Kaip kalbėjo šeimos gydytoja Toma Kundrotė, apskritai plaučių uždegimų atvejų pagausėja, kai atšąla oras. Kad būtų šiuo metu neįprastai padidėjęs plaučių ligų sergamumas gydytoja nepastebėjo.
„Plaučių uždegimų visada daugėja rudenį, šaltuoju periodu visada atsargesni būname. Didėja ar nedidėja, lyginant su vasara, ir su kitais metų laikais, nematau didelio poslinkio. Su vasara turbūt yra šiek tiek (skirtumas), bet palyginus su, tarkim, praėjusiais metais, tai panašiai, bent jau mano apylinkėje“, – komentavo ji.
Netikėtai buvo nustatytas plaučių uždegimas – kuo skiriasi vaikų ir suaugusiųjų?
Tėvai sunerimo, kai išvydo, kad nustatytas plaučių uždegimas vaikui. Šis atvejis buvo visiškai netikėtas ir teiravosi, kaip taip gali būti, kokie simptomai ir kuo skiriasi nuo suaugusius kamuojančio plaučių uždegimo.
„Plaučių uždegimas tai yra tiesiog liga, kurią gali sukelti tiek virusai, tiek bakterijos, tiek tas pats COVID-19, tiek gripas, tiek bet kurios bakterijos: tipinės ar ne tipinės.
Netgi grybelis gali sukelti plaučių uždegimą, tai yra tiesiog tam tikros vietos uždegimas, tai čia ir koją susimušus gali būti kojos odos uždegimas. Tai plaučių uždegimas nurodo, kuris organas yra sergantis, kuri vieta yra serganti“, – dalinosi T. Kundrotė.
Nors vyrauja daug bakterijų, kurios sukelia uždegimus, gydytoja paaiškino, kad nėra duomenų, jog bakterijų atmainų būtų atsiradusių šiuo metu.
„Sukėlėjai yra įvairūs, kad čia kažkokia atsiradus bakterijų atmaina būtų, pasakyti tikrai negaliu, nes nėra tokių duomenų.
Sakykim, kad daugiau gal tos atipinės bakterijos vyrauja, kurios gydomos specifiniais antibiotikais, iš tikrųjų, na, nemažai mes tokių pagaunam.
Kiekvienais metais nemažai yra tų atipikų, gal dabar šiek tiek daugiau, gal ta diagnostika išplatėjus yra, kad mes daugiau testuojam ir randam jų, kad masiškai daugiau susirgtų, nepasakyčiau“, – teigė specialistė.
Mažų vaikų priešas – bronchiolitas
Plaučių liga, kuri yra būdinga mažiems vaikams, bet ne suaugusiems, vadinama bronchiolitu. Specialistė paaiškino, kad ši liga nežymiai skiriasi nuo suaugusius žmones kamuojančio plaučių uždegimo.
„Mažiems vaikams, kūdikiams yra būdingas ta bronchiolitas, tai yra tas pats, kas suaugusiems būtų plaučių uždegimas (praktiškai tas pats), tai yra labai smulkių bronchų uždegimas, suaugusiems galbūt tai būtų tik kaip bronchitas, o vaikams jau jis vadinamas bronchiolitas ir atitinka plaučių uždegimą – pneumonijos veiklą ir ta visą sunkumą tokį, kaip jie serga.
Tai suaugusiems bronchiolitas nenustatinėjam, čia tokia kaip ir vaikiška liga, bet čia irgi būtent esančios konkrečios vietos dalies, jungties uždegimas“, – sakė T. Kundrotė.
Portalas tv3.lt primena, kad padidėjęs atipinių pneumonijų sergamumas fiksuotas dar net vasarą. Tiek Kaune, tiek Vilniuje dirbantys gydytojai patvirtino, kad vasaros metus (apie rugpjūčio mėnesį) buvo pastebimas ne tik įprastų peršalimų padidėjimas, bet ir rimtesnės komplikacijos – atipiniai plaučių uždegimai (pneumonijos).
Sergamumas auga, viename mieste – jau epideminis
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) duomenimis, Lietuvoje spalio 14–20 d. (42-ąją savaitę) bendras sergamumo gripu, ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) ir COVID-19 liga rodiklis buvo 1252,2 atvejo 100 tūkst. gyventojų. Prieš savaitę jis buvo šiek tiek mažesnis – 1210,9 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
Mažiausias sergamumo rodiklis registruotas Utenos apskrityje, didžiausias išliko Vilniaus apskrityje. Epideminis sergamumo lygis, t. y. peržengta 1500 atvejų 100 tūkst. gyventojų, pasiektas Vilniaus miesto savivaldybėje – 1514,92 atvejo 100 tūkst. gyventojų.
Lyginant šių metų 42-osios savaitės sergamumo duomenis su ankstesnės savaitės duomenimis, matyti, kad susirgimų gripu ir ŪVKTI skaičius padidėjo, o COVID-19 liga – sumažėjo.
Praėjusią savaitę Lietuvoje dėl gripo į ligonines pateko 3 asmenys, dėl COVID-19 ligos – 86 asmenys, iš kurių 4 gydėsi intensyviosios terapijos skyriuose. Nuo gripo mirties atvejų nebuvo užregistruota, nuo COVID-19 ligos – 10 mirties atvejų. Visi asmenys – vyresni nei 77 metų amžiaus.
Lietuvos apskričių ir kiekvienos savivaldybės sergamumo rodiklius galima rasti NVSC interneto svetainėje čia.
Kreipėsi į redakciją? Ne į [SAM]? Ne į [STATISTIKOS departamentą]? Ne į kvėpavimo takų [specialistus]? Ne į ...? Tačiau, į REDAKCIJĄ? - purvaskalidos redakciją?
N e k n i s k i t e proto su tokiomis m e l a g i e n o m i s!