„Individualia veikla užsiimančių žmonių didesnis apmokestinimas, man atrodo, neteisingas“. Einant tretiesiems gerovės valstybės metams, komentuodamas pateiktą mokesčių pertvarką šį vakarą (kovo 22 d. – aut. past.) pareiškė Prezidentas.
Neteisingu jis pavadinio siekius įvesti 20 proc. GPM tarifą užsiimantiems individualia veikla, kai tuo tarpu 2019 m. Seimui pats teikė GPM įstatymo pataisas, kuriomis siūlė... 20 proc. apmokestinti individualią veiklą...
Tąkart su S. Skverneliu net rankomis buvo sukirsta.
Bet tai ką girdime šiandien – sunku suprasti ar sutrikusi institucinė atmintis, ar gerovės valstybės vizija nuo šiol yra tik apie subsidijas, išmokų didinimą, kompensacijas, bet nieko apie pajamas ir teisingumą?
P.S. priminkite, ar 2019 m. Stano irgi taip jautriai sureagavo į gyvulių ūkio terminą, o to ūkio vadovu titulavo šalies vadovą, kaip tai vakar adresavo [finansų] ministrei [Gintarei] Skaistei?
Tiek apie istorinę atmintį, tiek apie dvigubus standartus“, – socialiniame tinkle rašė M. Lingė.
Atsakė ir Prezidentūra
Į M. Lingės pasisakymus sureagavo ir Prezidentūra.
„Gal ne visi naujieji valdančiosios daugumos atstovai atsimena, bet 2019 metais – prieš pandemiją, prieš Rusijos agresiją Ukrainoje, prieš infliacijos šoką – buvo siūloma mažinti mokesčių mokėjimo netolygumą vienodinant tarifus skirtingoms pajamų rūšims. Seime bei kituose formatuose su socialiniais partneriais vyko plati diskusija, buvo išgirstas kiekviena šalis, atsižvelgta į visus argumentus ir prieita išvados, kad galimų permainų kryptis – teisinga, bet reikia tobulinti tikslo įgyvendinimo priemones.
Patobulinus pasiūlymą, Prezidento patarėjai Finansų ministerijos suburtai mokesčių ekspertų grupei pateikė siūlymą įvesti progresinius GPM tarifus išskirtinai kitoms nei darbo santykiai pajamų rūšims (nes darbo santykiuose progresyvus tarifas jau galiojo), nesiūlant didinti standartinio 15 proc. GPM tarifo individualioje veikloje ir nedidinant mokesčių naštos vidurinei klasei bei mažiau uždirbantiems.
Po diskusijų mokesčių ekspertų grupėje ir ilgų svarstymų bei mokestinių pakeitimų modeliavimų Finansų ministerija suformulavo projektinį pasiūlymą ir šią savaitę jį pristatė – siūlo susumuoti visas pajamas, nepaisant pajamų rūšies, ir kai jų suma viršija 60 VDU, – taikyti progresinius GPM tarifus. Prezidentas mano, kad apmokestinimo progresyvumas, taikomas ne pagal tai, kokia pajamų rūšis, bet pagal tai, koks pajamų dydis – yra mokesčių teisingumo didinimas aukštų pajamų kategorijoje.
Tuo tarpu standartinio 15 proc. GPM tarifo individualiai veiklai didinimas kartu su siūlymu sumažinti leidžiamus atskaitymus, tuo pat metu dar siūlant ir didinti socialinio draudimo įmokas, yra nepriimtinas. Ypač šiandieninėje aukštos infliacijos ir ekonominės padėties neapibrėžtumo situacijoje,“ – pakomentavo prezidentūra.
Įstatymus reik rengt pagal esamą situaciją...