• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šalčininkų rajone gyvenantis 69-erių Feliksas Klincevičius sako besijaučiantis tikru laimės kūdikiu. Dar gegužės pradžioje netikėtai pablogėjus sveikatai išgabentas į ligoninę šiandien vyras dėkingas gydytojams, kad vėl stovi ant savo kojų. Medikai patvirtina, kad smegenų uždegimas – mažas juokas, tačiau apsaugotas nuo jo nėra nė vienas.

Šalčininkų rajone gyvenantis 69-erių Feliksas Klincevičius sako besijaučiantis tikru laimės kūdikiu. Dar gegužės pradžioje netikėtai pablogėjus sveikatai išgabentas į ligoninę šiandien vyras dėkingas gydytojams, kad vėl stovi ant savo kojų. Medikai patvirtina, kad smegenų uždegimas – mažas juokas, tačiau apsaugotas nuo jo nėra nė vienas.

REKLAMA

Į Respublikinę Vilniaus universiteto ligoninę (RVUL) Feliksas buvo atgabentas visai netikėtai. Kaip pasakoja vyras, vieną vakarą gegužės pradžioje jis tiesiog pasijuto blogai. 

Ryte jau žmona atkreipė dėmesį, kad vyras sunkiau juda, sutrikusi orientacija, kelis kartus vėmė. Kilo įtarimas, kad Feliksas galbūt apsinuodijo. 

„Jau iš vakaro buvo sunkoka, bet ryte pradėjo dingti atmintis, žmona iškvietė greitąją. Atsimenu tik tai, kad greitoji gatvėje atvažiavo ir daugiau – viskas, nieko neatsimenu. Pabudau jau tik ligoninėje Vilniuje, realiai kokią dieną taip buvau nieko neatsimindamas“, – portalui tv3.lt pasakojo vyras. 

REKLAMA
REKLAMA

Atvykus į ligoninę Feliksui atlikti visi būtini tyrimai ir išsiaiškinta, kad jam – meningitas, kitaip tariant, smegenų uždegimas, kurį sukėlė meningokokinė infekcija.

REKLAMA

Baiminosi, kad baigsis liūdniau

Dvi savaites ligoninėje praleidęs vyras sako, kad jaučiasi tikru laimės kūdikiu, nes galėjo baigtis ir blogiau.

„Turiu puokštę įvairių lėtinių ligų, cukrinį diabetą, tad tikrai buvo ne juokai. Bet ačiū gydytojai, visam personalui, kad pastatė ant kojų ir realiai išgelbėjo“, – gerų žodžių negailėjo jis.

Nors turės ir toliau pasirodyti pas gydytojus, Feliksas šiandien sako besijaučiantis gerai. Tiesa, iš ligoninės išvyko su vaistų krepšeliu – dauguma jų, kaip pasakojo jis, skirti lėtinėms ligoms kontroliuoti.

REKLAMA
REKLAMA

„Jaučiuosi puikiai, kažkokių liekamųjų reiškinių nejaučiu. O kodėl viskas nutiko, nežinau, lyg iš giedro dangaus viskas. Laimei, viskas jau praeityje“, – džiaugėsi Feliksas.

Susirgti gali bet kas

Pacientą gydžiusi RVUL gydytoja neurologė Veslava Pavlovskaja patvirtino, kad laiku negydant meningitas gali būti ir mirtinas.

„Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad ligą sukėlė Neisseria meningitidis, taigi buvo diagnozuotas meningokokinis meningitas. Ši bakterija gyvena mūsų nosiaryklėje ir susilpnėjus imunitetui gali sukelti ir meningitą, įvairias jo formas. Laimei, paciento forma buvo lengvesnė. Būna ir sunkesnės formos, kai prireikia intensyvios terapijos“, – komentavo gydytoja. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak gydytojos, nors ši infekcija gali užklupti bet kokiame amžiuje, dažniau ja serga jaunesni žmonės, vaikai, kuriems būnant kolektyvuose greitai plinta įvairios infekcijos.

„Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, priklausomai nuo imuniteto, jį silpninančio lėtinių ligų fono, gyvenimo sąlygų, gali susirgti bet kas“, – pastebėjo V. Pavlovskaja. 

