„Mūsų pagrindinis rūpestis yra užtikrinti stebėjimą jūros. Iš karto fiksuoti tuos atvejus, kai laivai atlieka nebūdingus manevrus prie mūsų strateginių objektų ir atitinkamai reaguoti. Visi mūsų patvirtinti veikimo algoritmai yra. (...) Turiu paminėti, kad šiai dienai teritorinė jūros stebėjimo sistema, kurią valdo VSAT yra integruota su kariuomenės stebėjimo sistemomis. Mes turime pilną supratimą, kas vyksta ne tik teritorinėje jūroje, bet ir gretutinėje zonoje bei išskirtinėje ekonominėje zonoje“, – trečiadienį žurnalistams Seime teigė R. Liubajevas.
„Mes kalbame apie sustiprintą budrumą. Tai nereiškia, kad mūsų laivai yra nuolatos jūroje. Mūsų laivai yra parengti, jie bet kada gali išplaukti. Ir tas rėžimas kurį laiką galioja. (...) Šiai dienai resursų pakanka“, – tvirtino jis.
Jis pabrėžė, kad saugumo klausimais VSAT bendradarbiauja ir nuolat vykdo pratybas su Lietuvos kariuomene bei karinėmis jūrų pajėgomis.
VSAT vadas pabrėžė, kad paskutiniu metu nepastebėta jokių įtartinų veiksmų Lietuvos teritoriniuose vandenyse nepastebėta.
„Paskutiniu metu įtartinų veiksmų nepastebėjome. Aišku reikia vertinti, kokia infrastruktūra yra mūsų teritorinėje jūroje“, – teigė jis.
ELTA primena, kad gruodį nustojo veikti Baltijos jūroje esantis povandeninis elektros kabelis jungiantis Suomiją ir Estiją.
Suomiją ir Estiją jungia du „EstLink“ kabeliai – 350 MW ir 650 MW jungtys. Gruodžio 25 d. 12.26 val. dėl avarijos buvo išjungta nuolatinės srovės 650 MW jungtis „EstLink 2“. Estijos ir Suomijos sistemų operatoriai „Elering“ ir „Fingrid“ atlieka darbus ir bando surasti gedimo vietą Baltijos jūroje.
Preliminariais Suomijos pareigūnų duomenimis, pagrindinė elektros jungties „EstLink 2“ gedimo versija – sabotažas, kadangi gruodžio 25 d. be elektros jungties buvo nutraukti dar 3 kabeliai jūroje.
Suomijos prezidentas Alexanderis Stubbas socialiniame tinkle „X“ paragino užkirsti kelią Rusijos šešėlinio laivyno laivų keliamai rizikai.
Lapkritį Baltijos jūroje fiksuotas panašus incidentas, kai buvo nutraukti du telekomunikacijų kabeliai tarp Švedijos ir Lietuvos bei tarp Suomijos ir Vokietijos. Manoma, kad juos specialiai nutraukė Kinijos laivas „Yi Peng 3“, kuris tuo metu plaukė Baltijos jūroje netoli incidento vietos.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!