbėti ir nereiks jiems rengti tokios tribūnos. Aš labai norėčiau, kad valdžia išgirstų žmones, kurie ateina į mitingą, kad nereikėtų daryti kitokių mitingų. Ir pakartoju primygtinai – taikūs, be jokių riaušių. <…> Smerkiu bet kokias riaušes, daromą chaosą. Apie tai kalbėjau ir iš tribūnos“, – komentuoja Darbo partijos pirmininkas.
Protestuojančiųjų miniai be V. Uspaskicho kalbas sakė ir kiti opozicijos nariai: Petras Gražulis, Valius Ąžuolas, Aidas Gedvilas, Mindaugas Puidokas, Dainius Kepenis.
Iškart po to, kai trečiadienį buvo pranešta, jog minią kurstę politikai turės prisiimti atsakomybę už minios kurstymą, M. Puidokas ir A. Gedvilas išplatino pranešimą, kuriame teigė atsiribojantys nuo antradienį prie Seimo kilusių riaušių. Politikai tikino, jiems provokacijos ir smurtas yra svetimi reiškiniai.
Politologai: V. Uspaskicho sprendimų negalima pateisinti
Politologai V. Uspaskicho sprendimą remti protestą finansiškai vertina neigiamai ir teigia, kad jo veiksmų pateisinti negalima.
Europarlamentaras, jų nuomone, taip elgiasi tik dėl politinių siekių, o ne noro padėti protestuotojams.
„Ar žmonės suvokia, pavyzdžiui, šiuo atveju, Viktoro užmačias, aš labai abejoju. Bėda yra ta, kad jis sugeba patraukti nemažą dalį žmonių, nepaisant to, kad jis sako ir daro neracionalius veiksmus“, – teigia politologė Lidija Šabajevaitė.
Politologo Sauliaus Spurgos teigimu, reiktų nepamiršti, kad viskam turi būti užbrėžtos aiškios ribos: „Mes suprantame, kad gyvename demokratinėje visuomenėje ir jei politikas turi pinigų, jis gali juos leisti, prisidėti prie veiksmų, prie akcijų. <…> Jeigu tai politikas, jis turbūt mano, kad jam kaip politikui tai naudinga. Taip ir vyksta reikalai. Tai priklauso nuo asmenybės ir tos asmenybės politinių siekių“, – sako jis.
Anot L. Šabajevaitės, demokratiškoje šalyje sudarytos visos sąlygos tokiems žmonėms pasireikšti, kurstyti įvairias emocijas ir tai yra labai rimta problema.
„Tarp protestuotojų, kaip jau žinoma, individai, kurie labilios psichikos ir tai ne vieną kartą mes matėme. <…> Šiuo atveju, ir Viktoro veiksmų nebūtų galima pateisinti, ir visų kitų, kurie yra jo įtakoje, jo įvaizdžio įtakoje“, – aiškina ji.
Organizuojantiems riaušes numatoma teisinė atsakomybė
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė trečiadienį teigė mananti, kad riaušes sukėlę žmonės galėjo būti suklaidinti. Jie atvyko pareikšti poziciją dėl valdžios sprendimų, tačiau vakarykščiai įvykiai prie Seimo, smurtiniai veiksmai rodo, kad renginio tikslai buvo kiti.
„Už tai, kas įvyko, yra atsakingi riaušių organizatoriai ir tą atsakomybę jie turės prisiimti. Kaip žinia, už riaušių organizavimą numatytą administracinė atsakomybė iki 6 m.“, – sakė ji.
Ministrė mano, kad Seimo nariai turėtų prisiimti asmeninę atsakomybę. Ji taip pat tikisi ir teisinio bei politinio vertinimo.
„Akivaizdu, kad tokie veiksmai, kurstymas ekstremaliosios situacijos metu, yra rimta veika, bet noriu pabrėžti, kad tai turėtų įvertinti teisėsauga ir visas parlamentas“, – komentavo A. Bilotaitė.
Tėvynės sąjungos– Lietuvos krikščionių demokratų partijos narys Laurynas Kasčiūnas taip pat neabejoja, kad antradienio įvykius prie Seimo galėjo išprovokuoti kai kurių politikų pasisakymai.
„Kai kurių mūsų politikų vaidmuo buvo provokatyvus, eskaluojantis ir šioje vietoje jie turi prisiimti politinę atsakomybę už smurtą, nes nukentėjo pareigūnai. Ir jeigu bus įrodymai, kad jie prisidėjo prie riaušių kurstymo, tai bus kito lygmens klausimai“, – dėstė L. Kasčiūnas.
Baudžiamojo kodekso 283 straipsnis nurodo, kad Tas, kas organizavo ar išprovokavo žmonių sambūrį viešai smurtauti, niokoti turtą ar kitaip šiurkščiai pažeisti viešąją tvarką, taip pat tas, kas riaušių metu smurtavo, niokojo turtą ar kitaip šiurkščiai pažeidė viešąją tvarką, baudžiamas areštu arba laisvės atėmimu iki penkerių metų.
Po riaušių policija saugo Seimą, Vyriausybė aptverta tvora
Po vėlų antradienio vakarą kilusių riaušių prie Seimo policijos pareigūnai trečiadienio rytą tebesaugojo parlamento prieigas.
Pastatas atitvertas maždaug 75 metrų perimetru „Stop“ juosta.
Automobilius, sukančius į A. Tumėno gatvę, kuri antradienio vakarą buvo užblokuota, pareigūnai stabdo ir klausia, kokiu tikslu vykstama.
Trečiadienio rytą užtvertas ir priėjimas prie Vyriausybės rūmų Vilniuje. Ji aptverta metaline tvorele ir „Stop“ juosta. Čia taip pat budi policijos ekipažai.
Trečiadienį Vyriausybė sprendė dėl naujų ribojimų imuniteto nuo COVID-19 neturintiems asmenims.
Kas priimta, galite ieškoti straipsnyje: Nauji ribojimai neskiepytiems: apsipirkti galės ne visur, teks pamiršti apie grožio salonus, barus ir kavines
Antradienį Vilniuje prie Seimo būtent dėl to surengtas masinis protestas, vėliau virtęs riaušėmis. Pasibaigus darbo dienai ir parlamentarams skirstantis po neeilinės sesijos protestuotojai buvo užtvėrę visus išėjimus iš parlamento rūmų ir užblokavę vidinio Seimo kiemo vartus.
Seimo nariai iš rūmų galėjo išeiti, tačiau juos tuoj pat apsupdavo protestuotojai ir imdavo reikšti savo pasipiktinimą, užgauliodavo, dalis sulaukė grasinimų. Išvykti automobiliu iš Seimo iš pradžių buvo neįmanoma.
Vakare atvykusi riaušių policija atstūmė protestuotojus nuo kiemo vartų ir padarė išvažiavimo koridorių.
Pareigūnai panaudojo ašarines dujas. Akcijos dalyviai į pareigūnus mėtė, butelius, akmenis, signalines raketas, sprogdino petardas ir pan.
Dėl antradienio vakarą vykusių riaušių prie Seimo rūmų sulaikyti 26 asmenys, nukentėjo 18 pareigūnų, pranešė policija.
Pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl riaušių organizavimo.