Simptomai gali suklaidinti

Gydytojos aiškinimu, meningitas – tai yra smegenų dangalų uždegimas. Paprastai jis pasireiškia karščiavimu, galvos skausmu, pykinimas, gali vėmimas būti, sąmonės sutrikimas, mieguistumas. Medikės pastebėjimu, tokius simptomus išties galima supainioti su kitu sutrikimu – kad ir paprastu apsinuodijimu.

REKLAMA

„Mes irgi tyrėme, ieškojome infekcijos šaltinio, nusprendėme, kad reikia atmesti ir neuroinfekciją, nes pacientas papildomai turėjo meningito požymius. Tada ir diagnozavome, kad tai – pūlingas, bakterijos sukeltas meningitas ir paėmus pasėlius išauginome būtent Neisseria meningitidis bakteriją“, – pasakojo neurologė. 

„Susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, priklausomai nuo imuniteto, jį silpninančio lėtinių ligų fono, gyvenimo sąlygų, gali susirgti bet kas“, – pastebėjo gydytoja. 

REKLAMA

Ji kartu atkreipė dėmesį, kad meningito būklės nereikėtų painioti su kitu smegenų dangalų pažeidimu – encefalitu:

„Meningitas gali pereiti į encefalitą, tai jau bus meningoencefalitas, kai pažeidžiamos ir kitos smegenų struktūros, ne tik dangalai, bet ir gilieji smegenų audiniai. Tada atsiranda kiti simptomai, gali būti kalbos sutrikimas, galūnių paralyžius, sąmonės pritemimai, traukuliai.  Feliksui buvo grynas meningitas“, – aiškino V. Pavlovskaja.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gali baigtis ir mirtimi

Paklausta, ar apskritai dažni tokie sutrikimai, gydytoja teigė su tokiais atvejais susidurianti mažiau dėl paprastos priežasties:

„Tokios ligos paprastai  gydomos infekcinėje ligoninėje. Tačiau kadangi dabar dėl COVID-19 infekcinė ligoninė perėmė didelę dalį kovidinių ligonių, mes tokių pacientų kaip Feliksas jau diagnozavę niekur nesiunčiame. Bet gana retai pasitaiko tokie atvejai.“

REKLAMA

Neurologė pabrėžė, kad meningitas – pakankamai pavojinga liga, laiku negydoma galinti progresuoti iki meningoencefalito, sąmonės sutrikimo komos būsenoje, nesuteikus pagalbos žmogus gali ir mirti. Todėl labai svarbu laiku kreiptis pagalbos į medikus.

Gydymas – tik ligoninėje

Pagal protokolą meningitas gydomas skiriant dviejų savaičių gydymą antibiotikais. Pacientas gydomas ligoninėje, nes vaistai yra lašinami į veną, svarbu gauti pakankamai skysčių, vitaminų, žmogų būtina stebėti.

REKLAMA

Sveikimą gali apsunkinti lėtinės ligos, nusilpusi imuninė sistema, vyresnis paciento amžius, tada gydymas gali būti blogiau toleruojamas: 

„Šiuo atveju buvo cukrinis diabetas, o kai yra infekcija, turime ypač kontroliuoti glikemiją, cukraus kiekį. Esant ūmiai situacijai, jis labai šokinėja ir papildomai reikia koreguoti insulino dozes, kad cukrus išliktų normos ribose.“

Paklausta, ar gali po tokios ligos varginti liekamieji reiškiniai, gydytoja pažymėjo, kad viskas priklauso nuo to, kokios sunkumo liga išsivystė.

„Viskas priklauso nuo ligos eigos – jei tai pereina į encefalitą, turime ir kalbos sutrikimus, paralyžius. Jei po gydymo tokie reiškiniai išlieka, žmogus toliau važiuoti reabilitaciniam gydymui. Kartais liekamieji reiškiniai ir toliau išlieka, priklauso nuo to, kokios sunkumo liga buvo. Todėl labai svarbu greitai sureaguoti į simptomus ir kreiptis į gydytojus“, – patarė V. Pavlovskaja. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų