Tai paaiškėjo saugumui ir karinei žvalgybai paviešinus metinę grėsmių ataskaitą. Joje skelbiama, kad Lietuvoje neregėtą aktyvumą įgavo Lukašenkos KGB agentai, o grėsmė Lietuvai dėl Rusijos agresijos nuolatos auga. Turime ruoštis karui, bet tikėtis, kad jo nebus.
Vasarį Vilniaus pašonėje atidarytos naujos kareivinės traukė dėmesį tiek visuomenės, tiek ir valstybės vadovų. Bet dėmesį tokiems kariniams objektams rodo ir mums priešiškos šalys. Rusijos ir Baltarusijos tarnybos renka tokio pobūdžio informaciją, o tam verbuoja lietuvius.
„Pernai Lietuvoje buvo sulaikyti Lietuvos piliečiai, įtariami šnipinėjimu Baltarusiai. Jų darbo metodai rodo, kad priešiškos valstybės nuolat domisi informacija, reikalinga kariniam planavimui“, – sakė karinės žvalgybos vadovas Elegijus Paulavičius.
Anot karinės žvalgybos vadovo, tikėtina, kad šnipinėję Lietuvos piliečiai buvo užverbuoti kelionių į Baltarusiją metu. Lukašenkos agentai mokėjo tam tikrą atlygį, kad užverbuotieji rinktų neįslaptintą informaciją ir ją perduotų. Įkliuvo jie vykdant kontržvalgybinę operaciją, tačiau kiek įtariamųjų sulaikyta – paslaptis.
„Piliečiai rinko informaciją, perdavė Baltarusijos, tikėtina, žvalgybos tarnyboms. Tikėtina, buvo užverbuoti Baltarusijoje. Tai tiek, kiek mes galime šiandien pasakyti“, – teigė karinės žvalgybos vadovas Elegijus Paulavičius.
Tačiau dirbti su priešiška puse pasirenka ir dalis verslininkų. VSD surinko informaciją, kad maždaug kelios dešimtys Lietuvoje veikiančių įmonių dirba su rusais ir padeda jiems apeidinėti Vakarų įvestas sankcijas.
„Apgailestaudami turime pripažinti, kad šioje srityje mes stipriai šlubuojame, kaip valstybė, turime Lietuvoje veikiančių įmonių, kurios aiškiai suprasdamos, kad padeda išvengti sankcijų, organizuoja įrangos, technologijų ir kitos produkcijos eksportą į Rusiją. Arba dalyvauja sankcijų į Rusiją apėjimo schemose“, – tvirtino valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.
Karinės žvalgybos vadovas: „Šiandien neturime gerų žinių“
Anot saugumo, dauguma jų užsiima krovinių vežimu, jų sandėliavimu, muitinės dokumentų tvarkymu.
„Konkrečių pavadinimų mes sąmoningai neįvardijame, nes reikės apsispręsti, kokiu keliu mes einame, ar „name and shame“, ar kitu būdu stabdysime tą visą veiklą, bet tik galiu patvirtinti, kad visa informacija, kuri surenkama, perduodama atitinkamoms institucijoms“, – sakė valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.
Sankcijų apėjimo schemas Rusijoje kuria žvalgybos ir saugumo tarnybos. Ir nors žinoma, kokios Lietuvos bendrovės įsivėlusios į šias schemas, tačiau dalis jų šia veikla vis dar užsiima. Informacijos apie pradėtus tyrimus Jauniškis nedetalizuoja.
„Jau pakankamai seniai Lietuvoje veikiančios įmonės, kurių savininkai yra Baltarusijos arba Rusijos piliečiai, turintys laikiną leidimą gyventi čia, vienais, ar kitais pagrindais“, – teigė valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.
O tokia pagalba Rusijai turi poveikį tiek Kremliui, tiek ir mums, Lietuvai.
„Neturime gerų žinių. Tikėtina, kad Rusijos karinės grėsmės lygis mūsų kaimynystėje augs. Tiesa, šiuo metu Rusijai nepakanka pajėgumų konvenciniam karui su NATO ir jis artimiausioje perspektyvoje iki dvejų metų yra mažai tikėtinas“, – tvirtino karinės žvalgybos vadovas Elegijus Paulavičius.
„Aš manau, kad ta lotyniška sentencija „Si vis pacem, para bellum“, arba lietuviškai „nori taikos, ruoškis karui“, pastaraisiais metais tapo ypatingai aktuali, ir mes turėtume judėti pasirengimo ir atgrasymo linkme. Turėtume telktis, kaip tauta, ruoštis blogiausiam, bet vėlgi, tikėtis geriausio“, – teigė valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.
Rusija ruošiasi konfrontacijai su Vakarais
Abiejų žvalgybos tarnybų vadovai mato, kad Rusija ruošiasi ilgalaikei konfrontacijai su Vakarais.
„Konfrontacija tai nėra tapatu žodžiui „karas“. Sakome, kad konfrontacija nereiškia, kad karas nėra neišvengiamas. Turėtume į ilgalaikę konfrontaciją žiūrėti, kaip į šalto karo versiją numeris 2. Kuomet šalia mūsų sienų gali atsirasti didžiuliai kiekiai pajėgų“, – sakė karinės žvalgybos vadovas Elegijus Paulavičius.
„Galime, žinoma, guostis, kad juodžiausia tamsa būna prieš aušrą, visgi, norisi savęs paklausti, ar dabartinė ta tamsa, tikrai yra juodžiausia. Tikrai, gink Dieve, negąsdinu, noriu pabrėžti, kad šiuo metu nėra jokio pagrindo nei panikai, nei kapituliacinėms nuotaikoms“, – teigė valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.
Bet netrukus sulauksime ir sąjungininkų didesnės pagalbos. Lietuvos ir kitų Baltijos šalių dangų pradės saugoti papildomi pajėgumai. Tarp jų ir ko gero šiuo metu geriausia priešraketinė sistema pasaulyje – „Patriot“.
„Šiais metais pagaliau pradės veikti, bent jau iš dalies rotacinė oro gynybos sistema, dėl kurios tartasi Vilniuje. Dabar nepasakysiu konkrečios datos, bet tarėmės ir dėl konkrečių oro gynybos sistemų atsiradimo Lietuvoje, iki „Patriot“ imtinai., Tai bus jau šiais metais“, – tvirtino krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
KGB agentai Lietuvoje – aktyvūs
O ruošiantis reikia spręsti ir ką daryti su vis didėjančia imigracija. Sako, kad išdalinus 60-iai tūkstančių baltarusių leidimus gyventi mūsų šalyje, prisišaukėme ir bėdą – Lukašenkos KGB agentai Lietuvoje itin aktyvūs.
„Mūsų įsitikinimu, prie kiekvieno yra prieinama, spec. tarnybų, kiekvienas yra bandomas ar verbuoti, ar priverčiamas įvairiais būdais teikti informaciją, paduodant paruoštukus, kokios sritys domina Baltarusijos spec. žvalgybas“, – teigė valstybės saugumo departamento vadovas Darius Jauniškis.
„Turime apie tai atvirai kalbėti, kaip mes valdome rizikas taikos metu, turime, taip pat, atvirai kalbėti, kaip mes tas rizikas, peraugusias į grėsmes, valdytume karo metu, susijusias su tokios diasporos, su tom grėsmėm, ką mes dabar turime“, – sakė Prezidento patarėjas Kęstutis Budrys.
„Šiandien dirbama Vyriausybiniame lygmenyje prie kvotų sistemos, kvotų migrantams įvedimas, aš kalbu apie legalią migraciją. Pasvėrus, įsivertinus, kiek reikia darbo rinkai, kaip tai paveiks mūsų saugumą“, – teigė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas.
Kinijos tarnybų aktyvumas Lietuvoje kiek prislopo, jis dažniau pasireiškia bandymu verbuoti lietuvius internetu, o taip pat ir tuos, kurie fiziškai keliauja į Kiniją. Perspėjami ir gyventojai, kurie keliauja į pietryčių Azijos šalis, kurios populiarios tarp atostogautojų. Ten kinų tarnybos veikia gana laisvai. Žvalgyba perspėja – daugėja įvairių kibernetinių atakų prieš įvairias Lietuvos institucijas ir įstaigas. Fiksuoja įvairių duomenų vagystes ir šnipinėjimą.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.