Vairavimo egzaminai šalyje nevyksta jau beveik tris mėnesius. Apie 11 tūkst. praktinių vairavimo egzaminų buvo atšaukta, jau dabar susidarė nemenkos eilės ir „Regitroje“, ir vairavimo mokyklose.
Būsimųjų vairuotojų kantrybė trūko – trečiadienį į mitingus visoje Lietuvoje susirinko šimtai žmonių, prie Seimo rūmų piketuoti atvyko ir vairavimo mokyklos.
Akimirkos iš mitingo Vilniuje:
Mitingą paskatino sunkumai
Viena iš mitingo organizatorių ir iniciatorių Neringa Pekarskaja tv3.lt pasakoja, kad idėja būsimuosius vairuotojus sutelkti piketui kilo vasario pabaigoje. „Regitra“ tada pranešė, kad vairavimo egzaminų neatnaujins iki balandžio.
Pati N. Pekarskaja vairavimo egzamino laukia jau tris mėnesius.
„Mane prie protesto paskatino gyvenimiška situacija – visą žiemą su mažu vaiku į miestą turėjau važiuoti autobusu, nes negalėjau gauti vairuotojo pažymėjimo dėl karantino suvaržymų“, – tv3.lt komentuoja N. Pekarskaja.
Mitingo organizatoriai taip pat pastebi, kad dėl susidariusios situacijos, dalis žmonių negali gauti ar tęsti darbo, kyla ir kitų gyvenimiškų sunkumų.
Didelį klausimą mitinguotojams kelia tai, kad kai kurioms paslaugoms Vyriausybė uždegė žalią šviesą, tačiau vairavimo mokykloms ir „Regitrai“ vis tenka palaukti.
„Esame nepatenkinti, neadekvačiais suvaržymais. Kodėl grožio salonai, kur su klientais bendraujama mažesniu nei dviejų metrų atstumu, gali dirbti, o vairavimo mokyklos – ne?
„Regitros“ darbuotojai, kurie net pertvarom atsitvėrę savo automobiliuose, negali bendrauti su norinčiais gauti vairuotojo pažymėjimą.
Juo labiau, kad ir vairavimo instruktoriai imasi visų būtinų saugumo priemonių: dezinfekuoja automobilius, juos vėdina, naudoja kaukes“, – rašo mitingų organizatoriai.
Jungiasi ir vairavimo mokyklos
Prie mitingo prisijungė ir vairavimo mokyklos. Mitingas šiuo metu vyksta Vilniuje, Klaipėdoje, Marijampolėje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Planuota mitingą rengti ir Kaune, tačiau leidimas piketuoti nebuvo gautas.
Įvairios vairavimo mokyklos prie mitingo prisijungė visuose miestuose, Vilniuje į akciją prie Seimo atvyko dvi vairavimo mokyklos – „Rigveda“ ir „Dorkanas“.
„Palaikome šį mitingą tiek dėl įmonės išlikimo, tiek dėl jos darbuotojų ne tik finansinės, bet ir psichologinės būklės, o svarbiausia, dėl mūsų klientų – būsimųjų vairuotojų.
Labai gaila tų mokinių, kurie jau buvo baigę mokyklą ir paskutinę minutę jiems atšaukė egzaminus. Juk nevairuodami automobilio jau mažiausiai tris mėnesius prarado įgytus įgūdžius, o juos atgaivinti prireiks ne tik laiko, bet ir investicijų.
Panaši situacija ir su besimokančiais mokiniais, nes ką buvo išmokę iki karantino, tikrai bus primiršę, galima sakyti, kad reikės pradėti mokytis iš naujo“, – tv3.lt komentuoja „Dorkanas“ direktoriaus pavaduotoja mokymui Ramunė Dobilienė.
Vairavimo mokyklos sako galinčios užtikrinti saugumo reikalavimus automobiliuose. Per vairavimo pamokas ir mokinys, ir instruktorius dėvėtų kaukes, automobiliai būtų pastoviai vėdinami, o tarp pamokų vairas, rankenos, sėdynės ir visi mygtukai būtų dezinfekuojami.
„Reikėtų užduoti klausimą ne apie tai, ar mokomasis automobilis yra saugi vieta, tikslingiau klausti ar taksi automobilyje saugiau, nei mokomajame automobilyje? Ar viešajame bei tarpmiestiniame transporte, kur pvz. viename autobuse važiuoja 30 žmonių, yra saugiau nei dideliame mokomajame autobuse, kuriame pamokos metu yra du žmonės? Manau, kad atsakymai aiškūs“, – mintimis su tv3.lt dalinasi „Rigveda“ komercijos direktorė Gerda Kriščiūnaitė-Krocienė.
Vairavimo mokyklos sako, kad jau dabar būtų galima atnaujinti vairuotojų rengimą, įmonės imtųsi ir kitų saugumui užtikrinti skirtų priemonių.
„Taip pat esame pasiruošę įgyvendinti visus kilsiančius reikalavimus B kategorijos mokymui, galime organizuoti testavimą, galime skiepytis, daryti antikūnų testus ir t. t. – darysime viską, kad maksimaliai užtikrintume saugumą, tik leiskite mums tai daryti“, – komentuoja G. Kriščiūnaitė-Krocienė.
Vairavimo mokyklos teigia, kad dėl susiklosčiusios situacijos jau dabar susidarė ilgos eilės, o dėl to, kad yra uždrausti praktiniai vairavimo egzaminai, praktinis vairuotojų rengimas, daug žmonių negali dirbti.
