Kėdainietė Danutė tik ką parskrido iš viešnagės Londone ir jau lūkuriuoja oro uoste pasitinkančių artimųjų. Moteris dvi savaites viešėjo pas vaikus. Kalbų apie Europą gąsdinančius tymus sako girdėjusi, bet jokios panikos tarp emigrantų pati nepajuto:
„Anūkas kaip tik yra metai keturi mėnesiai. Skiepus visus daro kokius reikia. Taip ten. Ten viską, ką reikia, skiepija. Nori apsisaugoti. Nekainuoja. Ten aplamai iki pakankamai ilgo laiko, gal iki šešiolikos metų vaikui vaistukus visokius duoda nemokamai. Mamai iki metų viską duoda nemokamai.“
Bet pasaulio sveikatos organizacija optimizmu netrykšta. Keturios Europos valstybės, kaip skelbia PSO atstovai, anksčiau pasigyrusios, kad tymai suvaldyti, vėl pavojingųjų sąraše. Tarp jų ir lietuvių taip mėgstama Jungtinė Karalystė, taip pat Graikija, Čekija ir Albanija. Per pirmąjį šių metų pusmetį 48 Europos šalyse buvo užregistruota beveik devyniasdešimt tūkstančių sergančiųjų tymais. Kaip sako specialistai, pastaruoju metu kone visame pasaulyje kyla sunkumų šią ligą suvaldyti.
„Pasaulio sveikatos organizacija fiksuoja daugiau nei 364-is tūkstančius tymų atvejų įvairiuose regionuose. Šis skaičius yra didžiausias visame pasaulyje nuo 2006-ųjų. Fiksuojame beveik tris kartus daugiau susirgimų tymais nei tuo pačiu metu pernai“, – teigia Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) atstovė Kate O'brien.
Lietuvos specialistai taip pat nesnaudžia. Ragina keliautojus tikrintis, ar turime imunitetą tymams. Kas dar neskiepytas, pasak specialistų, būtinai turi tai padaryti. Užkrečiamųjų ligų ir AIDC centro vadovas, Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertas sako tymus galime ir parsivežti, keliaudami švęsti Kalėdų iš ar į tą pačią Jungtinę Karalystę. Mat užsikrėsti galima ir tiesiog sėdint šalia sergančio žmogaus lėktuve, oro uoste ar bet kur kitur.
„Vėlgi tam pačiam lėktuve būdamas su bet kuriuo kitu, ar tai bus Lietuvos pilietis, ar ne Lietuvos pilietis, jeigu jis sirgs tymais… Tai gerai žinoma, kad devyni iš dešimties žmonių, kurie bus imlūs, neturės imuniteto tymams, ir būdami tokioj aplinkoje tikrai susirgs“, – sako PSO ekspertas Saulius Čaplinskas.
Tad nusiraminti, kad tymai jau suvaldyti – nevalia. Laboratorijų specialistai netrukus raitosis rankoves:
„Nusiraminti ir galvoti, kad tymai mums nebegresia, negalima. Ogi todėl, kad skiepijimo apimtys dar nėra pakankamos. Bet yra ir gera žinia, skiepai prieinami, ir šiais metais dvigubai daugiau žmonių pasiskiepijo.“
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos klinikinių tyrimų skyriaus vedėjas moko, kaip atpažinti tymus.
„Pagrindinis dalykas, be abejo, infekcinės kilmės bėrimas. Na ir diagnostika, kurią arba atmeta, arba patvirtina tuos atvejus. Nes tas bėrimas gali būti ir nuo raudonukės, ir nuo kitų susirgimų.“, – pasakoja skyriaus vedėjas Algirdas Griškevičius.
Kadangi tai infekcinė liga – ją lydi karščiavimas. Anot specialistų, pernai tymai buvo diagnozuoti beveik aštuoniems šimtams žmonių. Daugiausia apie Kauną. Užpernai sirgusiųjų buvo beveik trisdešimt kartų mažiau – užregistruota vos 30 tymų atvejų.