Neretai kelionės su vaikais asocijuojasi su itin didele ir nelengva misija. Kad atostogos į šiltuosius kraštus netaptų kančia nuo pat pasiruošimo joms, „Keliaujančių mamų“ bendruomenės įkūrėja Vilma Vainorė naujienų portalui tv3.lt sutiko pasidalinti patarimais.
„Kelionės planavimas su vaikais, nesvarbu nuo planuojamo lankyti krašto klimato, visada turėtų prasidėti nuo kelių pagrindinių dalykų – tvarkingų asmens dokumentų, nes, deja, tačiau nemažai tėvų vis dar klysta manydami, kad kūdikiams nereikia asmens tapatybės kortelės arba paso.
Taip pat šiuo metu ypatingai svarbu susipažinti su rekomendacijomis ir reikalavimais dėl Covid-19, nes jie taip pat skiriasi priklausomai nuo šalių bei labai greitai kinta. Todėl geriausia pasitikrinti informaciją pagal konkrečią šalį LR Užsienio reikalų ministerijos skelbiamoje informacijos svetainėje, kad atostogos oro uoste nesibaigtų dar neprasidėjusios“, – dalinasi pirmaisiais kelionės planavimo patarimais V. Vainorė.
Anot moters, taip pat svarbu yra pasidomėti, ko tikitės iš šalies, į kurią vykstate ir ką ten norėtumėte aplankyti bei pamatyti, atsižvelgiant į visos šeimos narių pomėgius.
„Įsivertinti savo fizines galimybes pagal vaikų amžių planuojant maršruto intensyvumą. Taip pat pasidomėti oro sąlygomis ir pasiruošti tam tinkamus vaikų rūbus, avalynę, odos apsaugos priemones bei nepamirškite mini vaistinėlės keliaujant su kūdikiais ir vaikais“, – priduria neseniai grįžusi iš kelionės Ispanijoje moteris.
Nebūtina apsikrauti didžiausiais lagaminais
Vilma pasakoja, kad dažniausiai keliaujant į Turkiją ar Egiptą bei kitas šiltas užsienio valstybes, nebūtina prisiimti daugybės daiktų, jeigu prieš tai susižiūrėsite, kas tikrai yra reikalinga:
„Keliaujant į šiltus kraštus tikrai neprireiks begalės daiktų, nes dažniausiai ten yra reikalinga plona, kvėpuojanti apranga, iš natūralių medžiagų, kad vaikai neperkaistų bei patogi avalynė. Taip pat maudymosi kostiumėliai, kurie geriausia jeigu yra apsaugantys nuo kaitrios saulės pečius ir rankas, galvos apdangalai.“
Anot „Keliaujančios mamos“, kartu su rūbais svarbu yra pagalvoti apie apsaugines priemones nuo saulės bei vaistinėlę, kurioje būtų termometras ir pagrindiniai vaistai nuo įvairiausių galimų nutikti situacijų, pavyzdžiui, apsinuodijimo, alergijos ar temperatūros.
„Jei vaikas linkęs į kosulį – rekomenduojame pasiimti į kelionę ir inhaliatorių. Taip pat visada kelionėse su savimi turime antiseptinio purškalo nubrozdinimams ir pleistrų“, – sako moteris.
Vykstant į kelionę su kūdikiu, Vilma pataria pagalvoti bei pasirūpinti kelionei tinkamu vėžimėliu ar nešiokle. „O visa kita ko pritrūksite, visada galite nusipirkti jau nuvykus“, – priduria V. Vainorė.
Nors dažnai dauguma tėvelių, o ypač jaunų bei keliaujančių su vaikais pirmą kartą prisiima su savimi kalnu lagaminų, iš kurių net keli vaikui, tačiau pati „Keliaujančių mamų“ bendruomenės įkūrėja tikina, kad dažniausiai jų tiek net neprisireikia ir pati visko pasiima su saiku:
„Tai labai individualus dalykas. Kadangi aš pati mėgstu aktyvias keliones, tai stengiuosi neapsikrauti nereikalingais daiktais: imu po kelis komplektus praktiškų rūbų sau ir vaikui, elementarias higienos priemones, mini vaistinėlę. Tad puikiai mūsų abiejų daiktai telpa į standartinį „cabin“ tipo lagaminuką iki 10 kilogramų ir kuprinę. Paaugus dukrai, dar imame ir jos kuprinytę, į kurią ji susideda savo žaislus, užsiėmimus ir užkandžius kelionei.
