Visgi Sveikatos apsaugos ministerija ragina žmones stabdyti arklius – susilaikyti nuo nebūtinų kelionių ir perspėja, kad jau netrukus kelionių taisyklės bet kurioje valstybėje gali būti sugriežtintos.
Kalėdinę kelionių klasiką – vizitą pas Kalėdų senelį Laplandijoje – pernai pandemija prislopino. Tačiau šiemet keliai į Suomiją vėl atviri ir lėktuvais, ir autobusais. Bilietų už 500–600 eurų gruodžio pabaigai lietuviai vis dar gali rasti.
Tačiau dar labiau pandemijos ir rutinos išvargintus tautiečius traukia ne sniegas, o smėlėtos pakrantės ir šiluma. Pavyzdžiui, klaipėdietė Gražina ne tik dabar poilsiauja Egipte, bet ir 2022-uosius pasitiks ne namie.
„Naujiems metams keliausime į Jerevaną, labai įdomu pasižiūrėti, kaip jie švenčia Naujus metus, kadangi jie labai draugiški, triukšmingi“, – sako moteris.
Ypač tautiečius traukia Madeira, Turkija ir tolimesni kraštai – Kanarų salos, Tailandas, Šri Lanka. Pasak kelionių organizatorių, laisvų vietų lėktuvuose jau vos viena kita. Turizmo verslo asociacijos vadovė išskiria tris tautiečių keliautojų tipus.
„Iškeliauja visoms šventėms. Tai reiškia išvykimą jau šios savaitės pabaigoje ir grįžta gerokai po Naujųjų metų. Tai pilnos trys savaitės. Kita dalis – kurie važiuoja švęsti Kalėdų, iškeičia kalėdinį stalą Lietuvoje į užsienį, ten pakeliauja, pasilepina, pasišildo. Ir trečia grupė – kurie keliauja įspūdingam Naujųjų sutikimui“, – pasakoja Turizmo verslo asociacijos vadovė Žydrė Gavelienė.
„Didžioji dalis keliautojų apima ir Kalėdas, ir Naujuosius metus, išvyksta 10 dienų ir daugiau“, – nurodo „Tez Tour“ atstovė Inga Aukštuolytė
Savaitė su šventine vakariene arčiau Europos keliautojams atsieina 800–900 eurų. Tautiečiai vis labiau vertina komfortą ir pigiausių variantų neieško.
„Planuojant kelionę toliau į Aziją, reikėtų paplanuoti 1500 eurų ir daugiau, žiūrint, kiek paslaugų nori“, – teigia Ž. Gavelienė.
Visgi, ar nesibaimina žmonės naujos ir sparčiai, ypač Afrikoje, plintančios koronaviruso omikron atmainos? Klaipėdietė Gražina tikina jokio pavojaus nejaučianti.
„Keliauti visiškai nebijau, nebijau jokių kovidų, naujų atmainų. Visų pirma, esu pasiskiepijusi ir esu optimistė“, – mano moteris.
„Šiai dienai nesame gavę realių užklausų, kad žmonės norėtų atidėti kelionę. Didžioji dalis yra pasiskiepiję, keliones susiplanavę ir savo planų nekeičia“, – sako I. Aukštuolytė.
„Tikrai ne, atšaukimų, panikos tikrai nepajautėme. Klausimų, kaip ir su kiekviena atmaina yra, jų yra daugiau, nuolat stebime informaciją“, – kalba Ž. Gavelienė.
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija kategoriška.
„Stebint dabartinę situaciją, rekomenduojame atidėti visas nebūtinas keliones“, – teigia ministerijos atstovė Jurgita Pakalniškienė.
Ministerija ragina nepamiršti, kad bet kurią dieną bet kuri valstybė gali sugriežtinti atvykimo tvarką. O tai gali reikšti papildomas sumas testams ar net privalomą izoliaciją.
„Reikėtų įvertinti, kad, besikeičiant epidemiologinei situacijai, gali atsirasti papildomų reikalavimų dėl testavimo, izoliacijos, sunku pasakyti, kuria linkme tie sprendimai bus priimami ir ar bus priimami. Tačiau šalys svarsto įvairias galimybes“, – akcentuoja J. Pakalniškienė.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai kol kas tik atidžiau tikrina grįžusiųjų į Lietuvą patikrą – ar žmonės užpildė keliautojų korteles, ar nurodė, kuriose valstybėse lankėsi. Visgi daugybė tautiečių apie atostogas užsienyje nė negalvoja, o dažna priežastis – ne tik pinigų stygius, bet ir baimė užsikrėsti:
„Kokie užsieniai, ligos siaučia, jokių užsienių, tik Lietuvoj.“
„Baimės yra, dėl tų užsikrėtimų. Saugomės, niekur nevažiuojam, nors pilnai paskiepyti.“
„Aš jau tiek prisikeliavus, kad noriu pabūti namuose, pasiilgau savo Lietuvos.“
„Kad labai gražu dabar ir Lietuvoj.“
„Nauja ta banga atėjo, visi bijom, saugomės.“
„Buvom planavę kažkada kelionę, bet teko viską atšaukti.“
„Laikotarpis dabar toks, kad geriau namie pabūti.“
Skrendant į Europos šalis ar Turkiją, Egiptą pasiskiepijusiems keliautojams kol kas užtenka vakciną įrodančio sertifikato. Vykstant į Aziją paprastai reikia ir neigiamo testo rezultato.