„Mūsų įmonė dirba su klientais, kurie siunčiami mokytis iš Užimtumo tarnybos, kad įsilietų į darbo rinką. Dėl karantino jie negali baigti mokymų, negali įgyti vairuotojo pažymėjimo ir tuo pačiu pradėti dirbti.
Negana to, jie tapo savotiškais įkaitais – negali ieškoti kito pobūdžio darbo, nes jis oficialiai yra mokinys, o jeigu nutrauktų mokymus savo noru, turėtų padengti mokymosi išlaidas“, – komentuoja „Dorkano“ direktoriaus pavaduotoja mokymui R. Dobilienė.
Vairavimo egzaminai „Regitros“ atnaujinami po savaitės
Trečiadienį popiet Vyriausybė pritarė Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos pasiūlymui, kad nuo kovo 10 dienos būtų atnaujinti vairavimo praktikos egzaminai „Regitroje“ ir iš dalies savo veiklą galėtų pradėti vairavimo mokyklos, praneša Vidaus reikalų ministerija.
„Vairavimo egzaminų klausimas mūsų darbotvarkėje buvo jau kelias savaites. Šį laiką praleidome siekdami užtikrinti geriausią pasirengimą. Puikiai suprantame, kad tai labai svarbus klausimas, o daliai visuomenės tiesiog būtinas dėl atliekamo darbo pobūdžio, todėl šiandien sulaukėme geros naujienos – Vyriausybė pritarė šiam atlaisvinimui.
Be abejo, tiek „Regitrai“, tiek vairavimo mokykloms privalu užtikrinti apsaugos priemones. Sergamumo situacija šalyje išlieka įtempta, todėl visi turime elgtis atsakingai“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Ministerija pastebi, kad dėl karantino ribojimų nevykdomi vairavimo praktikos egzaminai kelia rimtų socialinių problemų – kai neturi galimybės išsilaikyti egzaminų dėl prarastos teisės vairuoti, asmenys netenka darbo arba neturi galimybės gauti darbo, kuriam reikalingas vairuotojo pažymėjimas.
Nuo gruodžio 16 dienos iš praktikos egzaminų yra išregistruota apie 11 tūkst. asmenų. Šie asmenys praktinius vairavimo egzaminus galės laikyti jau nuo trečiadienio.
Vyriausybė pritarė ir bus atnaujinta vairavimo mokyklų veikla.
VESK vasario 15 dieną pritarė tam, kad būtų atnaujinti vairavimo egzaminai, ir tokį pasiūlymą pateikė Vyriausybei.
„Regitra“ dirbti pasiruošusi
Dėl beveik tris mėnesius nevykusių vairavimo egzaminų, „Regitroje“ susidarė nemenkos eilės. Tačiau „Regitra“ praneša, kad esant poreikiui, vairuotojus egzaminuoti galėtų ir ilgiau nei įprasta.
„Regitra“ per mėnesį visoje Lietuvoje gali priimti apie 11 tūkst. praktikos egzaminų. Šis skaičius gali augti egzaminuojant ilgiau ar papildomomis dienomis.
„Atnaujinti praktikos egzaminus esame pasiruošę. Dėsime visas pastangas, kad visi norintieji juos galėtų išlaikyti kuo greičiau. Stebėsime besiregistruojančių klientų srautus ir, jei bus poreikis, dirbsime papildomomis dienomis“, – teigia „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas.
Siekiant užtikrinti saugumą, prieš pradedant praktikos egzaminų veiklą planuojama testuoti egzaminuotojus. Taip pat teorijos ir praktikos egzaminai vyks laikantis visų saugumo reikalavimų: egzaminų automobiliuose įrengtos specialios pertvaros, atskiriančios klientą nuo egzaminuotojo, automobiliai bei teorijos egzaminų klasės yra reguliariai vėdinami ir dezinfekuojami.
Pratęstas teorijos egzaminų rezultatų galiojimas
„Regitra“ informuoja, kad dėl susidariusios situacijos buvo priimti tam tikri lengvinimai. Įprastai teigiamas teorijos egzamino rezultatas galioja vienerius metus ir per šį laikotarpį būtina išlaikyti praktikos egzaminą, tačiau dėl pandemijos šis terminas yra pratęstas.
Kitaip tariant, visiems būsimiems vairuotojams, kuriems teigiamas teorijos egzamino rezultatas baigė arba baigs galioti ekstremalios situacijos metu, jo galiojimo terminas pratęsiamas ekstremalios situacijos paskelbimo laikotarpiui ir dar 6 mėnesiams po jo pabaigos.
„Atkreiptinas dėmesys, kad kalbame ne apie karantino laikotarpį, o ekstremalią situaciją, kuri šalyje tęsiasi ilgiau. Kaip žinia, valstybės lygio ekstremali situacija šalyje paskelbta dar 2020 m. vasario 26 d., o kada ji baigsis nėra žinoma.
Taigi, nepaisant to, kad šiuo metu dėl karantino ribojimų yra laikinai sustabdytas praktikos egzaminų vykdymas, visiems būsimiems vairuotojams yra sudaryta galimybė suspėti vėliau išlaikyti egzaminą“, – rašo „Regitra“.
Iš viso praktikos egzaminų šiuo metu išregistruota apie 10,9 tūkst. asmenų.