Tačiau žinau ir šeimų, kuriems ir savaitės išvykai į Turkiją prie baseinų reikalingi bent keli dideli lagaminai susidėti daiktams „visiems gyvenimo atvejams“ – nuo savo šlepečių iki šventinių rūbų.“
Egiptas, Turkija, Tailandas...
Keliaujant kartu su vaikais, daug kas priklauso nuo kelionės krypties, kurią renkatės. Prieš pradedant planuoti kelionę, Vilma pasakoja, kad kiekviena kryptis į šiltuosius kraštus priklauso nuo to, kokios šilumos dažniausiai tikisi šeimos.
„Kalbant apie gana standartines ir populiariausias kryptis, tai Turkijoje sezonas tęsiasi balandžio-spalio mėnesiais. Tačiau sezono pradžioje ar pabaigoje oras gali būti vėsesnis, temperatūra nešildomuose baseinuose pakankamai žema, o jūra balandžio mėnesį irgi vėsi. Tad jei keliaujate pavasarį ar vėlų rudenį, atkreipkite dėmesį, ar yra šildomų ir vidaus baseinų. Tai ypatingai svarbu mažiems poilsiautojams“, – pabrėžia V. Vainorė.
Kitaip nei Turkijoje, Egipte sezonas tęsiasi ištisus metus. Visgi, nemėgstantiems didžiulės kaitros, tinkamiausias laikas keliauti į šalį yra vėlyvą rudenį bei pavasarį.
„Tiesa, tuo metu būna kiek vėjuota, tačiau vis vien dienomis galima lepintis šiluma, tačiau naktys būna gana vėsios. Europoje šilumos mėgėjai žiemą traukia į pietus: Ispaniją – Malagą, Kanarų salas, Portugaliją“, – priduria „Keliaujančių mamų“ bendruomenės įkūrėja.
Anot moters, šeimos, kurios nebijo egzotikos, keliauti žiemą renkasi į Aziją, daugiausiai Tailandą, kuriame „sausasis“ turistinis sezonas trunka nuo lapkričio iki kovo: „Tačiau tai nereiškia, kad jums neteks tuo metu patirti, kas yra tropinis lietus ar 38 laipsnių karštis.“
Visgi, neretai keliaujant į tolimesnes kryptis, tenka susidurti su didžiausią nerimą keliančiu kelionės etapu – skrydžiais, kurie į Turkiją ar Egiptą trunka nuo kelių valandų.
„Kartais laukimas oro uoste ir skrydžiai būna nemenkas išbandymas net ir suaugusiems, jau nekalbant apie vaikus. Tačiau tinkamai tam pasirengus, galima sutaupyti daug nervų sau ir aplinkiniams“, – juokiasi Vilma.
Moteris pasakoja, kad visuomet prieš kelionę keliaujantiems tėvams rekomenduoja vaikams įsigyti ir kartu pasiimti naują įtraukiantį žaislą ar knygelę, kuomet pradėjus vaikui nuobodžiauti, ją būtų galima ištraukti ir taip užimti vaiką:
„Kai nusibosta ir tai, gelbėti situaciją galima kitomis po ranka esančiomis priemonėmis: mažiausius gali sudominti ir tuščias plastikinis vandens buteliukas kaip improvizuotas barškutis, o su vyresniais galima žaisti žaidimus kelionių tema.
Sunkiausiu atveju galima padovanoti vaikams papildomo laiko žaidimams telefone ar planšetėje, neišgirsite nei vieno nusiskundimo tuo metu tikrai, bet pasirūpinkite iš anksto, kad žaidimai ar filmukai būtų edukuojantys – apie šalį, į kurią vykstate, jos kalbą, vietoves, istorinius ar pasakų personažus. Taip ir vaikams bus įdomu, ir naudingos informacijos jie pasisems.“
Taip pat kaip ir žaidimai, taip ir užkandžiai gali padėti patrumpinti laukimą, todėl Vilma juos irgi rekomenduoja turėti keliaujant kartu su savimi. „Tik atkreipkite dėmesį, kad būtų patogu juos vežtis ir valgyti. Tam geriausiai tinka įpakuotos sūrio lazdelės, riešutai, sumuštiniai ar šiltas maistas termose“, – priduria V. Vainorė.
Pramogauti gali visi, ne tik tėvai ar tik vaikai
„Keliaujančių mamų“ bendruomenės tikslas yra ne tik, kad šeimos su vaikais keliautų be baimių ar rūpesčių, tačiau ir kurti bendrystę bei dalintis naudingais patarimais. Pavyzdžiui, rekomenduojamos skirtingų krypčių pramogomis. Keliaujant į Turkiją ar Egiptą dažnai pramogos apsiriboja baseinų pasiūla, kuri tėvams po poros dienų ima lengvai atsibosti.
„Visada rekomenduoju atsižvelgti ir į vaikų, ir į tėvų poreikius bei norus. Paprastai vaikai tikrai neprieštarauja pramogoms prie jūros ar baseino, ypač jei ilsitės viešbutyje, kuriame įrengti ir vandens atrakcionai. Tačiau jei planuojate pamatyti kažką ir už viešbučio sienų, siūlyčiau į dieną rinktis ne daugiau kaip po vieną objektą tėvams ir vieną vaikams.
Pavyzdžiui, galima pažadėti vaikams, kad jei leis tėvams ramiai pusdienį patyrinėti kokius nors senovinius objektus, tai popiet visi kartu galėsite vykti į atrakcionų parką ar zoologijos sodą. Svarbiausia neperkrauti dienotvarkės ir nepamiršti, kad atostogaujate, todėl neprivalote niekur skubėti“, – pataria Vilma Vainorė.
Kartais nutinka ir taip, kad šeimos neretai vengia tam tikrų pramogų, nes bijo, kad jos bus nepatogios ar netiks vaikams. Tačiau atsikratyti tokių minčių padeda kitų patirtis. Pavyzdžiui, „Keliaujančių mamų“ „Facebook“ grupėje, galima rasti mamų patirties, kurios kartu su vaikais sugebėjo nuvykti net į Vanuatu:
„Iš tiesų, tai ko gero su bet kokio amžiaus vaikais galima prisiderinti prie ekskursijų ir įvairaus tipo kelionių. „Keliaujančių mamų“ feisbuko grupėje mamos dalinasi savo patirtimis kaip su kūdikiais vyko į ekskursijas pas beduinus dykumoje, savanoriavo Šri Lankoje ar slidinėjo kalnuose.“
Vilma pasakoja, kad net pati būdama su dar keliomis mamomis Barselonoje sugebėjo laisvai apkeliauti beveik visas žymias miesto vietas.
„Aš pati 2019 metų lapkritį, dar su 7 mamomis ir jų vaikučiais, kurie buvo nuo kelių mėnesių iki 5 metų amžiaus, kartu lankėmės Barselonoje. Puikiausiai sugebėjome su ten gyvenančios nuostabios gidės, tuo metu taip pat besilaukiančios, pagalba „paekskursuoti“ su visais vaikais ir vežimėliais Barselonoje po žymias vietas, net ir metro visos kartu važiavome“, – dalinasi įkvepiančiais prisiminimais keliauti ir nebijoti ekskursijų su vaikais V. Vainorė.
Anot moters, dažniausiai visiems šeimos nariams tinkančios pramogos ir ekskursijos būna įvairūs interaktyvūs muziejai, vandens pramogų ar atrakcionų parkai.
„Pirmiausia reikėtų prisiminti, kad ne tiek svarbu, kiek ir kokių objektų aplankysite ar keliose „instagraminėse“ vietose nusifotografuosite. Svarbiausia – gerai praleistas laikas su šeima, tikras poilsis, natūraliai saulėje papildytas vitaminas D ir gera nuotaika bei smagūs prisiminimai visiems šeimos nariams“, – primena „Keliaujančių mamų“ bendruomenės įkūrėja Vilma Vainorė.